38. Nocne Spotkania Literacko-Muzyczne - Wrocław 2014

środa, 17 grudzień 2014
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Krzysztof z Wrocławia:

W mroźny, ciemny wieczór, 29 listopada 2014 w sali teatralnej Biura Festiwalowego Impart 2016 (kontynuującego tradycje istniejącego od 1990 roku Centrum Sztuki Impart) we Wrocławiu odbyły się 38. Nocne Spotkania Literacko-Muzyczne, których kierownikiem artystycznym i dobrym duchem jest Piotr Guzek. Podobnie jak w poprzednich latach, składały się z dwóch części. Finału konkursu wokalnego i koncertu galowego.
Po wcześniejszych wstępnych przesłuchaniach z 16 zgłoszeń do finału zakwalifikowano 10 wokalistek. Żadna nie zaśpiewała piosenek autorskich. Zinterpretowały wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Mirona Białoszewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka, Jeremiego Przybory, a także Moniki Oliszewskiej, Asji Łamtiuginy czy Stanisława Jacka Burasa.
Występu dwóch uczestniczek konkursu Katarzyny Wolak i Anny Cieleckiej mimo usilnych starań nie jestem w stanie sobie przypomnieć. W robionych na gorąco zapiskach nie zanotowałem niczego konkretnego.
Daria Jabłońska wykonała dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego. Całkiem ładnie, aż do momentu kiedy w Karuzeli z Madonnami wokalistka fragment tekstu zaśpiewała tak niezrozumiale, jakby chciała się jak najszybciej nad nim prześlizgnąć. Duży minus, który zepsuł dobre wrażenie.
 
Anna Kamińska jakoś tak sennie, bez kropki nad i zinterpretowała swoje piosenki, chociaż Ja dla pana czasu nie mam moim zdaniem było całkiem trafne – po takim wykonaniu mężczyzna zrezygnowałby z dalszego podrywania.
Anna Kaltbach i Anna Wilk zaprezentowały się poprawnie, miło dla ucha, ale gdyby grały własny koncert, zastanawiałbym się czy pójść. Za to świetnie nadają się do grania w tle. Posłuchać można, ale płytę kupić, to jeszcze nie teraz.
Karolina Lipska dostarczyła swoimi dynamicznymi, mocniejszymi interpretacjami nieco energii i pokazała, że z powodzeniem można w takim konkursie wykonać utwór z repertuaru zespołu Maanam.
Patrycję Serafin i Małgorzatę Marfiany oceniam wysoko. Te panie dodały do interpretowanych utworów cząstkę siebie i zaśpiewały w sposób przekonywujący, powodujący chęć usłyszenia więcej, mało tego, pozostawiający niedosyt. I już czekam aż pokażą coś własnego.
I na koniec Julia Szewczyk, która kreatywnie i nowocześnie, dla mnie rewelacyjnie, zaśpiewała wybrane utwory. Wykonała piosenkę Warszawo ma w zaskakujący sposób, nie odbierając jej klimatu. Udowodniła, że można zaśpiewać tekst i szybko i zrozumiale. Jednak samo wykonanie wokalne to jedno. Tutaj koniecznie trzeba wspomnieć o kapitalnym akompaniatorze czyli Grzegorzu Rdzaku (akompaniował też na pianinie Małgorzacie Marfiany), który grał, jak to nazwała prowadząca zmagania konkursowe Joanna Kaczmarek, na parapecie, czyli instrumencie elektrycznym. Moje skojarzenie było takie, że Stanisława Celińska wykonała wyżej wspomniany utwór "po nutkach", tradycyjnie, a Julia Szewczyk z akompaniatorem awangardowo. Druga była piosenka z muzyką Grzegorza Rdzaka i słowami Artura Andrusa, będącego gwiazdą wieczoru (ale o tym za chwilę) Rozmowa z deweloperem. Artyści włożyli odpowiedni kostium: ciuchy robocze i kask i wyrapowali tekst. Myślę, że oba nazwiska (Julii i Grzegorza) warto zapamiętać.
Wykonawców, jak co roku na Nocnych Spotkaniach Literacko-Muzycznych oceniała zgromadzona na sali publiczność i tylko ona decydowała, która z pań wygra i otrzyma wysokiej klasy laptop. Oddano 302 ważne głosy, a zwyciężczynią została moja faworytka Julia Szewczyk.

Po kilkunastominutowej przerwie na scenie pojawił się mistrz niebanalnego humoru Artur Andrus i 4 towarzyszących mu muzyków (Wojciech Stec - pianino, gitara, Paweł Żejmo - perkusja, Łukasz Borowiecki - kontrabas, akordeon i Łukasz Poprawski klarnet, saksofony). Niegdyś tradycją Spotkań (co wiem z opowieści i znam z nagrań archiwalnych) były programy satyryczne czy kabarety. Impreza trwała dłużej i późno w nocy odbywały się premiery programów choćby kabaretów Ocipiec czy Elita oraz solowe występy Jacka Zwoźniaka czy Andrzeja Waligórskiego.
Artur Andrus po raz kolejny udowodnił, że jest zwierzęciem estradowym, z dystansem do siebie. Prezentował śmieszne obserwacje z podróży po kraju i z rozmów ze słuchaczami, wplatając w nie piosenki satyryczne i liryczne, m.in. utwór Jaromira Nohavicy we własnym tłumaczeniu. Zaśpiewał między innymi Szantę Narciarską czy Piosenkę charytatywną, będąca przeróbką przeboju Mały Elf. Prezentował też oczywiście swoje wiersze, zastanawiając się głośno dlaczego został zaproszony na imprezę mającą w nazwie literaturę. Uznał, że dlatego, iż parytet musi zostać zachowany. Publiczność, w tym i ja, co chwilę wybuchała śmiechem. Przez cały występ krążyło mi po głowie pytanie czy aby Artur Andrus nie urodził się o 100 lat za późno i czy przypadkiem przed wojną tak właśnie nie wyglądały występy w ówczesnych kabaretach. Publiczności występ podobał się czego dowodem były trzy bisy.

Wszystkim wykonawcom prezentującym się na scenie tego wieczoru na scenie towarzyszyła dyskretna, utrzymana w ciemnej kolorystyce scenografia autorstwa Marka Tybura. Była, a jakby jej nie było. I mimo, że nie widoczni, to duży wkład w dobry odbiór artystów włożyli realizatorzy dźwięku Adam Bąkowski i Maciej Jakimiuk oraz realizator światła Wojciech Maniewski.

Podsumowując, stwierdzam, że warto było się wybrać na 38. Nocne Spotkania Literacko-Muzyczne i już nie mogę doczekać się kolejnej edycji, która mam nadzieję odbędzie się za rok.

Krzysztof z Wrocławia - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
28

Nadchodzące wydarzenia


22
Lis
2017
18:00
22 listopad 2017 18:00
KDK - Kutno, ul. Żółkiewskiego 4/CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1
XIII Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno 19 listopada (niedziela)CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1godz. 18.00 - [...]
22
Lis
2017
19:00
22 listopad 2017 19:00
Filharmonia Kaszubska. Wejherowskie Centrum Kultury - Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
Andrzej Poniedzielski w najnowszym projekcie zatytułowanym Melo - Nie - Dramat. W programie dużo inteligentnego humoru, satyra i [...]
22
Lis
2017
19:00
22 listopad 2017 19:00
Bielański Ośrodek Kultury - Warszawa, ul. Goldoniego 1
Łukasz Majewski - Koncert promujący nową płytę pt. Niebajka. Jego piosenki wielokrotnie były [...]
23
Lis
2017
18:00
23 listopad 2017 18:00
KDK - Kutno, ul. Żółkiewskiego 4/CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1
XIII Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno 19 listopada (niedziela)CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1godz. 18.00 - [...]
23
Lis
2017
18:30
23 listopad 2017 18:30
Wawerskie Centrum Kultury - Warszawa, ul. Żegańska 1a
Teresa Drozda opowiada o osobie i twórczości Marii Czubaszek. Spotkanie w cyklu "Radiowe perełki". Wstęp [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL