2374 VLADWYSOTSKIJ - pisze Piotr Kosela

niedziela, 14 listopad 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Piotr Kosela:

Ponury, jesienny wieczór. Przed wejściem, w płaszczu i czapce z czerwoną gwiazdą wita przybyłych sowiecki żołnierz. Na sali słychać stary rosyjski walc "Na stokach Mandżurii". Wszystko to ma wprowadzić nas w odpowiedni nastrój. Będziemy świadkami procesu Włodzimierza Siemionycza Wysockiego - jak ogłasza wcielający się w wojskowego prokuratora Wojciech Olszański.
Wysocki występuje w dwóch osobach: Aleksandra Trąbczyńskiego i Mirka Czyżykiewicza, którym towarzyszy na fortepianie oraz akordeonie Hadrian Filip Tabęcki.
 
Na początek "Ballada o dzieciństwie" i ankieta przedstawiająca nam osobowość Wysockiego uzupełniona pieśnią "Nie lubię".
Mamy okazję wysłuchać m.in. "Kasieńkę", "O wędrówce dusz", "Miszkę Szyfmana", "Moskwę - Odessę". Nie mogło zabraknąć "Polowania na wilki", "W górach", "Pieśni o przyjacielu" i "Koni narowistych". Pojawiają się też mniej znane, jak "Rajskie jabłka", "O biciu bab", "Gwiazdy"... Utwory zostały dobrze podzielone pomiędzy Trąbczyńskiego i Czyżykiewicza, niektóre śpiewane w duecie tych dwóch świetnych interpretatorów.
Wśród wymienianych jako nieznane, pojawiła się "Piosenka o radości życia", co wzbudza mój sprzeciw, bo wszystkim znającym nieco lepiej niż pobieżnie twórczość Jacka Kaczmarskiego utwór powinien być dobrze znany.

Cały spektakl to piosenki przeplatane fragmentami mówionymi, głównie książki Mariny Vlady "Wysocki, czyli przerwany lot". Całość tworzy spójną i wartko toczącą się opowieść o najsłynniejszym śpiewającym poecie, co warto podkreślić i docenić, bo przy ogromie spadku, który pozostawił poeta, wybór nie jest oczywisty ani łatwy. Łatwo natomiast stworzyć "listę przebojów", co kilka razy zostało już przy różnych okazjach udowodnione. Tym większe wyrazy uznania dla autorki pomysłu i scenariusza Marii Doroty Pieńkowskiej z warszawskiego Muzeum Literatury. Dodając do tego znakomitych wykonawców - czegóż chcieć więcej...
Na bis "Smugą białej piany" - według słów Aleksandra Trąbczyńskiego, tę piękną, liryczną pieśń można usłyszeć tylko w jego wykonaniu. Dobrze, że mogliśmy być tego świadkami.

Nazwisko Włodzimierza Wysockiego mówi coś chyba każdemu. Ze znajomością twórczości już bywa różnie. O życiu barda opowiada się legendy, przymrużając znacząco oko, co ma sugerować, że wszyscy wszystko wiedzą i rozumieją, a naprawdę wiemy niewiele i w przeważającej większości przypadków zastanawiać się głębiej ochoty nie mamy. Spektakl 2374 Vladwysotski pozwala poznać kilka faktów z życiorysu, połączyć je z piosenkami, co daje okazję do myślenia o tym, że taka Twórczość nie bierze się znikąd, spojrzeć być może inaczej, niż znając pojedyncze piosenki na postać Wysockiego. Niby prosta forma i pomysł, jednak scenariusz i wykonanie pozwalają polecić ten spektakl każdemu, bez względu na stopień znajomości życiorysu i pieśni Wysockiego, jako lekturę obowiązkową.
 
Piotr Kosela - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
Spektakl odbył się 7 listopada 2010r. w Staromiejskim Domu Kultury.
 
 
Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Miejska Sala Koncertowa - Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 15
Grzegorz Tomczak w koncercie pt. Ja to mam szczęście. Zespół w składzie: fortepian - Dawid Troczewski [...]
23
Lut
2018
19:00
23 luty 2018 19:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu pt. Muzyczna bombonierka. Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, melodica, [...]
23
Lut
2018
19:30
23 luty 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Elżbieta Wojnowska w recitalu pt. Zapraszam Was do stołu.
23
Lut
2018
19:30
Koncert
23 luty 2018 19:30
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Koncert zespołu Nic Wielkiego.
23
Lut
2018
20:00
Koncert
23 luty 2018 20:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dorota Ślęzak, artystka Piwnicy pod Baranami zwana "Miedzianowłosym Aniołem", zaprasza na zimowy [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL