Konkurs jak mały spektakl - Włocławek 2014

sobota, 26 lipiec 2014
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Barbara Radziszewska :

Festiwalowe i konkursowe lato w pełni. W najgorętsze miesiące roku nie dusimy się w salach koncertowych. Śpiewamy i słuchamy w amfiteatrach i innych plenerowych scenach, w pięknych okolicznościach przyrody, w górach lub na Mazurach, opędzając się od komarów. Prym w tym okresie wiedzie piosenka studencka i turystyczna, a sezon na przełomie czerwca i lipca rozpoczyna Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA w Przywidzu. Ale skoro już się cofamy, warto zrobić jeszcze jeden krok wstecz, cofnąć się do początku czerwca, do Włocławka, gdzie 6 i 7 czerwca 2014 odbył się XXIII Finał Turnieju Poezji Śpiewanej 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
 
Pomimo czasu, który upłynął od tego wydarzenia wciąż o nim myślę i dlatego sądzę, że warto poświęcić mu kilka zdań. Nie widziałam dotąd, by jakikolwiek organizator włożył tyle starannej pracy w koncert konkursowy!
 
A widziałam wiele konkursów i festiwali i umiem ocenić (i docenić!) trud ich organizacji. OFPA w Rybniku, FOPA w Ślesinie, Łaźnia w Radomiu, przez wiele lat PZPR w Piasecznie, to tylko przykłady miejsc bardzo przyjaznych i przygotowanych na przyjęcie uczestników konkursu, tak by nie dodawać im stresu, poza tym który towarzyszy im na scenie. We wszystkich tych miejscach znajdują się profesjonalne sceny, zaplecza techniczne, fachowa obsługa, estetycznie wykonane materiały festiwalowe, a wszyscy liczyć mogą na wspólny posiłek w trakcie męczącego dnia. Fenomen tych miejsc tkwi w zaangażowaniu organizatorów i osób, które opiekują się uczestnikami konkursu oraz dbają o odbiór koncertów festiwalowych przez widzów. A jednak Włocławek jest inny. Jest bardziej.

Konkurs we Włocławku obserwowałam w tym roku po raz pierwszy i wyjechałam oczarowana... wszystkim. Przede wszystkim reżyserią koncertu konkursowego. Nie mieliśmy tu do czynienia z wyjściem uczestników na scenę, w określonej kolejności i odśpiewaniem utworów przed jury. Przesłuchania konkursowe na Finale Turnieju Poezji Śpiewanej OKR to zwarta całość zapisana scenariuszem, którego autorem jest Andrzej Głowacki.

Wizualizacje, oświetlenie, cienie, scenografia, miejsce wykonawców i muzyków na scenie, a wreszcie zapowiedzi artystów przez niewidocznego konferansjera. Wszystko zostało zaplanowane, przygotowane, ułożone w zwartą konstrukcję. Najpierw było nagrane wcześniej video zapowiadające każdego z wykonawców potem widzieliśmy cień postaci, a dopiero potem artystę i jego przekaz na scenie. Prócz słowa, bardzo ważną rolę odegrało światło: oświetlające wykonawców z różnych stron, zmieniające barwę i natężenie w zależności od treści i nastroju prezentowanej piosenki. Koncert konkursowy – mały spektakl, widowisko muzyczne, wydarzenie. Włocławska publiczność doskonale wie, że warto usiąść w dalszych rzędach widowni, by zobaczyć jak najwięcej. Również jury w składzie: Teresa Drozda, Lech Śliwonik, Artur Barciś, Krzysztof Herdzin, ojciec Wacław Oszajca, usadowione zostało tak by nic z tego, co dzieje się na scenie nie pominąć.
To nie był łatwy koncert. Wystąpiło 23 wykonawców, w większości debiutujących na festiwalowej scenie. Wśród nich kilka osób, które znam z innych konkursów: Zofia Banaszak, Dominika Dobrosielska, Katarzyna Rajewska, Magdalena Pamuła. Pozostałych widziałam po raz pierwszy. Również repertuar wieczoru mniej znany. Zabrakło znanych standardów: Osieckiej, Młynarskiego, Kofty, Kaczmarskiego. Jest trochę bardziej "ambitnie"? Zadaniem młodzieży było sięganie po poezję, tę powoli zapominaną, publikowaną w tomikach wierszy.
Podczas XXIII Finału usłyszeliśmy umuzycznione wiersze i teksty, których autorami byli: Halina Poświatowska, Joanna Kulmowa, Ewa Lipska, Wisława Szymborska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zuzanna Ginczanka, Witold Gombrowicz, Miron Białoszewski, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid, Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Nowak, Rafał Wojaczek, Osip Mandelsztam, Stanisław Ignacy Witkiewicz. A to zaledwie bardziej znane z mniej znanych nazwisk poetów. Mało znane teksty, do nich często własne kompozycje, prezentowane po raz pierwszy szerokiej publiczności. Dlatego "inżynier Mamoń" we mnie pozostał niezaspokojony, bo nie usłyszał piosenek, które zna, jednak wyjechałam z Włocławka ze wzruszeniem i silnym przeświadczeniem, że można, że istnieją ludzie, którzy dbają o każdy szczegół organizowanego przedsięwzięcia, nawet jeśli brak na nim kamer, medialnej burzy, a artystami określa się nikomu nieznanych młodych, śpiewających nikomu nie znane utwory. Można!

Żeby nie było zbyt sentymentalnie, kończę faktami – XXIII Finał Turnieju Poezji Śpiewanej 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zakończył się następującym werdyktem:

Laureaci:
Olga Lisiecka – I nagroda
Paulina Statucka – II nagroda
Grzegorz Bukowski – III nagroda
Natalia Sisik – III nagroda

Wyróżnienie:
Elwira Pączek
nagroda publiczności – Olga Lisiecka
nagroda specjalna im. Pawła Bartłomieja Greca – Monika Adamiec

Za rok we Włocławku XXIV Finał 60. OKR, taki jubileusz. Fajerwerków pewnie nie będzie, ale jeśli przedsięwzięcie swoimi nazwiskami firmować będą: prof. Lech Śliwonik, Jan Jabłoński, Jan Zdziarski, Andrzej Głowacki, Karolina Serocka i wiele innych osób (wszyscy tak bardzo niewidoczni) – macie okazję zobaczyć naprawdę wspaniałe konkursowe widowisko i posłuchać piosenek, o które w dzisiejszych bywa trudno.
 
Barbara Radziszewska - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
 
Grudzień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
10
11
13
14
19
20
21
23
24
25
26
31

Nadchodzące wydarzenia


18
Gru
2017
19:00
18 grudzień 2017 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Teresa Drozda przypomina... Święta oczami satyryków. Już kolejny raz w przedświątecznym okresie Teresa Drozda przypomni jak pisało i [...]
22
Gru
2017
18:00
22 grudzień 2017 18:00
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych - Olsztyn, ul. Parkowa 1
Koncert pt. Kolędy z Czerwonym Tulipanem. Magiczny wieczór w nastroju znanych i lubianych kolęd, [...]
27
Gru
2017
20:00
27 grudzień 2017 20:00
Piwnica pod Harendą - Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6
Mateusz Nagórski w koncercie piosenek Jacka Kaczmarskiego pt. Żywioły. W programie koncertu znajdą się piosenki [...]
28
Gru
2017
19:45
28 grudzień 2017 19:45
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
"Jacek Kaczmarski - Lekcja historii" to spektakl złożony z pieśni Kaczmarskiego poświęconych kilkunastu sławnym [...]
29
Gru
2017
19:00
29 grudzień 2017 19:00
Kościół Matki Bożej Pocieszenia - Kraków, ul. Bulwarowa 15A
Robert Kasprzycki z zespołem w koncercie piosenek świątecznych w ramach cyklu pt. Nowa Huta. Dlaczego [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL