Bardowie Nowe Pokolenie

środa, 29 czerwiec 2016

Dokładnie 30 czerwca mija rok od opublikowania na strefowym profilu na Facebooku cytatu z piosenki Basi Stępniak-Wilk "Po schodach":
"Po schodach pniemy się skrzypiących
i z roku na rok bardziej krętych
może i cel by jakiś widniał na końcu
gdyby nie zakręty"

Cytat polubiło blisko sto osób, co najmniej 50 udostępniło go dalej (bo część udostępnień nie jest dla nas widoczna). Nie myliłyśmy się – potrzebujemy mądrych słów, które czasami, podczas czytania zaśpiewają się nam w głowie. Od tego czasu, w miarę regularnie, cytaty pojawiają się na naszym FB.

Skąd pomysł na cytowanie bardów naszego pokolenia? Chciałyśmy pokazać, że artyści, których znamy osobiście, czyli pokolenie żyjące i tworzące "tu i teraz", umie trafnie opisać otaczający nas świat. Dobrze gdy ludzie sięgają po klasykę gatunku: Osiecką, Młynarskiego, Kaczmarskiego, Koftę, Przyborę. Słowa wymienianych jednym tchem poetów piosenki i pieśniarzy wryły się głęboko w naszą pamięć, ale istnieją też dobre teksty pisane, śpiewane i słuchane, współcześnie.

Do pierwszej "serii" cytaty zaczerpnęłyśmy z tekstów Basi Stępniak-Wilk, Beaty Osytek, Marka Andrzejewskiego, Łukasza Majewskiego, Michała Rogackiego, Kamila Wasickiego i Pawła Wójcika. W serii drugiej do silnej męskiej reprezentacji bardów dołączyły teksty kobiece, których autorkami są: Lidka Jazgar, Mariola Konieczna, Miłka Malzahn, Agata Ślazyk, Gosia Wojciechowska. Potem powstawały kolejne plansze, na których wypowiedzieli się: Agnieszka Grochowicz, Monika Parczyńska-Chrzanowska, Zuzanna Moczek i Mateusz Rulski.

Nie obyło się bez maleńkich problemów, na początku nie chciały zadziałać facebookowe hashtagi. Z tego powodu pierwsze plansze były kilkakrotnie edytowane. W tej chwili wygląda, że wszystko działa dobrze. Nadal mniej lub bardziej regularnie sięgamy po cudze słowa, w zależności od nastroju, pogody, tego co chcemy powiedzieć naszym internautom. Słuchamy piosenek kolejnych bardów, wyrywamy słowa z kontekstu, prosimy o pozwolenie na ich wykorzystanie. Widzimy, jak bardzo słowa naszych bardów są ważne.

Mija właśnie rok i fakt ów postanowiłyśmy uczcić. Cztery cytaty, które zebrały największą ilość "lajków" umieściłyśmy na pocztówkach. Te niewielkie kartoniki na pewno otrzymać będzie można na festiwalowym stoisku Strefy Piosenki, które tego lata pojawi się w kilku miejscach (zaczęłyśmy od "Dźwięków Słów" w Lublinie). Postaramy się dotrzeć z nimi także festiwale, których nie odwiedzimy osobiście.

Pan drukarz stwierdził, że są "takie skromne". W zasadzie wtedy do nas dotarło, że ani przez chwilę nie myślałyśmy o żadnych "udziwnieniach", bo przecież najważniejsze jest słowo. Założeniem plansz na FB była prosta maszyna do pisania i kilka słów, których nic nie przysłania. Pocztówki są jeszcze bardziej eklektyczne. Białe tło, czarny napis. Słowa. Na pewno zauważycie je wśród kolorowych ulotek, które zasypują nas zewsząd. Na pewno też znajdziecie dobry sposób na ich wykorzystanie.

 

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
15
17
18
20
31

Nadchodzące wydarzenia


19
Paź
2017
18:30
19 październik 2017 18:30
Wawerskie Centrum Kultury - Warszawa, ul. Żegańska 1a
Teresa Drozda opowiada o twórczości Marka Grechuty. Wstęp wolny!
19
Paź
2017
20:00
Koncert
19 październik 2017 20:00
Filharmonia Pomorska - Bydgoszcz, ul. A. Szwalbego 6
10 czerwca 2017 roku minęło 10 lat od nagrania przez zespół Raz Dwa Trzy kultowego albumu pt. [...]
19
Paź
2017
20:00
Koncert
19 październik 2017 20:00
PraCoVnia Art-Club - Warszawa, ul. Popiełuszki 16
Oreada swoje brzmienia określa słowem FolkOff. Inspirowanym kulturą ludową tekstom towarzyszą oryginalne i nowoczesne aranżacje oraz szczere emocje. Muzyka Oready ma w sobie coś pierwotnego, a [...]
21
Paź
2017
11:00
21 październik 2017 11:00
Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona - Wieliszew, ul. Modlińska 1
VII Festiwal Poezji Śpiewanej Powrót do Krainy Łagodności godz. 11.00 - przesłuchania konkursowe godz. 18.00 - koncert [...]
21
Paź
2017
18:00
Koncert
21 październik 2017 18:00
Sala Koncertowa Radia Wrocław - Wrocław, al. Karkonoska 10
Artur Andrus w recitalu kabaretowym. Artur Andrus to dziennikarz, artysta kabaretowy, poeta, autor tekstów piosenek, pisarz, [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL