Federacja Piętro Wyżej - pisze Piotr Kosela

niedziela, 31 październik 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Piotr Kosela:

Widzieliście, jak ładnie jest oświetlona najsłynniejsza warszawska fontanna w Saskim Ogrodzie? Zaraz obok jest potworek uznanego architekta wtłoczony w Plac Piłsudskiego z fontanną konkurencyjną - nowoczesną. Ta pierwsza słynna z piosenki, ta druga raczej bez szans. I to fontanna i tamto też. Ale różnica fundamentalna (skoro już jesteśmy przy architekturze).
Podobnie rzecz się ma z piosenkami. Te, które można na co dzień usłyszeć włączając nieopatrznie radio - nowoczesne, stworzone przez niewątpliwych fachowców, ale przeważnie bez historii, bez klimatu, bez sensu i bez treści, za to melodyjne i do powtórzenia bez specjalnego wysiłku.
 
Są też te, których trzeba szukać - z klimatem, sensem, historią, napisane po coś (coś jest w tym przypadku niematerialne dosłownie), dla czegoś (nienamacalnego, jako się rzekło), pełne treści różnych, za to przeważnie z trudną melodią, a nawet (jak twierdzą niektórzy) z jej kompletnym brakiem. Te pierwsze wesołe, te drugie smutne, jak los barda obciążonego pudłem z instrumentem, sześciostrunowym przeważnie.
Im więcej słucham, tym bardziej dziwię się stereotypom opisanym powyżej. Bo przecież bez zatracenia celu i treści można tworzyć i wykonywać piosenki mądre, ale przyjemnie wpadające w ucho. Do tego zagrane i zaśpiewane z energią, które stereotyp smutnego barda obalają.
Obalała tego wieczora Lubelska Federacja Bardów, która (nareszcie!) zawitała do Warszawy, a dokładnie na Scenę Piętro Wyżej Staromiejskiego Domu Kultury, co prawda w składzie niepełnym, ale wystarczającym, by niedowiarków przekonać, prezentując piosenki różne.
Piosenki jak należy: zwrotka, refren, zwrotka, refren, zwrotka, dwa refreny. Można się pokiwać, a nawet wtórować, do czego zachęcał Jan Kondrak. Publiczność raczej nieśmiało to robiła, ale nie wynikało to z niechęci zgromadzonych do artystów, a raczej z niechęci do zagłuszania świetnych głosów występujących na scenie. W końcu to publiczność przyszła słuchać, a artyści dawać głos i inne dźwięki - który to stereotyp wydaje się wyjątkiem potwierdzającym regułę konieczności stereotypów obalania.

Usłyszeliśmy właściwie pełen przekrój twórczości Federacji z naciskiem na (nazwa zobowiązuje!) autorskie dokonania zrzeszonych czyli Jana Kondraka i Marka Andrzejewskiego oraz Hanny Lewandowskiej z muzyką Piotra Selima, akompaniowali Katarzyna Wasilewska (która nie tylko nie szczędziła smyczka, ale i świetnie wykonała wokalizę w "Podręcznym słowniczku" Andrzejewskiego) oraz Piotr Bogutyn. Nie zabrakło w zestawie pozycji obowiązkowych, znanych z płyt, takich jak "Wstań przyjaciółko moja", "Drogą Romów", "Idę skacząc po górach", "Nafta i gaz". Nie mogło zabraknąć "Atamana".
Z radością odnotowuję wykonanie "Kropki nad ypsylonem" (Stachura), z żalem brak twórczości Grześkowiaka, ale podobnie, jak kameralna sala staromiejskiej kamienicy nie pomieściła wszystkich członków zespołu, tak i koncert miał ograniczone ramy, choć chętnie widziałbym ten (kolejny!) stereotyp obalony, bo to przecież piątkowy wieczór był, więc czasu wydawało się być w bród, przynajmniej egoistycznie patrząc z tej strony sceny.

Pozostawiona z niedosytem publiczność opuszczając zawsze gościnne progi SDK dała dowód docenienia, wykupując wszystkie przywiezione przez artystów płyty (a może artyści, dowodząc swej skromności przywieźli ich niewiele?) co wskazuje, że to, co robi Federacja jest potrzebnie, a jednocześnie, że płyty są ogólnie niedostępne w sklepach muzycznych. Czyżby nawet tych dobrych i tych wycierających sobie gębę kulturą?

Piotr Kosela - specjalnie dla Strefy Piosenki.

Od redakcji:

Koncert odbył się 29 października 2010r. w ramach "Sceny Piętro Wyżej" w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.

 
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
28

Nadchodzące wydarzenia


23
Lis
2017
18:00
23 listopad 2017 18:00
KDK - Kutno, ul. Żółkiewskiego 4/CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1
XIII Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno 19 listopada (niedziela)CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1godz. 18.00 - [...]
23
Lis
2017
18:30
23 listopad 2017 18:30
Wawerskie Centrum Kultury - Warszawa, ul. Żegańska 1a
Teresa Drozda opowiada o osobie i twórczości Marii Czubaszek. Spotkanie w cyklu "Radiowe perełki". Wstęp [...]
23
Lis
2017
19:30
23 listopad 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Koncert DGZZ, czyli Daniel Gałązka z zespołem.
24
Lis
2017
18:00
24 listopad 2017 18:00
KDK - Kutno, ul. Żółkiewskiego 4/CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1
XIII Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno 19 listopada (niedziela)CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1godz. 18.00 - [...]
24
Lis
2017
19:00
Koncert
24 listopad 2017 19:00
Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek CKK - Katowice pl. Sejmu Śląskiego 2
10 czerwca 2017 roku minęło 10 lat od nagrania przez zespół Raz Dwa Trzy kultowego albumu pt. [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL