Nie chcę przyćmić słowa - mówi Jakub Pawlak

środa, 10 sierpień 2011
Z Jakubem Pawlakiem, laureatem festiwali we Włocławku, Olsztynie i Lubawie, rozmawia Teresa Drozda:

- Zanim zaczniemy na dobre, powiedz proszę, ile masz lat i co teraz robisz w życiu?

- Mam 20 lat, jestem z okolic Łodzi, ze wsi która nosi nazwę Niesułków. Studiuję informatykę w zarządzaniu na Uniwersytecie Łódzkim.

- Spotkaliśmy się we Włocławku, Olsztynie i Lubawie, ale wciąż jesteś na początku drogi. Kiedy i jak zaczęło się Twoje wychodzenie na scenę?


- Byłem we Włocławku w latach 2009 i 2010. Co jakiś czas jeżdżę na różne konkursy. Wcześniej były to głównie konkursy recytatorskie, a teraz coraz częściej biorę udział w konkursach poezji śpiewanej. Zaczęło się od tego, że będąc w trzeciej klasie szkoły muzycznej I stopnia na akordeonie i interesując się jednocześnie poezją, wpadłem na pomysł, żeby połączyć te dwie rzeczy w jedną.
 
Wtedy podjąłem pierwsze próby komponowania muzyki do wierszy. Na początku na warsztat wziąłem najbardziej znanych poetów, takich o których istnieniu dowiedziałem się w szkole. Potem, poruszając się w danej epoce, poznawałem coraz to nowe nazwiska, m.in. dlatego pojawiły się w moim repertuarze konkursowym wiersze takich poetów jak Rafał Wojaczek, Józef Baran, Joanna Kulmowa. Teraz szukam wierszy w różnych książkach, bibliotekach, księgarniach. Gdy coś mnie zainteresuje, staram się to przeczytać i zrozumieć, a gdy mnie poruszy – napisać do tego muzykę. Próbuję również pisać własne teksty, ale czuję, że nie jest to jeszcze słowo najwyższej próby.

- Opowiedz mi jeszcze o wierszach Joanny Kulmowej, bo właśnie one spodobały mi się w Twoim wykonaniu najbardziej.

- Joanna Kulmowa to czynnie działająca poetka. Poznawanie jej twórczości zacząłem od kilku wierszy m.in.: "Ballady o murach Jerycha", "A kiedy wszystko zgaśnie" oraz "Ballady o upadłym aniele", do której też spróbowałem zrobić muzykę. Tak się złożyło, że po przeczytaniu tych wierszy w głowie od razu pojawiała mi się koncepcja i zaraz potem samoistnie powstawała muzyka. Teksty Pani Joanny charakteryzuje to, że wypływa z nich w prosty sposób puenta. Chyba dlatego tak bardzo podobają mi się jej wiersze, ponieważ je rozumiem, a oprócz tego dotyczą one spraw, które sam czuję i o których myślę na co dzień.

- Jak w takim razie szukasz tych wierszy do których komponujesz muzykę? Ile masz napisanych utworów?

- Teraz mam, łącznie z utworami, które skomponowałem na potrzeby swoich znajomych, ok. 25 kompozycji. Natomiast jeżeli chodzi o dobór tekstów, to szukam słów, które mnie przede wszystkim zainteresują i będą dotyczyły mojej osoby. Tekst, do którego komponuję muzykę, musi mnie poruszyć, muszę odnaleźć w nim bliskie mi emocje. Potem staram się stworzyć do tego muzykę, która nie przyćmi słowa, a jeszcze bardziej wybije na pierwszy plan emocje, które odkryłem w tekście.

- II nagroda na 20. Finale Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku, na XXXVIII Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie - nominacja na 47. Studencki Festiwal Piosenki do Krakowa. Myślisz już o tym, co chciałbyś aby się wydarzyło z Twoim śpiewaniem?

- Chciałbym spróbować wystąpić jeszcze na kilku innych festiwalach. Podczas tegorocznego konkursu we Włocławku dowiedziałem się, że wcale nie jest tak trudno dostać się na inne festiwale, a w związku z tym chciałbym jeszcze wziąć udział w kilku konkursach i zdobyć doświadczenie. We własnym zakresie chciałbym rozwinąć grę na akordeonie i poszerzyć wiedzę na temat kompozycji, bo czuję, że jeszcze wielu rzeczy mi brakuje w tym zakresie. W przyszłości chciałbym może rozbudować również instrumentarium. Myśląc o tej najbardziej odległej przyszłości, chciałbym pozostać ze swoją twórczością w kategorii piosenki z prawdziwym tekstem, historią i puentą. Na pewno nie chciałbym grać muzyki popularnej. A nawet jeśli, to co robię, miałoby być niepopularne, to chciałbym, żeby to było moje.

- Pewnie spotkamy się jeszcze, skoro planujesz teraz trochę pojeździć i może porozmawiamy za rok, dwa lata i zobaczymy jak rozwinie się Twoja twórczość, a na dzisiaj gratuluję nagród i trzymam kciuki.
 
Rozmawiała: Teresa Drozda.
 
 
Marzec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia


19
Mar
2018
19:00
19 marzec 2018 19:00
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Młynarski w Ateneum – Konfrontacje O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też [...]
19
Mar
2018
19:00
19 marzec 2018 19:00
pin Wejherowskie Centrum Kultury - Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
Paweł Ruszkowski z zespołem w koncercie promującym płytę "Kamiszczi. Kaszubskie wiersze na jazz-folkowo". "Kamiszczi" to drugi stworzony przeze mnie album. Jest moim ukłonem w stronę rodzinnych [...]
20
Mar
2018
17:30
20 marzec 2018 17:30
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Młynarski w Ateneum – Konfrontacje O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też [...]
20
Mar
2018
20:00
20 marzec 2018 20:00
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Młynarski w Ateneum – Konfrontacje O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też [...]
20
Mar
2018
20:30
20 marzec 2018 20:30
Kuźnia Kulturalna - Warszawa, ul. Kostki Potockiego 24
Andrzej Poniedzielski w premierowym wieczorze kabaretowym. NOWY program , NOWE skecze, NOWE piosenki. Bez zmian [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL