Pomysły na reanimację Spotkań Zamkowych

piątek, 19 grudzień 2008
(Magda Brzezińska, Gazeta Wyborcza Olsztyn, 19 grudnia 2008r.)

Koncerty w innych zamkach regionu, dłuższe warsztaty dla uczestników, a nawet poetycki slam i występy hiphopowców - to jedne z propozycji, które mają sprawić, że festiwal "Śpiewajmy poezję" odzyska swój blask.
Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję", które odbywają się w Olsztynie od 35 lat, to impreza już kultowa. Niestety, w ostatnim czasie straciła na popularności. Niemal od początku za kształt imprezy odpowiadała Jolanta Szydzińska, która teraz zrezygnowała z prowadzenia festiwalu. Jej zadania przejęła rada artystyczna, w skład której weszli przedstawiciele Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (organizatorzy spotkań) oraz artyści związani z poezją śpiewaną, m.in. reżyser i kompozytor Jerzy Satanowski, bard Piotr Bukartyk i Stefan Brzozowski z zespołu Czerwony Tulipan.
W poniedziałek spotkali się po raz pierwszy, by porozmawiać o dalszej formule imprezy i zaproponowali swoje pomysły na jej odświeżenie. - Przede wszystkim chodzi o to, by uatrakcyjnić festiwal, tak by stał się interesujący dla młodych - mówi Krzysztof Stachowski, dyrektor CEiIK-u.

Rada artystyczna chce większą uwagę poświęcić uczestnikom konkursu poezji śpiewanej, tak by zgłaszało się do niego więcej osób. - Do telewizyjnego "Idola" czy "Szansy na sukces" na przesłuchania przychodzą tysiące kandydatów, a my cieszyliśmy się, jeśli zgłosiło się 30 osób - mówi Jerzy Satanowski. - Dzieje się tak m.in. dlatego, że z udziałem w eliminacjach wiążą się spore koszty. Trzeba przyjechać do Olsztyna, wynająć muzyka, a niektórych na to po prostu nie stać... Dlatego trzeba zmienić sposób naboru, żeby wyłowić talenty, np. nominując część kandydatów z pominięciem eliminacji.

Młodych mają też przyciągnąć dłuższe warsztaty poprzedzające występ na scenie. Zanim zaprezentują się przed szerszą publicznością, przez tydzień ćwiczyliby ruch sceniczny i śpiew. - Jestem zwolennikiem profesjonalizacji konkursu - dodaje Piotr Bukartyk. - Amatorom powinien towarzyszyć profesjonalny zespół, który pomógłby im w aranżacji utworów.
Stefan Brzozowski chciałby rozszerzyć formułę imprezy, tak by stała się nie tylko miejscem prezentacji piosenki poetyckiej, ale spotkaniem ludzi zajmujących się słowem. - Należałoby zastanowić się, jak dotrzeć do tych, którzy działają w nurcie offowym - mówi. - Spotkania Zamkowe mogłyby stać się platformą łączącą młodych śpiewających z tymi, którzy piszą poezję.

Dlatego pojawiają się pomysły, by festiwal wzbogacić o imprezy towarzyszące, np. slamy, czyli pojedynki na wiersze, czy przegląd filmów. - Spotkania Zamkowe to festiwal słowa, a przecież słowo to nie tylko poezja śpiewana - przekonuje Marcin Kapłon, zastępca dyrektora CEiIK-u. - Szukamy nowych propozycji, które mogłyby je wzbogacić.

Kolejna zmiana dotyczy miejsca, w którym będą odbywać się koncerty. Organizatorzy chcą, by impreza otworzyła się na miasto, a nawet by poprzedził ją cykl występów na innych zamkach regionu, np. w Reszlu, Nidzicy czy Kętrzynie.
Ludzie tworzący radę artystyczną zapowiadają, że będą otwarci na nowe formy i nic nie stoi na przeszkodzie, by na scenie festiwalu pojawił się np. zespół hiphopowy. Oczywiście pod warunkiem, że w swoim repertuarze będzie miał utwory poetyckie. - Nie będziemy się sugerować formą wypowiedzi, tylko treścią. A jeśli wywoła ona kontrowersje i dyskusję, to tylko wzmocni imprezę - wyjaśnia Satanowski.

Piotr Bukartyk widziałby na olsztyńskiej scenie takich artystów jak Lech Janerka czy Katarzyna Nosowska. - To, co robią, wcale nie odstaje od założeń festiwalu - przekonuje. - W końcu to, co pisała Agnieszka Osiecka, też kiedyś było uważane za piosenki, a nie poezję. I nie ma co czekać na śmierć autora, by twórczość zakwalifikować jako poezję. Trzeba "odbrązowić" tę imprezę.

Magda Brzezińska
Gazeta Wyborcza Olsztyn, 19 grudnia 2008r.
 
 
Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Miejska Sala Koncertowa - Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 15
Grzegorz Tomczak w koncercie pt. Ja to mam szczęście. Zespół w składzie: fortepian - Dawid Troczewski [...]
23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu pt. Muzyczna bombonierka. Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, melodica, [...]
23
Lut
2018
19:30
23 luty 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Elżbieta Wojnowska w recitalu pt. Zapraszam Was do stołu.
23
Lut
2018
19:30
Koncert
23 luty 2018 19:30
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Koncert zespołu Nic Wielkiego.
23
Lut
2018
20:00
Koncert
23 luty 2018 20:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dorota Ślęzak, artystka Piwnicy pod Baranami zwana "Miedzianowłosym Aniołem", zaprasza na zimowy [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL