Spektakl na dwa głosy, czyli "Zanim będziesz u brzegu"

piątek, 14 listopad 2014
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Beata Bonik:

Nazwiska na plakacie nie zawsze są wystarczającą rekomendacją, nie należy wyciągać wniosków pochopnie. Kierując się tą starą zasadą, na koncert Hanny Banaszak i Mirosława Czyżykiewicza w sopockim Teatrze Atelier jechałam bez szczególnych oczekiwań, choć oczywiście byłam świadoma, że oczekiwania powinno się mieć. Ale zbyt często już miewałam... Tym razem jednak – przyznaję z całą szczerością - mój sceptycyzm musiał schować się pod fotelem ze wstydu już przy pierwszych utworach. Koncert sygnowany nazwiskami Czyżykiewicz, Banaszak, Satanowski okazał się zdarzeniem wyjątkowym. Choć rzeczywiście bardziej niż o koncercie, należy mówić o spektaklu. Spektaklu na dwa głosy.
 
Na scenie czterech muzyków i dwoje solistów: on siedzi z lewej, z gitarą, ona z prawej. Mrok. I nic właściwie się nie dzieje, sceniczny bezruch. Czasem tylko w czerni błysną spadające z pulpitów kartki wybrzmiałych utworów,  rozświetli smuga osypującego się piasku. Jeszcze tylko drobny ruch odnajdujących się dłoni. Poza tym nic, zaledwie gra twarzy i spojrzeń. I głos. Głos, który obejmuje scenę i widownię tak szczelnie, że na nic więcej nie ma już miejsca i nic więcej nie trzeba. W tym, co słychać, brzmi harmonia instrumentów, ale przede wszystkim harmonia uczuć ludzi, którzy chcą i muszą powiedzieć o tym, co najważniejsze, choć i najtrudniejsze. Harmonia ludzi, którzy znają życie, którzy niejedno już w życiu widzieli, niejedno przemyśleli i wspólnie przegadali, a teraz snują dla nas swój dialog. Muzyczny dialog na dwa głosy. Jej – wysoki, dźwięczny, jasny, choć chwilami ostry, aż przejmujący. Jego – niski, gęsty, czasem ciepły i kojący, czasem szorstki i pełen dramatyzmu. A w tym dwugłosie słowa, które  - uskrzydlone dźwiękiem najwłaściwszym z  możliwych – odkrywają sensy, jakich sami zbyt często nie potrafimy dostrzec. Jest naprawdę dowodem i wielkiego talentu, i profesjonalizmu ta umiejętność docierania do sedna słowa i podawania  innym. Aktorzy, jakich do realizacji swego projektu wybrał Jerzy Satanowski, bezsprzecznie są w tym Mistrzami.

O czym mówi spektakl? Ano – o życiu. Nic nowego. O życiu, które zmierza ku śmierci, o przemijaniu, o mierzeniu się człowieka ze śmiercią, o próbach jej oswojenia. Temat stary jak świat, a i teksty z niezłą metryką, od Villona i Kochanowskiego do współczesności. Okazuje się, że pięć stuleci nie oddziela ludzi tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Może zmieniać się język, ale nie serca, nie myśli. Przyznam, że aż zaskoczona byłam, jak pięknie młode okazały się wiersze Jana Kochanowskiego w opracowaniu muzycznym i wokalnym twórców spektaklu.  I jak czytelne dla tych nawet słuchaczy, którzy mogą kojarzyć je jedynie z zamierzchłymi lekcjami języka polskiego.

Projekt "Zanim będziesz u brzegu" nie jest dziełem nowym, powstał przed laty, w 2001 roku zarejestrowany został na płycie. Piosenki z tego programu są dziś dobrze znane, łatwo odnaleźć je w Internecie. Ale wymowa spektaklu na żywo jest o wiele silniejsza, choćby dlatego, że odbieramy go jako całość – kompozycję starannie przemyślaną, uporządkowana, zamkniętą. Wątek myśli klarowny, logiczny i spójny, toczy się wartko bez możliwości rozerwania go, choćby oklaskami. Aktorzy, ludzie w poważnym wieku, zżyci z programem od dawna i z nim dojrzewający, mówią o sprawach, które i w każdym z nas dojrzewają rok po roku – i są w tym absolutnie prawdziwi, wiarygodni.

Wchodzimy więc w ten dialog i stajemy się jego uczestnikami, milczącymi co prawda, ale zasłuchanymi, przeżywającymi, rozumiejącymi. Uczestnikami spektaklu, który dobrzmiewa w nas jeszcze długo gdzieś poza opustoszałą salą teatru. Niezapomnianego spektaklu na dwa głosy.

Beata Bonik - specjalnie dla Strefy PIosenki
 
Sopot 23 – 24 sierpnia 2014: Hanna Banaszak i Mirosław Czyżykiewicz w programie Jerzego Satanowskiego "Zanim będziesz u brzegu".
 
 
Maj 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
8
9
11
14
17
26
28

Nadchodzące wydarzenia


29
Maj
2017
19:00
29 maj 2017 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Teresa Drozda przypomina: Kazimierz Brusikiewicz. Kazimierz Brusikiewicz (1926-1989) - jeden z najwybitniejszych, a może po prostu [...]
30
Maj
2017
21:00
30 maj 2017 21:00
Piec' Art Acoustic Jazz Club - Kraków, ul. Szewska 12
Mateusz Nagórski w koncercie piosenek Jacka Kaczmarskiego oraz wierszy Poety z autorską muzyką artysty. Mateusz [...]
31
Maj
2017
18:00
Koncert
31 maj 2017 18:00
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Magda Umer i Bogdan Hołownia w koncercie promującym najnowszą płytę duetu pt. "Bezsenna noc". Koncert na głos i fortepian. Moderato cantabile i jazz piano. Prostota, wrażliwość i talent. [...]
31
Maj
2017
20:00
Koncert
31 maj 2017 20:00
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Magda Umer i Bogdan Hołownia w koncercie promującym najnowszą płytę duetu pt. "Bezsenna noc". Koncert na głos i fortepian. Moderato cantabile i jazz piano. Prostota, wrażliwość i talent. [...]
31
Maj
2017
23:59
31 maj 2017 23:59
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych - Olsztyn, ul. Parkowa 1
31 maja 2017 upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu w ramach XLIV Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL