Jak trwoga to do bloga - Magda Umer, Andrzej Poniedzielski

wtorek, 23 czerwiec 2009
Specjalnie dla "Strefy Piosenki" pisze Barbara Radziszewska:
 
Książka "Jak trwoga to do bloga" ukazała się w lutym 2009 roku nakładem Wydawnictwa Trio.
Stanowi ona zbiór notek, a właściwie naprzemiennej korespondencji Imagine (Magda Umer) i Andryou (Andrzej Poniedzielski) zamieszczanej na blogu http://chlip-hop.bloog.pl/ od października 2006 do końca 2007 roku. I pomimo tego, że archiwum notek w internecie funkcjonuje i ma się świetnie, teraz można mieć je również w domu na własnej półce z książkami. Niezbyt regularne zapiski obojga artystów w książce pochłonąć można teraz jednego wieczoru, nie czekając z niecierpliwością na kolejny pojedynczy wpis na blogu.

Na całe szczęście nikt nie zdefiniował pojęcia "notki", ponieważ to, co wymieniają pomiędzy sobą na płaszczyźnie internetowej Imagine i Andryou przypomina bardziej standardową korespondencję zapisywaną na papierze listowym, przesyłaną w kopertach.
Notki nawiązują do całkiem aktualnej rzeczywistości, ale przede wszystkim chyba do prawd ogólnych i nieprzemijających związanych z naturą człowieka. Bo przeczytać możemy o przyjaźni, miłości, tęsknocie, samotności i podobnym stanom umysłu z punktu widzenia dwóch doświadczonych życiem osób. Pojawiają się też fragmenty dokumentujące pewne wydarzenia z życia artystów, np. o spektaklach przygotowywanych przez Andrzeja Poniedzielskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie oraz Teatrze Polskim w Szczecinie, a także granych przez oboje aktorów spektaklach "Chlip-Hopu". Na kartkach książki pojawia się też wspomnienie o przeglądzie kabaretów PAKA oraz imprezach organizowanych przez radiową "Trójkę" pod dyrekcją Krzysztofa Skowrońskiego. Z tego powodu dla mnie książka ma również szczególną wartość sentymentalną, ponieważ miałam przyjemność otrzeć się o kilka opisywanych w książce wydarzeń i osób. Dodatkowo tekst kipi od zacytowań i nawiązań do autorów, dla których słowo było tak bardzo ważne i których słowa ważne są również dla mnie: Jana Kaczmarka, Agnieszki Osieckiej czy Jeremiego Przybory.

Odniosłam dziwne wrażenie, że Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego jest w zapisywanych przez nich notkach więcej niż na innych blogach prowadzonych przez anonimowych blogerów o ich autorach. Klimat, jaki tworzą wpisy artystów nie różni się od ich wizerunku, który mamy okazję widywać na scenie lub w telewizji.

Książka na pierwszy rzut oka jest bardzo ładnie wydana – twarda okładka i błyszczący gruby papier. Po przeczytaniu i dokładnym przyjrzeniu się mam jednak kilka zastrzeżeń. Szczególnie irytuje mnie wyrównanie tekstu do lewej, czyli to, że wiersze nie są rozciągnięte na całą stronę. Dopuszczam taki układ tekstów w internecie, jednak w książce tworzy to trochę "nie-książkowy" klimat. Brakuje mi również takiego szczegółu jak imię i nazwisko autora zdjęć, które znalazły się pomiędzy notkami (zdjęcia jak to na blogu... jednak na blogu w internecie są podpisane).

Ostatnio często w mediach pojawia się sugestia, że internet wyprze książki, natomiast książka "Jak trwoga to do bloga" to nie pierwszy przedruk na papier wirtualnych tekstów (inne przykłady to np. przygody Bazylka). Mówi się również o tym, że to co zamieścimy w internecie będzie już zawsze do odszukania, ale egzemplarz książki, tak filigranowy w porównaniu ze wszystkimi serwerami internetowymi jakie mogę sobie wyobrazić, jest dla mnie wciąż jakby bardziej "na zawsze".
 
Barbara Radziszewska - tekst powstał specjalnie na potrzeby serwisu "Strefa Piosenki".
 
Magda Umer, Andrzej Poniedzielski, Jak trwoga to do bloga, luty 2009 (Wydawnictwo Trio).
 
 
 
Sierpień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
8
28
29

Nadchodzące wydarzenia


24
Sie
2017
19:00
24 sierpień 2017 19:00
Amfiteatr - Warszawa, ul. Raginisa (Park Górczewska)
Joanna Ewa Zawłocka w recitalu pt. "Osiecka do tańca" w ramach cyklu letnich koncertów "Osiecka [...]
24
Sie
2017
19:30
24 sierpień 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Grażyna Łobaszewska w koncercie promującym płytę pt. "Sklejam się". Grażyna Łobaszewska, jedna z [...]
24
Sie
2017
19:30
Koncert
24 sierpień 2017 19:30
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Iwona Loranc w koncercie promującym płytę pt. Brzegi. Zespół muzyczny:Miłosz Wośko – instrumenty [...]
25
Sie
2017
18:00
25 sierpień 2017 18:00
Chałupa Chemika - Ujsoły
XI Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Danielka   25 sierpnia, piątek, godz. 18:00 Danielkowy Koncert Gwiazd, cz. 1Zuzanna [...]
25
Sie
2017
19:30
Koncert
25 sierpień 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Artur Andrus w wieczorze kabaretowym.
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL