Nowe słowa w piosence. Źródła. Rozlewiska.

czwartek, 06 kwiecień 2017

Między 3 a 7 listopada 2015 roku w Poznaniu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Słowa w Piosence. Frazy. To pierwsze takie wydarzenie, podczas którego bogaty program artystyczny połączony został z konferencją naukową poświęconą różnym aspektom piosenki. Na początku roku 2017 organizator Festiwalu - Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu wydała książkę pt. "Nowe słowa w piosence. Źródła. Rozlewiska.", w której zawarte zostały teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji "Nowe słowa w piosence". Redaktorami wydawnictwa są Magdalena Budzyńska-Łazarewicz i Krzysztof Gajda.

 

Z tekstami naukowymi zamieszczonymi w książce będziemy powoli się zapoznawać, a jako zapowiedź zamieszczamy fragment wstępu autorstwa Krzysztofa Gajdy:

Celem konferencji "Nowe słowa w piosence. Źródła. Rozlewiska." była refleksja nas rolą i formą tekstów piosenek w ostatnich dziesięcioleciach. Piosenka stanowi współcześnie jedną z najpopularniejszych form komunikacji artystycznej. Dla wielu pokoleń frazy śpiewane przez artystów estrady są pełnoprawną częścią kulturowego kodu, dzięki któremu porozumiewają się członkowie współczesnych społeczności. Rewolucja technologiczna, a także przemiany kulturowe, zachodzące w Polsce równolegle z transformacją ustrojową sprawiły, że przestały obowiązywać dawne podziały gatunkowe, a hierarchizacja kultury nie odgrywa już takiej roli jak dawniej, komplikując kwestie aksjologii. Wbrew potocznej opinii o powszechnym kryzysie kultury, w tym muzyki popularnej, uważamy, że zróżnicowanie współczesnej piosenki kreuje liczne zjawiska wartościowe, otwierające nowe obszary badawcze problematyki tekstu słownego. Wzajemne przenikanie gatunków pozwala łączyć popularne formy muzyczne z ważkimi treściami, transponowanymi przy użyciu interesujących form językowych.

Tytuły poszczególnych części książki pochodzą z pieśni Źródło Jacka Kaczmarskiego i mają przede wszystkim charakter metaforyczny. Opisują jednak merytoryczny podział tekstów, powiązanych wspólnymi wątkami, czasem chronologią, tematyką lub celem badawczym. I tak część I (Ściany wąwozu) wiąże artykuły, mówiące o metodologii i historii badań tekstów w piosenkach, w części II (Tej rzeki historia) znalazły się teksty ma różny sposób odnoszące się do problematyki pieśni bardowskiej, część III (Cienie drzew, ślady głazów) to spojrzenie na szczególne przypadki z historii polskiej piosenki. Część IV (Nurt po piachu się wije) uwzględnia spojrzenia badawcze odnoszone do nowszych zjawisk w polskiej twórczości słowno-muzycznej, zamyka zaś tom część V (Rozlewiska), poświęcona kontekstom, które pozostają w silnym związku z tematyką piosenki.

 

Strona powstaje dzięki pasji i zaangażowaniu autorek serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał honorarium za spisanie informacji i polecenie książki. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik: sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

 

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
4
5
6
7
14
19
21

Nadchodzące wydarzenia


23
Wrz
2017
18:00
Koncert
23 wrzesień 2017 18:00
Ratusz Miejski - Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Grzegorz Turnau & Jacek Królik w koncercie Wieczór sowich piosenek.[...]
23
Wrz
2017
18:00
23 wrzesień 2017 18:00
Otwarta Przestrzeń Światłownia - Bydgoszcz, ul. św. Trójcy 15
Łukasz Majewski w koncercie premierowym promującym najnowszą płytę pt. Niebajka.
23
Wrz
2017
20:00
23 wrzesień 2017 20:00
Biłgorajskie Centrum Kultury - Biłgoraj, ul. Kościuszki 16
29. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską 22 września (piątek), godz. 20.00Koncert inauguracyjny - [...]
24
Wrz
2017
17:00
24 wrzesień 2017 17:00
Biłgorajskie Centrum Kultury - Biłgoraj, ul. Kościuszki 16
29. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską 22 września (piątek), godz. 20.00Koncert inauguracyjny - [...]
25
Wrz
2017
19:00
25 wrzesień 2017 19:00
Dom Kultury Śródmieście - Warszawa, ul. Smolna 9
Jarek Tomaszewski i Przyjaciele w koncercie piosenki literackiej pt. "Koncert Na Marginesie".
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL