Danielka ma być klimatyczna - mówi Jarek Drozd

czwartek, 15 październik 2015

IX Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Danielka" odbędzie się między 28 a 30 sierpnia 2015. Na festiwalowej scenie wystąpią m. in. Kuba Blokesz, Robert Kasprzycki, Czerwony Tulipan, Elżbieta Adamiak i Lubelska Federacja Bardów.
Poza wieczornymi koncertami gwiazd, główne atrakcje organizatorzy przewidzieli na drugi dzień Przeglądu (29 sierpnia). Wtedy odbędzie się mecz: organizatorzy kontra wykonawcy oraz przesłuchania konkursowe. Występy uczestników konkursu oceni jury, któremu przewodniczyć będzie Adam Drąg.

W 2014 roku na Danielce był nasz wysłannik Stefan Bolcman, który przywiózł m.in. rozmowę z Jarkiem Drozdem – Ojcem Dyrektorem Festiwalu Danielka:

- Dlaczego reaktywowaliście festiwal?

- Chyba z miłości to tego typu piosenki, z zaangażowanym tekstem, a poza tym, chcieliśmy żeby coś się tu działo, bo to jest idealny teren na tego typu imprezy. To jest miejsce klimatyczne, pamiętamy przednie Danielki, które odbywały się w latach 86-91. Przerwa w funkcjonowaniu festiwalu wynikała ze zmian ustrojowych oraz własności Chałupy Chemików. Nie było po prostu pieniędzy. Dopiero w 2013 roku stowarzyszenie Chałupa Chemików oraz Pro Kultura Media połączyły siły i środki, dzięki czemu po 22 latach Danielka się odrodziła.
 
- Możesz opowiedzieć o walorach tego miejsca? Nie wszyscy wiedzą gdzie jest Danielka...
 
- Tak, to prawda. Danielka jest to dzielnica Ujsoł, znajdujemy się w Dolinie Danielki, a podstawowym walorem jest… przyroda. Jest to część żywieckiego parku krajobrazowego. Tu trzeba przyjechać i zobaczyć. Jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki samochodowej (śmiech)…

- Jak zespoły reagowały na wasze zaproszenie?

- Oddźwięk był bardzo pozytywny, jesteśmy tym nawet zaskoczeni. Po Danielce w 2013, w środowisku rozeszła się fama, że jest to bardzo udana impreza, i że po prostu trzeba tu być. I udało się w związku z tym zaprosić grono gwiazd tego nurtu bez żadnych kłopotów. Naszym celem nie jest mierzenie się z tak legendarnymi przeglądami jak Giełda w Szklarskiej czy Bazuna, chcemy by Danielka pozostała taka, jaka była, czyli klimatyczna, a nie z wielkim rozmachem i komercją. Moim zdaniem, jest to jedyny tego typu festiwal w Polsce.

- Tytułem przewodnim Danielki 2014 jest "Ragazza da Danielka"...
 
- Mamy w tym roku dwa hasła przewodnie. Danielkowy zlot gwiaździsty czyli idea, którą w zeszłym roku zaszczepili nam koledzy z zespołu Byle do góry, którzy na Danielkę szli z Bieszczad, zahaczając po drodze o Gorce (festiwal na Gorcstoku). W tym roku pomysł był taki, żeby zrobić trzy trasy biegnące z różnych kierunków, z metą na Danielce. Udało zorganizować się dwie - dziecięcą i tą, którą w zeszłym roku szedł zespół Byle do góry. Były to trasy pięciodniowe, po drodze było mnóstwo konkurów, bardzo fajnie to wyszło, to się nazywało i będzie się nazywać "Danielkowy zlot gwiaździsty" i tym haśle zawiera się także "Danielkowy zlot gwiazd", czyli kończy się zlot gwiaździsty, zaczyna się zlot gwiazd, bo "zleciały" się naprawdę tuzy nurtu.
To jest pierwsze hasło, drugim (wplecionym nad gryfem w logo gitary) jest „Ragazza da…” Dla starszych uczestników to oczywiste, że cytat pochodzi z piosenki Jacka Zwoźniaka, który zginął, wracając z festiwalu w Danielce w 1989 roku. Minęło 25 lat od jego śmierci. Chcieliśmy to (nienachalnie) uczcić. Zaprosiliśmy m.in. Waldka Chińskiego, wieloletniego przyjaciela Jacka Zwoźniaka, który razem z Adamem Drągiem zaśpiewał kilka piosenek Jacka.

- Czy nie wydaje ci się, że postać Jacka Zwoźniaka, znana osobom starszym, młodym mówi niewiele?

- Większości młodych rzeczywiście niewiele i trzeba to zmienić. Piosenki Jacka są ponadczasowe, i brakuje jego spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość.

- Wydaje mi się, że to jeden z najbardziej niedocenianych artystów nurtu autorskiego...
 
- Słusznie zauważyłeś, i cieszę się, że mówisz o nim w czasie teraźniejszym. Dziś, w XXI wieku jego spostrzeżenia i diagnozy wciąż są aktualne.
 
- Czy nie dałoby się jego piosenek nagrać ponownie, ale w taki sposób, by nie stracić ich ducha, który jest niepodrabialny? Jakaś płyta, jakieś wydarzenie?
 
- To jest dobry pomysł i też o tym myślimy. I mam nadzieję, że coś się z tego urodzi.

Specjalnie dla Strefy Piosenki rozmawiali: Wiesław Bełz i Stefan Bolcman.

 

Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Miejska Sala Koncertowa - Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 15
Grzegorz Tomczak w koncercie pt. Ja to mam szczęście. Zespół w składzie: fortepian - Dawid Troczewski [...]
23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu pt. Muzyczna bombonierka. Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, melodica, [...]
23
Lut
2018
19:30
23 luty 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Elżbieta Wojnowska w recitalu pt. Zapraszam Was do stołu.
23
Lut
2018
19:30
Koncert
23 luty 2018 19:30
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Koncert zespołu Nic Wielkiego.
23
Lut
2018
20:00
Koncert
23 luty 2018 20:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dorota Ślęzak, artystka Piwnicy pod Baranami zwana "Miedzianowłosym Aniołem", zaprasza na zimowy [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL