Odpowiedni koncert w odpowiednim momencie - 4 Pory Roq

czwartek, 16 czerwiec 2016
fot. Anna Polcyn (Polskie Radio Gdańsk) fot. Anna Polcyn (Polskie Radio Gdańsk)

Koncertu zespołu 4 Pory Roq w ramach cyklu "Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora" w Radio Gdańsk wysłuchała Beata Bonik. Koncert odbył się 2 kwietnia 2016r.:

Wśród kilku naprawdę ciekawych koncertów, na jakich zdarzyło mi się być ostatnio, jest jeden, który wyjątkowo zapadł w pamięć. Może była to kwestia odpowiedniej chwili, może w innych okolicznościach nie zauważyłabym nic szczególnego? Odsłuchiwana systematycznie płyta nie budzi już większych emocji, ale myśl o tamtym kwietniowym wieczorze powraca uparcie….

Zespół 4 Pory Roq był mi do niedawna właściwie nieznany, choć sama się dziwię, jak to możliwe. Rzecz jasna słyszałam, że istnieje, słyszałam w dodatku zawsze w samych superlatywach – o festiwalach, o sukcesach… Ale od strony muzycznej – absolutna obcość! I strach pomyśleć, że ten stan mógłby trwać nadal, gdyby nie Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora.

Moja nieznajomość zespołu jest tym dziwniejsza, że nie chodzi o debiutantów. Cóż, niebawem stuknie im ćwierć wieku. Z drugiej strony - wydali w tym czasie tylko jedną płytę (tę, o której już wspomniałam – "Collage" z 2005 r.), w przestworzach internetu też niełatwo było ich znaleźć. I tak się nam ścieżki rozmijały. W okolicznościach koncertowych tym bardziej spotkać się nie nam było dane. Ale podobno w życiu nie ma przypadków. Może akurat tamten kwietniowy sobotni wieczór, trochę szary i melancholijny, był najodpowiedniejszy, by się poznać?

Zespół przyjechał do Gdańska w składzie, w jakim koncertuje od pewnego czasu. Anna Bobruś–Chołota – wokal, Marcin Wójtowicz – bas, Grzegorz Sykuła – gitara akustyczna, to od początku trzon zespołu, ostatnio towarzyszy im na klawiszach Michał Słomiński. Przyznam, że to zestawienie instrumentalne bardzo mi się podoba, a jeszcze bardziej podoba mi się samo brzmienie zespołu. W uszy rzuca się przede wszystkim niezwykła staranność opracowania i wykonania. Bardzo sobie cenię tę dbałość i powagę w podejściu do muzyki, zwłaszcza gdy nie traci ona nic na swej lekkości i swobodzie. W graniu 4 Pór Roq jest delikatność i poetyckość, ale jest też dużo energii. To granie z nerwem, z pazurem, a jednocześnie z jakimś wielkim wewnętrznym wyciszeniem.

Podobnie jak o muzyce, można powiedzieć o tekstach piosenek: starannie przemyślane, dopracowane, dość liryczne, ale też nie pozbawione humoru i swady…. Może oklepane te określenia, zawsze zbyt ogólnikowe, ale naprawdę trudno ująć to inaczej. W końcu nawet te ogólniki nie dla każdego się przywołuje…. Najrozsądniej jest oczywiście odesłać zainteresowanych bezpośrednio do źródeł. Co do mnie, to w pewnej chwili uświadomiłam sobie, że już dawno nie słyszałam tekstów tak intensywnie kobiecych. Doznanie to było tym bardziej zaskakujące, że Ania, autorka i wokalistka, dokłada starań, by na scenie tę kobiecość wytłumić: spodnie, koszula, krawat, marynarka…. Więcej w tym wizerunku niesfornego chłopczyka niż kobiety. Ale teksty mówią swoje. Jest w nich kobieta wrażliwa, trochę samotna, z wielką potrzebą bliskości, ale przy tym przekorna, charakterna, ironiczna, z wielkim dystansem do siebie i do świata. Choć wielu próbuje ująć temat podobnie, zapewniam, że niełatwo mi znaleźć dobre porównanie z kimkolwiek. Tak samo zresztą jest z muzyką, bo i tu trudno bawić się w skojarzenia. Dodajmy jeszcze brzmienie głosu wokalistki i sposób, w jaki śpiewa: rzeczywiście trochę jazzowo, trochę bluesowo, ale naprawdę niełatwo to zaszufladkować. Całość jest więc nietuzinkowa, oryginalna i klimatyczna. Tak usłyszałam ich tamtego kwietniowego wieczoru.

Bardzo ciekawa jestem nowej płyty, nad którą zespół pracuje od jakiegoś czasu. Kilka nowych piosenek pojawiło się też na koncercie w RG, ale to tylko rozbudza apetyt. Będę na nią niecierpliwie czekała. I na płytę, i na kolejną okazję, by usłyszeć ich na żywo. Na kolejny odpowiedni koncert w odpowiednim momencie.

Beata Bonik

 

Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Miejska Sala Koncertowa - Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 15
Grzegorz Tomczak w koncercie pt. Ja to mam szczęście. Zespół w składzie: fortepian - Dawid Troczewski [...]
23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu pt. Muzyczna bombonierka. Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, melodica, [...]
23
Lut
2018
19:30
23 luty 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Elżbieta Wojnowska w recitalu pt. Zapraszam Was do stołu.
23
Lut
2018
19:30
Koncert
23 luty 2018 19:30
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Koncert zespołu Nic Wielkiego.
23
Lut
2018
20:00
Koncert
23 luty 2018 20:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dorota Ślęzak, artystka Piwnicy pod Baranami zwana "Miedzianowłosym Aniołem", zaprasza na zimowy [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL