Bardowie Nowe Pokolenie

środa, 29 czerwiec 2016

Dokładnie 30 czerwca mija rok od opublikowania na strefowym profilu na Facebooku cytatu z piosenki Basi Stępniak-Wilk "Po schodach":
"Po schodach pniemy się skrzypiących
i z roku na rok bardziej krętych
może i cel by jakiś widniał na końcu
gdyby nie zakręty"

Cytat polubiło blisko sto osób, co najmniej 50 udostępniło go dalej (bo część udostępnień nie jest dla nas widoczna). Nie myliłyśmy się – potrzebujemy mądrych słów, które czasami, podczas czytania zaśpiewają się nam w głowie. Od tego czasu, w miarę regularnie, cytaty pojawiają się na naszym FB.

Skąd pomysł na cytowanie bardów naszego pokolenia? Chciałyśmy pokazać, że artyści, których znamy osobiście, czyli pokolenie żyjące i tworzące "tu i teraz", umie trafnie opisać otaczający nas świat. Dobrze gdy ludzie sięgają po klasykę gatunku: Osiecką, Młynarskiego, Kaczmarskiego, Koftę, Przyborę. Słowa wymienianych jednym tchem poetów piosenki i pieśniarzy wryły się głęboko w naszą pamięć, ale istnieją też dobre teksty pisane, śpiewane i słuchane, współcześnie.

Do pierwszej "serii" cytaty zaczerpnęłyśmy z tekstów Basi Stępniak-Wilk, Beaty Osytek, Marka Andrzejewskiego, Łukasza Majewskiego, Michała Rogackiego, Kamila Wasickiego i Pawła Wójcika. W serii drugiej do silnej męskiej reprezentacji bardów dołączyły teksty kobiece, których autorkami są: Lidka Jazgar, Mariola Konieczna, Miłka Malzahn, Agata Ślazyk, Gosia Wojciechowska. Potem powstawały kolejne plansze, na których wypowiedzieli się: Agnieszka Grochowicz, Monika Parczyńska-Chrzanowska, Zuzanna Moczek i Mateusz Rulski.

Nie obyło się bez maleńkich problemów, na początku nie chciały zadziałać facebookowe hashtagi. Z tego powodu pierwsze plansze były kilkakrotnie edytowane. W tej chwili wygląda, że wszystko działa dobrze. Nadal mniej lub bardziej regularnie sięgamy po cudze słowa, w zależności od nastroju, pogody, tego co chcemy powiedzieć naszym internautom. Słuchamy piosenek kolejnych bardów, wyrywamy słowa z kontekstu, prosimy o pozwolenie na ich wykorzystanie. Widzimy, jak bardzo słowa naszych bardów są ważne.

Mija właśnie rok i fakt ów postanowiłyśmy uczcić. Cztery cytaty, które zebrały największą ilość "lajków" umieściłyśmy na pocztówkach. Te niewielkie kartoniki na pewno otrzymać będzie można na festiwalowym stoisku Strefy Piosenki, które tego lata pojawi się w kilku miejscach (zaczęłyśmy od "Dźwięków Słów" w Lublinie). Postaramy się dotrzeć z nimi także festiwale, których nie odwiedzimy osobiście.

Pan drukarz stwierdził, że są "takie skromne". W zasadzie wtedy do nas dotarło, że ani przez chwilę nie myślałyśmy o żadnych "udziwnieniach", bo przecież najważniejsze jest słowo. Założeniem plansz na FB była prosta maszyna do pisania i kilka słów, których nic nie przysłania. Pocztówki są jeszcze bardziej eklektyczne. Białe tło, czarny napis. Słowa. Na pewno zauważycie je wśród kolorowych ulotek, które zasypują nas zewsząd. Na pewno też znajdziecie dobry sposób na ich wykorzystanie.

 

Grudzień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
10
11
13
14
19
20
21
23
24
25
26
31

Nadchodzące wydarzenia


15
Gru
2017
18:00
Koncert
15 grudzień 2017 18:00
Sandomierskie Centrum Kultury - Sandomierz, Rynek 25
Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Leszek Szczerba w kameralnym koncercie.
15
Gru
2017
19:00
15 grudzień 2017 19:00
Galeria Pięknych Książek - Warszawa, ul. Pańska 96
Sławomir Zygmunt w koncercie "Czas wszystko zmienia", zaprezentuje utwory Leonarda Cohena, Boba Dylana, [...]
15
Gru
2017
19:00
15 grudzień 2017 19:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Koncert Mirosława Czyżykiewicza.
15
Gru
2017
20:00
Koncert
15 grudzień 2017 20:00
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Jan Kondrak w recitalu pt. Romanse kolędy. Pięć najbardziej znanych piosenek. Pięć nowych piosenek z serii o [...]
16
Gru
2017
19:00
16 grudzień 2017 19:00
Narodowe Forum Muzyki - Wrocław, pl. Wolności 1
Muzyka - Jan Kanty Pawluśkiewicz to koncert złożony jest wyłącznie z kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza, jednego z [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL