Słońce, deszcz i wiatr... - Bazuna 2011

wtorek, 16 sierpień 2011
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Beata Bonik:

Jest we Wdzydzach Stanica Wodna PTTK, urokliwe miejsce, w którym rzadko chyba zamiera ruch. Zaglądają tu kajakarze i żeglarze, rowerzyści i zwolennicy turystyki pieszej. W ostatni weekend czerwca zrobiło się wyjątkowo tłoczno – do miłośników aktywnego wypoczynku dołączyli miłośnicy muzykowania od zawsze bliskiego wędrowcom. Wdzydzka baza PTTK była w tym roku gospodarzem 39. OTPPS Bazuna.
A było jak w balladzie - "Słońce, i deszcz, i wiatr...". Natura z gestem sypnęła wszystkim, co miała, szczególnie hojnie darząc wiatrem. Oj, nie ułatwiało to życia widzom ani tym bardziej organizatorom i artystom. Ale bywalców Bazuny niełatwo zniechęcić. Nie takie historie się zdarzały.
 
Bazuna to impreza z wieloletnią tradycją, a tradycja zobowiązuje. Towarzyszą jej zwyczaje, rytuały, i – co tu kryć – pewna przewidywalność zdarzeń i ludzi. Jak co roku nie zawiedli Maciej Służała i Piotr Bakal, jak zawsze z wielkim entuzjazmem przyjęto koncert Słodkiego Całusa od Buby i grupy Bez Jacka. Jak zwykle wydarzeniem był koncert  zespołu Na Bani, który wypracował już sobie "swoją" Bazunową, liczną i żywiołową publiczność. Byli też inni pewniacy - Caryna, Ania Kossakowska, Cisza Jak Ta, Egon Alter... Bardzo ciekawe to doświadczenie widzieć, jak niedawni debiutanci stają się gwiazdami. Wśród wielu gości wyróżniał się, moim zdaniem, zespół Caraboo z ciekawymi, trochę folkowymi inspiracjami, oraz klasyk - Grzmiąca Półlitrówa.
Koncerty  zwykle trwają długo w noc, przeciągają się do rana gdzieś poza sceną, i te tradycje tworzą dobrze znany swojski klimat. Przyznam jednak, że brakowało mi jakiejś niespodzianki, czegoś wyjątkowego, co nie naruszyłoby zwyczaju, a raczej wzbogaciło go. Ciekawe, co czeka nas za rok, gdy Bazuna obchodziła będzie  swoje czterdziestolecie?

Część konkursowa budzi inne emocje. Co ciekawego zdarzy się w tym roku? Kto zdobędzie serca publiczności? Kogo dostrzeże jury? Mnie zainteresował bardzo Piotr Pieńkowski. Co prawda trochę zabawnie jest mówić o piosence studenckiej w wykonaniu czterdziestolatka, nawet jeśli to, co śpiewa, powstało dwadzieścia lat temu, ale właśnie dlatego zdobył moje uznanie, że potrafił pominąć barierę wieku, stawiając to, co łączy, ponad tym, co dzieli. Poza tym jego piosenki są bardzo ciekawe, dojrzałe, czasem dowcipne, nieźle napisane. Zdecydowanie zasłużył sobie na Nagrodę Publiczności, zdobył też wyróżnienie za tekst piosenki "Toast".
Za najlepszego wykonawcę Przeglądu uznany został zespół Zielone Liście, ich piosenka "Rajdowa Dziewczyna" została Rajdową Piosenką Roku 2011. Za indywidualność Przeglądu uznano Dorotę Kuzielę, wyróżniono też m. in.  Joannę Rozkwitalską  i zespół Ilia, Ewę Modrzejewską, a specjalną nagrodę od firmy ACTIVITAS za wdzydzką tematykę piosenek otrzymał Tomasz Kuręda. Lista nagrodzonych na Bazunie jest zawsze bardzo obszerna, nawet jeśli jury redukuje Złotą Dwudziestkę wyróżnionych piosenek do połowy,  uwzględniając mniejszą ilość uczestników. Zainteresowanych pełnym werdyktem odsyłam na strony OTPPS. Tam też znaleźć można informacje o kolejnych imprezach, organizowanych w ramach całorocznego projektu Bazuna.

Już 19 i 20 sierpnia 2011r. odbędą się 2. Wdzydzkie Dni z Bazuną, w których wystąpić mają Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane, Coffeina, SCoB, Timur i Jego Drużyna, Pod Dudą, Łukasz Majewski, Wolny Przedział itd...
Kogokolwiek w tych dniach, z wody czy od lądu, przywieją dobre wiatry, każdego z pewnością przygarną gościnne duchy Stanicy. We Wdzydzach nie zabraknie przyjaznego kąta i dobrej muzyki. Warto tam zajrzeć. Nawet, jeśli trochę by wiało...

Beata Bonik - specjalnie dla Strefy Piosenki
 
39. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2011 odbył się między 24 a 26 czerwca 2011r.
 
 
Grudzień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
10
11
13
14
19
20
21
23
24
25
26
31

Nadchodzące wydarzenia


15
Gru
2017
18:00
Koncert
15 grudzień 2017 18:00
Sandomierskie Centrum Kultury - Sandomierz, Rynek 25
Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Leszek Szczerba w kameralnym koncercie.
15
Gru
2017
19:00
15 grudzień 2017 19:00
Galeria Pięknych Książek - Warszawa, ul. Pańska 96
Sławomir Zygmunt w koncercie "Czas wszystko zmienia", zaprezentuje utwory Leonarda Cohena, Boba Dylana, [...]
15
Gru
2017
19:00
15 grudzień 2017 19:00
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Koncert Mirosława Czyżykiewicza.
15
Gru
2017
20:00
Koncert
15 grudzień 2017 20:00
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Jan Kondrak w recitalu pt. Romanse kolędy. Pięć najbardziej znanych piosenek. Pięć nowych piosenek z serii o [...]
16
Gru
2017
19:00
16 grudzień 2017 19:00
Narodowe Forum Muzyki - Wrocław, pl. Wolności 1
Muzyka - Jan Kanty Pawluśkiewicz to koncert złożony jest wyłącznie z kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza, jednego z [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL