Żółte liście na Plantach i III Festiwal im. Łucji Prus w Białymstoku

poniedziałek, 31 październik 2011
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Barbara Radziszewska:

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści" to nowa pozycja na festiwalowej mapie Polski. Między 7 a 9 października 2011r. odbyła się dopiero jego trzecia edycja. To również jedna z niewielu propozycji festiwali piosenki z tekstem dla mieszkańców Północnego Wschodu, a zaprasza na nią do Białegostoku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.
Dokładnie w południe 8 października jury w składzie: Jan Wołek, Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Andrzej Dyrdał oraz Magda Umer zasiadło na widowni Spodków WOAK. Zaznaczyć warto, że wszyscy panowie udział w pracach jury biorą od początku trwania Festiwalu. Na widowni zainstalowała się również spora grupka publiczności, a na scenie zaczęli pojawiać się kolejni wykonawcy ze swoimi dwiema konkursowymi piosenkami.
 
Wystąpiło 20 uczestniczek oraz 1 wykonawca "ulubionej płci" Magdy Umer. Łukasz Gocławski podbił serca publiczności piosenką "Jak to dziewczyna" (sł. Andrzej Bianusz, muz. Stefan Rembowski). Szczególnie wyróżniła się widziana już przeze mnie na innych przeglądach Agata Rożankowska w piosence z repertuaru Łucji Prus "Szedł chłopiec ze swoją dziewczyną" (sł. William Shakespeare, tł. Czesław Miłosz, muz. Maciej Małecki). Ciekawy był również wokal Doroty Zygadło w piosence "Świat Ordonki" (sł. Agnieszka Osiecka, muz. Juliusz Loranc) oraz żywiołowość Pauliny Sacharczuk w "Balladzie jarzynowej" (sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski). Paulina to jedyny z moich „typów”, który nie został zauważony przez jury. Onoż zdecydowało się nagrodzić jej siostrę Elizę za piosenkę "Sarajewo" (sł. i muz. Jaromir Nohavica, tł. Antoni Muracki).
Zdziwiło mnie, że na scenie konkursowej w Spodkach, jak również dzień później w Kinie Forum, gdzie odbył się Koncert Galowy, zabrakło jakiegokolwiek elementu scenografii nawiązującego do nazwy Festiwalu. Tło sceny było po prostu czarne. Próżno było też wypatrywać śladów liści, które w hurtowych ilościach i przeróżnych kolorach znaleźć można, jak to jesienią, w każdym zakątku miasta. Żółte natomiast było światło... Nie chodzi mi o to, by scenografią cokolwiek ilustrować, ale scena, na której nic nie ma, wydaje się być niepełna, jakby przypadkowa i smutna po prostu.

Koncert laureatów odbył się 9 października. Publiczność zgromadzona na widowni białostockiego Kina Forum najpierw wysłuchała minirecitalu laureatki II Festiwalu – Małgorzaty Nakoniecznej, która zaśpiewała m.in. piosenki duetu Przybora – Wasowski (co nie dziwi, ponieważ jest ona również laureatką warszawskiego III Konkursu Wokalnego "Piosenka jest dobra na wszystko" poświęconego ich twórczości). Później w losowej kolejności, nie znając jeszcze ostatecznej decyzji jury, zaśpiewali wszyscy nagrodzeni podczas III edycji Festiwalu. Występ zakończył Janusz Strobel odczytując werdykt jury, a Jan Wołek, również obecny na scenie, wręczał dyplomy i wylewnie gratulował laureatom, którymi zostali:
Wyróżnienia: Magdalena Antczak, Eliza Sacharczuk, Katarzyna Szczepańska oraz Dorota Zygadło,
Nagrody: III – Olga Fidrysiak, II – Łukasz Gocławski, I – Agata Rożankowska.
Specjalne wyróżnienie od Adrianny Godlewskiej-Młynarskiej - szefowej Związku Artystów Scen Polskich otrzymała Joanna Możdżan.
Gdy wszystko było już wiadomo, po przerwie na scenie pojawiła się jurorka tegorocznego Festiwalu. Magda Umer, zwolniona z obowiązku oceny młodych wykonawców, wcieliła się w rolę wokalistki i zaprezentowała program "Noce i sny".

Łucja Prus urodziła się w Białymstoku w 1942 roku i teraz Białystok upomniał się o nią, choć ja mam wrażenie, że na razie tylko zadeklarował dbanie o pozostawione przez nią piosenki. Organizatorzy pięknie o Łucji Prus piszą w materiałach promujących Festiwal (dość trudnodostępnych) i pięknie o niej mówią (chociaż chwilami dość enigmatycznie), brakuje jednak artystycznego wyrazu tych słów w działaniach...
Trop nazwy dla białostockiego Festiwalu związany z Łucją Prus jest bardzo dobry, bo "W żółtych płomieniach liści" to piosenka z tekstem Agnieszki Osieckiej, do której muzykę skomponował Andrzej Zieliński. Wykonanie piosenki przez Łucję Prus ze Skaldami jest najbardziej znanym wykonaniem tej piosenki i równocześnie chyba najbardziej znanym utworem tej pieśniarki. Niby wszystko na miejscu, ale pewna niespójność pozostawiła mi wiele pytań i wątpliwości. Szkoda, że piosenka tytułowa nie zabrzmiała w tym roku na Festiwalu, który może wyznaczać młodym wykonawcom kierunek odkrywania Artystki. Festiwal odbywający się pod nazwiskiem patrona powinien do jego twórczości nawiązywać. Natomiast do Białegostoku przyjechać można z dowolnymi piosenkami piosenki literackiej i je zaśpiewać w konkursie... dlatego Łucji Prus zabrakło w jakimś elemencie scenografii, dźwięku z oryginalnym nagraniem, piosenkach wykonywanych przez uczestników. Po żółte liście wybrać się można do Parku Planty, leżącego w pobliżu Kina Forum, ale gdzie szukać dzisiaj Łucji Prus?... na to pytanie Festiwal jej imienia w obecnej formie nie daje odpowiedzi. Jest to jednak bardzo dobrze organizacyjnie przygotowana Impreza, którą warto wpisać do festiwalowego kalendarza i przyglądać się uważnie jej dalszemu rozwojowi.
 
Barbara Radziszewska - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
 
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
28

Nadchodzące wydarzenia


23
Lis
2017
18:00
23 listopad 2017 18:00
KDK - Kutno, ul. Żółkiewskiego 4/CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1
XIII Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno 19 listopada (niedziela)CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1godz. 18.00 - [...]
23
Lis
2017
18:30
23 listopad 2017 18:30
Wawerskie Centrum Kultury - Warszawa, ul. Żegańska 1a
Teresa Drozda opowiada o osobie i twórczości Marii Czubaszek. Spotkanie w cyklu "Radiowe perełki". Wstęp [...]
23
Lis
2017
19:30
23 listopad 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Koncert DGZZ, czyli Daniel Gałązka z zespołem.
24
Lis
2017
18:00
24 listopad 2017 18:00
KDK - Kutno, ul. Żółkiewskiego 4/CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1
XIII Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno 19 listopada (niedziela)CTMiT - Kutno, ul. Teatralna 1godz. 18.00 - [...]
24
Lis
2017
19:00
Koncert
24 listopad 2017 19:00
Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek CKK - Katowice pl. Sejmu Śląskiego 2
10 czerwca 2017 roku minęło 10 lat od nagrania przez zespół Raz Dwa Trzy kultowego albumu pt. [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL