Ślęzak i Nohavica czyli weekend w Warszawie

wtorek, 30 listopad 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Agnieszka Osakowicz:

W sobotę (27 listopada 2010r.) i niedzielę (28 listopada 2010r.) przeżyłam dwa niezwykłe spotkania muzyczne.

KOBIETA.
"Przyszłam po kolor".

Recital Doroty Ślęzak w budynku Bielańskiej Sceny Kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego to było wejście w świat równoległy, w rzeczywistość poezji, łagodnych i subtelnych brzmień. Artystce towarzyszyli na scenie: Tomasz Kmiecik, Michał Półtorak i Józef Michalik. Wszyscy, którzy szukają wzruszeń, zadumy, którzy choć na chwilę chcą się zatrzymać, powinni być na tym muzycznym spotkaniu z Dorotą Ślęzak. Niezwykłym, krystalicznym głosem pieśniarka Piwnicy Pod Baranami interpretowała teksty wybitnych twórców piosenek: Agnieszki Osieckiej ( np. "Muszę coś zrobić z włosami", "Przyjdę do siebie") Wiesława Dymnego ("Kuplet o miłości czystej"), czy Leszka Wójtowicza ("Balladka o ćmie").
 
Publiczność zaczarowała "Pieśń elfa" z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Było tak "prawdziwie", że nie wyobrażam sobie innego wykonania tego utworu.  Elfy, anioły i rusałki niewątpliwie tańczyły wśród nas podczas całego koncertu, a miedziane (nie - rude :)) włosy Pani Doroty, które stały się pełnoprawnym bohaterem jej piosenek, nieposłusznie wirowały, tworząc niezwykłą scenografię spektaklu. Usłyszeliśmy też utwór "Nie wiedziałam", który artystka wykonuje jedynie na koncertach, a który, przez zbieg niefortunnych okoliczności, nie znalazł się na jej debiutanckiej płycie pod samym tytułem.
Dorota Ślęzak nie "przyszła po kolor". Ona ten kolor przyniosła, a ja go zabrałam do domu. Mam nadzieję, że wystarczy mi na długo.

MĘŻCZYZNA.
"Robinson".

W "Palladium" przy ul. Złotej 9 pojawił się czeski pieśniarz, bard - Jaromir Nohavica. Okazało się po raz kolejny, że muzyka łączy pokolenia. Na widowni zasiadło bowiem mnóstwo młodych ludzi świetnie znających twórczość Nohavicy. Przeważali mężczyźni. Pomyślałam: Będzie męskie granie. Gdy usłyszałam jednak tak liryczne i balladowe utwory, jak: "Kometa", "Sarajewo", czy "Svatebni", postanowiłam przyznać rację artyście, który wyznał, że połowa jego duszy jest niewątpliwie kobietą. W trakcie koncertu do pieśniarza dołączył też świetny akordeonista Robert Kuśmierski. Nohavica ujął publiczność nie tylko doskonałą znajomością polszczyzny (również tej "podwórkowej"), lecz także umiejętnościami aktorskimi czy kabaretowymi (słynne piosenki "wirtualki"). Celnie komentował stereotypy na temat relacji Polaków i Czechów. Doskonały kontakt ze słuchaczami sprawił, że sala również odważyła się zaprezentować swoje wokalne umiejętności. Zrobiło się biesiadnie i "kuchennie", jak to określił artysta, by za chwilę znów przejść w nastrój refleksji przy utworze "Panie Prezydencie". Męską część widowni porwała z miejsc piosenka o futbolu. Zostały jeszcze bisy na stojąco i... niespodzianka na koniec. Usłyszeliśmy utwór Wojciecha Młynarskiego przypominający o tym, że artystom należy za ich trud płacić gotówką. Myślę, że Nohavica to jeden z ostatnich bardów, "Robinson" piosenki prawdziwej, wywołującej śmiech przez łzy.

To były dwa zupełnie inne koncerty. Dwoje różnych muzyków - Ona i On.
Dzięki tej różnorodności przeżyłam jeden z najbardziej niezwykłych muzycznych weekendów w życiu.

Agnieszka Osakowicz – specjalnie dla Strefy Piosenki.

 

 
Marzec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia


24
Mar
2018
20:00
24 marzec 2018 20:00
Łódzka Piwnica Artystyczna Przechowalnia - Łódź, ul. 6 sierpnia 5
Joanna Mioduchowska z zespołem w koncercie premierowym promującym płytę pt. Perełki. Wystąpią: Joanna [...]
25
Mar
2018
18:00
25 marzec 2018 18:00
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Basia Stępniak-Wilk w recitalu Muzyczna bombonierka. Akompaniują:Jasiek Kusek - fortepian Paweł Solecki - fagot, [...]
05
Kwi
2018
19:00
Koncert
5 kwiecień 2018 19:00
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Zespół Latający Dywan w koncercie utworów z zapowiadanej na ten rok płyty "Jej Wysokość [...]
06
Kwi
2018
19:00
6 kwiecień 2018 19:00
Studio Buffo - Warszawa, ul. Konopnickiej 6
Jaromir Nohavica - koncert czeskiego barda, przyjaciela wielu Polaków.[...]
07
Kwi
2018
18:00
7 kwiecień 2018 18:00
Ośrodek Kultury Ochoty - Warszawa, ul. Grójecka 75
Sławomir Zygmunt w koncercie promującym płytę pt. Dokąd idziesz? Do słońca! - Piosenki Edwarda [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL