Federacja Piętro Wyżej - pisze Piotr Kosela

niedziela, 31 październik 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Piotr Kosela:

Widzieliście, jak ładnie jest oświetlona najsłynniejsza warszawska fontanna w Saskim Ogrodzie? Zaraz obok jest potworek uznanego architekta wtłoczony w Plac Piłsudskiego z fontanną konkurencyjną - nowoczesną. Ta pierwsza słynna z piosenki, ta druga raczej bez szans. I to fontanna i tamto też. Ale różnica fundamentalna (skoro już jesteśmy przy architekturze).
Podobnie rzecz się ma z piosenkami. Te, które można na co dzień usłyszeć włączając nieopatrznie radio - nowoczesne, stworzone przez niewątpliwych fachowców, ale przeważnie bez historii, bez klimatu, bez sensu i bez treści, za to melodyjne i do powtórzenia bez specjalnego wysiłku.
 
Są też te, których trzeba szukać - z klimatem, sensem, historią, napisane po coś (coś jest w tym przypadku niematerialne dosłownie), dla czegoś (nienamacalnego, jako się rzekło), pełne treści różnych, za to przeważnie z trudną melodią, a nawet (jak twierdzą niektórzy) z jej kompletnym brakiem. Te pierwsze wesołe, te drugie smutne, jak los barda obciążonego pudłem z instrumentem, sześciostrunowym przeważnie.
Im więcej słucham, tym bardziej dziwię się stereotypom opisanym powyżej. Bo przecież bez zatracenia celu i treści można tworzyć i wykonywać piosenki mądre, ale przyjemnie wpadające w ucho. Do tego zagrane i zaśpiewane z energią, które stereotyp smutnego barda obalają.
Obalała tego wieczora Lubelska Federacja Bardów, która (nareszcie!) zawitała do Warszawy, a dokładnie na Scenę Piętro Wyżej Staromiejskiego Domu Kultury, co prawda w składzie niepełnym, ale wystarczającym, by niedowiarków przekonać, prezentując piosenki różne.
Piosenki jak należy: zwrotka, refren, zwrotka, refren, zwrotka, dwa refreny. Można się pokiwać, a nawet wtórować, do czego zachęcał Jan Kondrak. Publiczność raczej nieśmiało to robiła, ale nie wynikało to z niechęci zgromadzonych do artystów, a raczej z niechęci do zagłuszania świetnych głosów występujących na scenie. W końcu to publiczność przyszła słuchać, a artyści dawać głos i inne dźwięki - który to stereotyp wydaje się wyjątkiem potwierdzającym regułę konieczności stereotypów obalania.

Usłyszeliśmy właściwie pełen przekrój twórczości Federacji z naciskiem na (nazwa zobowiązuje!) autorskie dokonania zrzeszonych czyli Jana Kondraka i Marka Andrzejewskiego oraz Hanny Lewandowskiej z muzyką Piotra Selima, akompaniowali Katarzyna Wasilewska (która nie tylko nie szczędziła smyczka, ale i świetnie wykonała wokalizę w "Podręcznym słowniczku" Andrzejewskiego) oraz Piotr Bogutyn. Nie zabrakło w zestawie pozycji obowiązkowych, znanych z płyt, takich jak "Wstań przyjaciółko moja", "Drogą Romów", "Idę skacząc po górach", "Nafta i gaz". Nie mogło zabraknąć "Atamana".
Z radością odnotowuję wykonanie "Kropki nad ypsylonem" (Stachura), z żalem brak twórczości Grześkowiaka, ale podobnie, jak kameralna sala staromiejskiej kamienicy nie pomieściła wszystkich członków zespołu, tak i koncert miał ograniczone ramy, choć chętnie widziałbym ten (kolejny!) stereotyp obalony, bo to przecież piątkowy wieczór był, więc czasu wydawało się być w bród, przynajmniej egoistycznie patrząc z tej strony sceny.

Pozostawiona z niedosytem publiczność opuszczając zawsze gościnne progi SDK dała dowód docenienia, wykupując wszystkie przywiezione przez artystów płyty (a może artyści, dowodząc swej skromności przywieźli ich niewiele?) co wskazuje, że to, co robi Federacja jest potrzebnie, a jednocześnie, że płyty są ogólnie niedostępne w sklepach muzycznych. Czyżby nawet tych dobrych i tych wycierających sobie gębę kulturą?

Piotr Kosela - specjalnie dla Strefy Piosenki.

Od redakcji:

Koncert odbył się 29 października 2010r. w ramach "Sceny Piętro Wyżej" w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.

 
Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Miejska Sala Koncertowa - Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 15
Grzegorz Tomczak w koncercie pt. Ja to mam szczęście. Zespół w składzie: fortepian - Dawid Troczewski [...]
23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu pt. Muzyczna bombonierka. Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, melodica, [...]
23
Lut
2018
19:30
23 luty 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Elżbieta Wojnowska w recitalu pt. Zapraszam Was do stołu.
23
Lut
2018
19:30
Koncert
23 luty 2018 19:30
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Koncert zespołu Nic Wielkiego.
23
Lut
2018
20:00
Koncert
23 luty 2018 20:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dorota Ślęzak, artystka Piwnicy pod Baranami zwana "Miedzianowłosym Aniołem", zaprasza na zimowy [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL