Człowiek na Woli - pisze Margita Ślizowska

poniedziałek, 08 styczeń 2007
("Piosenka", nr 3-4, grudzień 2006)

Skąd wzięła się w krainie śmierci
Ta żywa zjawa istny cud
Tu pośród pustych marnych wierszy
Tu gdzie już tylko czarny kurz
Biała Lokomotywa

Ach czyj ach czyj to jest
Tak piękny hojny gest
Kto mi tu przysłał ją
Bym się wydostał stąd
Białą Lokomotywę...

Edward Stachura "Biała lokomotywa"

Z każdym oddechem do mojego wnętrza wciska się specyficzny zapach kilkudziesięciu warstw wieloletniego kurzu stale osiadającego na starych elementach scenografii schowanej za horyzontem, dawno nie używanych sztankietach i kolorowych, gorących reflektorach. Cudowny zapach wielkich i mniejszych wydarzeń z przeszłości. Fascynujący zapach teatru.
Rzędy krzeseł zapełnione mieszaniną egzystencji ludzkich. Wstrzymane oddechy. Gęstniejący mrok i oczy wpatrzone w słabo żarzącą się scenę.
W punktowym oświetleniu aktor. Postać ubrana na czarno, z długimi, rozwianymi włosami i buchającą z wnętrza ekspresją przesyconą bólem i świadomością istnienia. Chrapliwy, chwilami nieprzyjemny ton w głosie niepostrzeżenie przenosi widownię do krainy wiersza Edwarda Stachury - cytat z projektu muzycznego Jerzego Satanowskiego "Stachura, czyli List do Pozostałych".
Pęd, napięcie, które ściska wszystkie wnętrzności, niepewność, strach, ciemność, drapiąca w gardło woń zwęglonych szczątków miast i planów, zgliszcza przyrody, marzeń i oczekiwań... porażający widok.
Pragniemy jak najprędzej od niego uciec i... nagle uzmysławiamy sobie, że przecież to obraz naszego codziennego życia. Bo takim ono staje się z każdym następnym wschodem słońca. Chaos, nieustanny bieg, zagubienie, depresje, brak punktów odniesienia, tęsknota za ciepłem i ludzkim sercem.
Jedynym światełkiem w tunelu codziennej troski o byt jest i musi być tytułowa "biała lokomotywa". A naszym obowiązkiem jest jej nieustające poszukiwanie w każdym momencie i na każdym etapie życia. Ale może tak się zdarzyć, że zabraknie sił i wytrwałości w tym szukaniu.
Wtedy "biała lokomotywa" pojawia się niespodziewanie i pomaga wrócić do rzeczywistości. Wywozi  nas z krainy mroku do krainy światła. Dla jednych tym pojazdem jest Miłość, dla innych to Wiara lub Nadzieja, Dobre Słowo, Pomocna Dłoń... Dla mnie - to Człowiek.
 
Cztery  lata temu, jesienią 2002 roku w ramach działalności warszawskiego Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, powstała scena muzyczna "Biała Lokomotywa". Dyrektorem "Lokomotywy" został jej założyciel i pomysłodawca Jerzy Satanowski.
W jednym z pierwszych wywiadów dla Gazety Wyborczej tak mówił o nowopowstałej scenie:
Biała Lokomotywa to metafora. To pojazd, który z siłą uderza w serce, ale go nie rani. Chcemy zapowiedzieć wszystkim, że będziemy mocno uderzać, ale nie będzie to raniące uderzenie bezdusznego przedmiotu, lecz siła, która ma pobudzać do myślenia.

Od dziesięciu lat mam przyjemność, a raczej zaszczyt obserwować tę Siłę. Ten Pojazd, który każdego dnia od nowa uderza w serca, który miażdży kicz, rani miernotę i gani bezczynność. Tę niespotykaną Wiarę i niespożyte zapasy Energii aby wciąż tworzyć, szukać, słuchać, radzić, wyciągać rękę, dawać szansę, a przede wszystkim - Pobudzać do Myślenia.
Zadziwiające... Takie Istoty przecież nie mają racji bytu w dzisiejszej cywilizacji ogarniętej szałem postępu i niszczenia. Wyginęły w świecie ogarniętym gorączką konsumpcyjnego trybu życia, a najchętniej - bezmyślnej lecz dostatniej wegetacji. Taki Człowiek - to czysta egzotyka. Istnienie, które trzeba chronić i doceniać. Taki Człowiek - to szansa na ocalenie wartościowego tekstu wypełnionego interesującą muzyką. Ale przede wszystkim - to ratunek dla młodej, wrażliwej i utalentowanej duszy stojącej u progu walki o zaistnienie w świecie artystycznym.
 
W ciągu ostatnich lat nastąpił nieprawdopodobny "wysyp" talentów najwyższej próby. Ludzie z nurtu piosenki artystycznej są pozbawieni promocji, bo nie ma poza audycjami telewizyjnymi takich miejsc, gdzie mogliby się pokazać. Telewizja szuka idoli, a nie bidoli, nieprzebojowych artystów którzy mają coś ważnego do powiedzenia. Chciałbym pomagać tym bidolom.

Jestem chora. Jako jedna z wielu - zostałam zakażona ideą "Białej Lokomotywy". Na tę chorobę nie ma żadnego antidotum. Nie można się od niej uwolnić - jest dożywotnia. Istnieje jednak sposób, aby ulżyć temu nieustannemu cierpieniu. To przyziemna, banalna i obrzydliwa danina niezbędna do tego, aby stan - w którym się znalazło - przekształcił się w jedynie-twórcze-upojenie.
To pieniądz, banknot, czek, mamona. To zapomniana od czasów teatru stanisławowskiego instytucja mecenatu. To Uwolnienie artysty od konieczności upokarzania siebie i swojego talentu dla czysto fizjologicznych potrzeb. To Podarowanie twórcy komfortu zajęcia się swoim wnętrzem i umysłem, emocją i środkiem wyrazu, interpretacją, rozwojem wrażliwości i szukaniem nowych inspiracji.
Wierzę, że droga tego Człowieka jest słuszna. Wierzę, bo znajduję potwierdzenie jej celowości w historii. Wierzę, bo czuję. Wierzę, że efekty zaangażowania coraz większej ilości ludzkich serc w ideę "Białej Lokomotywy" zadziwią wielu i staną się sensacją na skalę globalną...

Bo tak naprawdę, jeżeli chce mi się w tym wieku jeszcze biegać, to w nie swojej sprawie.

Uwierzyłam, bo zobaczyłam. 

Margita Ślizowska

Artykuł ukazał się w kwartalniku "Piosenka" (numer 3-4, grudzień 2006)

Marzec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia


24
Mar
2018
20:00
24 marzec 2018 20:00
Łódzka Piwnica Artystyczna Przechowalnia - Łódź, ul. 6 sierpnia 5
Joanna Mioduchowska z zespołem w koncercie premierowym promującym płytę pt. Perełki. Wystąpią: Joanna [...]
25
Mar
2018
18:00
25 marzec 2018 18:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu Muzyczna bombonierka. Akompaniują:Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, [...]
05
Kwi
2018
19:00
Koncert
5 kwiecień 2018 19:00
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Zespół Latający Dywan w koncercie utworów z zapowiadanej na ten rok płyty "Jej Wysokość [...]
06
Kwi
2018
19:00
6 kwiecień 2018 19:00
Studio Buffo - Warszawa, ul. Konopnickiej 6
Jaromir Nohavica - koncert czeskiego barda, przyjaciela wielu Polaków.[...]
07
Kwi
2018
18:00
7 kwiecień 2018 18:00
Ośrodek Kultury Ochoty - Warszawa, ul. Grójecka 75
Sławomir Zygmunt w koncercie promującym płytę pt. Dokąd idziesz? Do słońca! - Piosenki Edwarda [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL