Koncert zimowy - Anna Treter i goście w Krakowie

niedziela, 13 styczeń 2008
 (Specjalnie dla "Strefy Piosenki" pisze Barbara Radziszewska)

Tegoroczna zima przywitała mnie w Krakowie pół miesiąca temu. Magiczne miejsce... zapełniony ludźmi rynek, błyszczące choinki i świecące anioły były tylko wstępem do tego, co było celem mego przyjazdu. Nasiąknięte prawie po kolana śniegowym błotem spodnie oraz przytwierdzone do daszków mijanych budek sopelki, przez krótki czas miały być symbolem wczesnej zimy. Ślizgając się po marznącym chodniku, dotarłam do Teatru "Groteska", gdzie okazało się, że zima może być ciepła. Nadkomplet publiczności zgromadzonej w teatrze wpatrywał się w scenę, na której na muzyków czekały gotowe, podłączone, nastrojone i delikatnie oświetlone instrumenty.
Bo w koncercie tym, oprócz muzyki, urzekało również światło.
Około-muzyczne zapatrzenia. Ciepło fioletowo-różowe, pastelowo-pomarańczowe, chłodno niebieskie refleksy grały na gitarach, perkusji, altówce i skrzypcach. Całość tworzyła niepowtarzalną kompozycję.

Koncert poprowadziła gospodyni wieczoru - Anna Treter, którą (również w roli konferansjera) wspierał wokalista Tomasz Mars. Wspólnie zaśpiewali również kilka świateczno-zimowych piosenek, ustępując co jakiś czas miejsca gościom, którymi byli: Tadeusz Krok, Magda Wrani-Stachowska oraz (gwiazda wieczoru) Robert Kasprzycki.
Anna Treter, z wielkim powodzeniem, zaśpiewała duety ze wszystkimi zaproszonymi panami. Objawiła mi się jako wulkan energii, bez której pewnie nie było by możliwe zorganizowanie takiego koncertu, i ciepła, które wraz z życzeniami przekazała widzom "Groteski" na chwilę przed Świętami, tuż na początku zimy.
Dla mnie, największą gwiazdą tego wieczoru, oczywiście  zaraz po gospodyni, był Robert Kasprzycki. Choć przyznam, że przez chwilę nie wierzyłam, że mężczyzna, który wyszedł na scenę, to autor dwóch płyt, które tak dobrze znam... a później, gdy zaczął śpiewać, żadnych "zwątpień" już nie było...
Te dwa "spotkania" były tym, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto konfrontować wyobrażenia i wizerunki artystów, które pojawiają się w wyobraźni podczas słuchania, bo płytowo-telewizyjne autorytety w tych konfrontacjach nie przegrywają. A co najważniejsze - mają w sobie coś, co na scenie nie przysłania, "nie zagłusza" wykonawców mniej znanych i młodszych… no i zaklinają czas, który mija niepostrzeżenie podczas koncertowego zasłuchania. A szkoda.

  Na scenie zmieniali się śpiewający artyści, a za nimi ukazywały się zimowe pejzaże. Zimowy Kościół Mariacki, śnieżna droga, potem rzeka, przyprószone chatynki, ciepło-żółty śnieg oraz gorące płomienie, które zamieniły scenę w grzejący kominek. Bo koncert był ciepłym powitaniem zimy...

Jest jeszcze szansa zobaczenia tego koncertu w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie lub chociaż wysłuchania go na antenie Trójki – 27 stycznia 2008r. po 20.00. Koncert na radiowej antenie zapowie autorka "Strefy Piosenki" - Teresa Drozda.
Polecam ze wszystkich sił.

Barbara Radziszewska - specjalnie dla "Strefy Piosenki".


Od redakcji:
"Koncert Zimowy. Anna Treter i goście" inaugurujący działalność Fundacji Anny Treter "Piosenkarnia" odbył się 15 grudnia 2007 o godz. 19.00 w Teatrze Lalki, Maski i Aktora "Groteska" w Krakowie (ul. Skarbowa 2).

Wystąpili:
Robert Kasprzycki, Tadeusz Krok, Tomasz Mars, Magda Wrani-Stachowska i Anna Treter.

Zespół akompaniujący w składzie:
Wojciech Bobrowski - gitara basowa;
Tomasz Hernik - akordeon, puzon;
Jan Hnatowicz - gitary, kierownictwo muzyczne;
Artur Malik - perkusja;
Adam Niedzielin - instrumenty klawiszowe;
Kwartet smyczkowy p/k Krzysztofa Szmytke.
 
Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


26
Lut
2018
19:00
26 luty 2018 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Bohaterem kolejnego spotkania Teresy Drozdy będzie czeski bard Jaromir Nohavica i jego [...]
28
Lut
2018
19:00
Koncert
28 luty 2018 19:00
Teatr Stary - Lublin, ul. Jezuicka 18
Magda Smalara w recitalu pt. Kobieta do zjedzenia. Muzyczny monodram Magdaleny Smalary to opowieść o jednej z [...]
15
Mar
2018
19:30
15 marzec 2018 19:30
Teatr Muzyczny Roma - Warszawa, ul. Nowogrodzka 49
Anna Sroka-Hryń w koncercie pt. Kobiety, kobiety: Najpiękniejsza - Moja Ballada - Agnieszka Osiecka.[...]
16
Mar
2018
19:30
16 marzec 2018 19:30
Teatr Muzyczny Roma - Warszawa, ul. Nowogrodzka 49
Anna Sroka-Hryń w koncercie pt. Kobiety, kobiety: Najpiękniejsza - Moja Ballada - Agnieszka Osiecka.[...]
16
Mar
2018
20:00
Koncert
16 marzec 2018 20:00
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
W programie znajdą się najpiękniejsze piosenki o miłości skomponowane i napisane przez Jana Kondraka, poparte klasyką Okudżawy, Cohena, Stinga i Stachury. Melodyjne, [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL