Lukrowane "Śpiewajmy Poezję"?

wtorek, 10 lipiec 2007
(Magda Brzezińska - "Gazeta Wyborcza - Olsztyn" nr 143 - 21.06.2007)

Jak zawsze będą gwiazdy poezji śpiewnej, przyjedzie z recitalem odkrycie ostatnich lat Maria Peszek, nie zabraknie konkursu debiutantów, ani koncertu w telewizji... Niby jest jak należy, tylko czemu wszyscy powtarzają, że to już nie te Spotkania Zamkowe co dawniej?...

Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" to ikona Olsztyna. Impreza, która od lat kojarzy się z miastem, wręcz legendarna, na temat której powstają prace magisterskie. Tu debiutowały największe gwiazdy poezji śpiewanej, nazwiska znane nie tylko miłośnikom wierszy.
Program tegorocznej imprezy zapowiada się ciekawie. Będzie Grzegorz Turnau, który przed laty startował w olsztyńskim konkursie i nie udało mu się wygrać. Po raz pierwszy w Olsztynie wystąpi aktorka Maria Peszek, a znani zaśpiewają piosenki Grzegorza Ciechowskiego. Koncert galowy nagra telewizja.

Nie zabraknie też konkursu. W eliminacjach wzięło udział około 30 uczestników, dziesięciu z nich usłyszymy podczas koncertów. Jaki będą prezentować poziom, ocenią jurorzy i widzowie. Za najlepszych czasów kandydatów do konkursu wybierano spośród 200 chętnych. - Teraz jest wiele konkursów dla śpiewających debiutantów, choćby telewizyjna "Szansa na sukces" czy Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie - tłumaczy Jolanta Szydzińska, organizatorka.

Festiwalowi udało się przetrwać przez 34 lata, ale wydaje się że czas świetności ma już za sobą. "To już nie te Spotkania Zamkowe co kiedyś" - słychać niemal w każdej rozmowie o wieczorach na zamkowym dziedzińcu. - Nic nie jest takie, jak kiedyś - odpowiada Szydzińska. - Nie ma już takich Poniedzielskich, nawet Grzesiu Turnau jest inny. Inna jest publiczność, inni wykonawcy. Staram się jednak robić Spotkania Zamkowe jak najlepiej. W zeszłym roku był Zapasiewicz, wcześniej Beata Tyszkiewicz.

Jak sprawić, by impreza odzyskała dawny prestiż, a do eliminacji znów stanęły tłumy młodych ludzi?

Stefan Brzozowski, Czerwony Tulipan: - Kiedyś Spotkania Zamkowe były zjawiskiem, kreowały rzeczywistość, nazywały po imieniu rzeczy, które nas otaczają. Teraz się skomercjalizowały, są nastawione na gusta publiczności. W wielu miejscach Polski dzieje się coś ciekawego, a u nas odcina się kupony od tego, co było dawniej. Kiedyś nad Spotkaniami pracowało całe grono ludzi: Jan Poprawa, Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak... czyli osoby związane z nurtem piosenki poetyckiej, teraz jednoosobowo decyduje pani Jolanta Szydzińska. Na szczęście impreza przetrwała, ale merytorycznie kręci się w kółko. Wiadomo, że telewizja narzuca pewne standardy, ale poezja powinna oddawać emocje, komentować to co dzieje się wokół, tymczasem jest lukrowana, słodka i daleka od życia. Ci, którzy chcą posłuchać prawdziwej poezji nie przyjeżdżają do Olsztyna. Spotkania Zamkowe rozłażą się w szwach.

Krystyna Spikert, specjalistka od mowy scenicznej: - To od nas zależy, jaką mamy opinię na temat czegokolwiek. Ja kiedyś leciałam na Spotkania Zamkowe z gęsią skórką, bo tam poruszali moje problemy dorastającej dziewczyny. Przez wiele lat słuchałam poezji na zamku, teraz z tego wyrosłam. Wolę poczytać wiersze w domu. To nie znaczy, że Spotkania są teraz gorsze, po prostu ja się zmieniłam.

Magda Brzezińska
Tekst ukazał się w "Gazecie Wyborczej - Olsztyn" nr 143 - 21.06.2007r.

Kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
11
16
25
27
30

Nadchodzące wydarzenia


23
Kwi
2018
19:00
23 kwiecień 2018 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Teresa Drozda przypomina… Maria Czubaszek Znane i mniej znane opowieści o słynnej pisarce i satyryczce, autorce tekstów piosenek i felietonistce. Wstęp [...]
24
Kwi
2018
19:30
Koncert
24 kwiecień 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Magda Umer i Bogdan Hołownia (fortepian) w recitalu promującym płytę pt. Bezsenne noce.
26
Kwi
2018
19:00
26 kwiecień 2018 19:00
Służewski Dom Kultury - Warszawa, ul. Bacha 15
Dolina Prapremier - kabaret literacki. Cykliczne spotkania z publicznością twórców i wykonawców piosenki literackiej, gdzie wszystkie utwory wykonane [...]
28
Kwi
2018
18:15
28 kwiecień 2018 18:15
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Andrzej Poniedzielski i Andrzej Pawlukiewicz (piano) w recitalu pt. Monday Day - Live? "Monday Day – Live?" to [...]
29
Kwi
2018
18:00
Koncert
29 kwiecień 2018 18:00
Miejski Dom Kultury - Zgorzelec, ul. Parkowa 1
Koncert zespołu U Studni. Swój program opierają w większości na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL