Błogosławiony niedosyt Stachury - pisze Beata Bonik

sobota, 31 lipiec 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki o spektaklu "Piotr Machalica śpiewa piosenki Edwarda Stachury" w Teatrze Atelier w Sopocie (2 lipca 2010) pisze Beata Bonik:

W minionym 2009 roku, ze względu na trzydziestą rocznicę śmierci Edwarda Stachury, miało miejsce wiele zdarzeń artystycznych, które przypomniały twórczość tego niezwykle popularnego przed laty poety. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotował spektakl "Stachura", który – pod zmienionym tytułem "Piotr Machalica śpiewa piosenki Edwarda Stachury" – był prezentowany w wielu miastach Polski. Dyrekcja sopockiego Teatru Atelier tym właśnie spektaklem postanowiła rozpocząć tegoroczny letni sezon. Przyznam, że trochę zaskoczył mnie ten niedosyt Stachury i gdyby nie przypadek, raczej nie zdecydowałabym się na wyprawę do teatru. I przyznam jeszcze, że podstawowym argumentem "za" było nazwisko Piotra Machalicy. A okazało się, że to błąd! Potężny błąd!
 
Po pierwsze spektakl nie jest recitalem Piotra Machalicy. Wszyscy pojawiający się na scenie artyści – aktorzy Piotr Machalica i Robert Dorosławski oraz muzycy Marcin Lamch, Dariusz Bafeltowski i Krzysztof Niedźwiecki – występują tu na równych prawach i z równą maestrią. Po drugie jest to naprawdę znakomite widowisko, które w dodatku rzeczywiście wyrasta z jakiegoś niedosytu Stachury, albo może jest próbą  dopełnienia tego wizerunku poety, który tworzony bywa najczęściej, a który jest chyba zbyt powierzchowny i ugłaskany, by można się było z min pogodzić.

Spektakl porusza temat życia poety i jego przedwczesnej śmierci, pokazuje też jego spojrzenie na świat – na miłość, twórczość, ludzi, siebie samego. Przywołano w nim teksty znane, wręcz oklepane. Myślę, że to był pomysł ryzykowny, ale dał znakomity efekt.  Ryzyko polega na tym, że w przypadku tekstów  znanych z innych wykonań bardzo trudno jest artyście przebić się z własną interpretacją przez gąszcz skojarzeń tkwiących i w jego świadomości, i w świadomości odbiorców. A jednak tym razem  się udało. Jest w tym ogromna zasługa aktorów, w których wykonaniu teksty Stachury nabrały charakteru wyjątkowo autentycznego, jest też ogromna zasługa muzyków. W spektaklu przywołano piosenki Edwarda Stachury z muzyką Jerzego Satanowskiego, jednak  zabrzmiały one zupełnie inaczej niż w wersjach, do których się przyzwyczailiśmy. To efekt oryginalnej aranżacji, której autor, Marcin Larnch, znakomicie wpisał się w interpretacje Piotra Machalicy. Poza tym brzmienie gitar i kontrabasu jest tu tak niezwykłe, że zupełnie nie pozwala na jakiekolwiek porównania. Podobnie jest, gdy słyszymy popularne teksty piosenek,  recytowane przez Roberta Dorosławskiego. Widz, oderwany od ich brzmienia oswojonego i swojskiego, zmuszony jest skupić się na tekście, na słowach, i odczytać je na nowo.

Spektakl ma formę kunsztownego dialogu. To dialog, w którym bierze udział Michał Kątny i Edward Stachura, słowo mówione i piosenka, tekst literacki i muzyka. Wyłania się z niego postać poety, który bardzo intensywnie przeżywał złożoność świata i swojej osobowości, który, straszliwie cierpiąc, widział też urzekające piękno świata i życia, i chciał takiego siebie z bezwzględną szczerością przekazać innym. Zobaczyć takiego Stachurę nie jest łatwo. Może, by to osiągnąć, potrzebna jest dojrzałość, która tym bardziej budzi – błogosławiony w skutkach - niedosyt Stachury?

Bardzo się cieszę, że spektakl nie został zapomniany wraz z kolejnym, już nie Stachurowym rokiem, i że wciąż będzie można podziwiać mistrzostwo aktorów i muzyków. Autorzy zapowiedzieli już nową trasę artystycznych wędrówek  po kraju. Myślę, że dla wszystkich, których niepokoi niedosyt Stachury, ten spektakl będzie szczególnym przeżyciem.

Beata Bonik
Marzec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia


19
Mar
2018
19:00
19 marzec 2018 19:00
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Młynarski w Ateneum – Konfrontacje O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też [...]
19
Mar
2018
19:00
19 marzec 2018 19:00
pin Wejherowskie Centrum Kultury - Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
Paweł Ruszkowski z zespołem w koncercie promującym płytę "Kamiszczi. Kaszubskie wiersze na jazz-folkowo". "Kamiszczi" to drugi stworzony przeze mnie album. Jest moim ukłonem w stronę rodzinnych [...]
20
Mar
2018
17:30
20 marzec 2018 17:30
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Młynarski w Ateneum – Konfrontacje O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też [...]
20
Mar
2018
20:00
20 marzec 2018 20:00
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Młynarski w Ateneum – Konfrontacje O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też [...]
20
Mar
2018
20:30
20 marzec 2018 20:30
Kuźnia Kulturalna - Warszawa, ul. Kostki Potockiego 24
Andrzej Poniedzielski w premierowym wieczorze kabaretowym. NOWY program , NOWE skecze, NOWE piosenki. Bez zmian [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL