Na początek sezonu festiwalowego 2012 - 16. OFPA w Rybniku

piątek, 30 marzec 2012
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Barbara Radziszewska:

W kalendarium koncertów Strefy pojawia się już coraz więcej terminów zgłoszeń do kolejnych wiosennych, a nawet letnich konkursów i festiwali. Nie można jednak zapomnieć, że sezon festiwalowy 2012 rozpoczął się na dobre w lutym... pierwszy 11 lutego odbył się FOPA – 5. Festiwal Ogólnopolski Piosenki Artystycznej w Ślesinie, a dokładnie 5 dni później w Rybniku wystartował OFPA, czyli 16. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej.
Zataczamy coraz większe kręgi festiwalowe, więc na początku tego roku dotarliśmy na Śląsk...
W Rybniku OFPA poprzedza w styczniu Konkurs Otwarty, w którym spośród 71 wykonawców jury (w składzie: Iwona Loranc, Jan Poprawa i Jan Kondrak) do finału zakwalifikowało 10 osób. Młodzi wykonawcy uczestniczyli w warsztatach, a umiejętności podczas nich zdobyte zaprezentowali w finale Konkursu Otwartego. Chwilę zajmuje rozgryzienie logistyki i logiki podziału konkursu na etapy, ale cel jest jeden, aby na scenie w Klubie Energetyka podczas finału zaprezentowali się wyłącznie najlepsi.
 
Finał Konkursu Otwartego 16. OFPA odbył się 16 lutego. Zaśpiewało w nim 10 osób, z których cztery werdyktem jury nominowane zostały do Konkursu Krajowego.
Byli to:
Justyna Kuśmierczyk ze słodko-gorzkimi piosenkach Sławka Wolskiego pt. Pląsy z miotłą i Tupnę nóżką i akompaniamentem Rafała Smolińskiego na basie sześciostrunowym – to nowe konkursowe nazwiska z ciekawymi wykonaniami piosenek,
Karolina Micor – w dwóch różnych piosenkach: sennym Popłynę łódką (sł. Jonasz Kofta, muz. Włodzimierz Nahorny) oraz żywiołowymi Gadającymi głowami Grzegorza Ciechowskiego,
Małgorzata Markiewicz zaśpiewała piosenki z muzyką Wojciecha Zielińskiego: Chociaż tak mocno czekamy (sł. Agnieszka Osiecka) i Życie na dwunastu metrach (sł. Jadwiga Has),
Mateusz Piecowski jako artysta lokalny przyjęty ogromnymi brawami z piosenką Jaromira Nohavicy pt. Sarajewo oraz w hiszpańskim rytmie: Carmen tańczy.

Dwa kolejne wieczory (17 i 18 lutego) to Konkurs Krajowy i prezentacje 19 uczestników. Każda kolejna osoba pojawiająca się na scenie, pomimo młodego wieku, zdążyła już zapracować na zaproszenie do Konkursu główną nagrodą (czasami niejedną) w innych konkursach piosenki. Wszyscy znani są obserwatorom polskich piosenkowych scen konkursowych, na których odnosili sukcesy. W ubiegłym roku nie można było ich nie zauważyć lub przejść obojętnie obok tego, co robią! Zadanie jurorów zdecydowanie przerastało możliwości zwykłego słuchacza. Katarzyna Dąbrowska, Jan Poprawa, Bogusław Sobczuk, Andrzej Zarycki i Jerzy Satanowski wzięli na siebie odpowiedzialność, aby wśród najlepszych wskazać... najlepszych, a werdykt nie był chyba bardzo zaskakujący:

Grand Prix – Jakub Pawlak
I nagroda – Marcin Januszkiewicz
II nagroda – Marta Ledwoń
III nagroda – równorzędne: Agata Rożankowska i Mateusz Piecowski
Wyróżnienia – równorzędne: Karolina Micor i Małgorzata Markiewicz

Jakub Pawlak to "objawienie" ubiegłego roku, wygrał wszystkie największe festiwale, i myślę że jego pojawianie się na kolejnych, zdecydowanie obniżać może moralne młodszych uczestników. W Rybniku zaśpiewał dwie piosenki, tradycyjnie z własną muzyką i akordeonowym akompaniamentem: Piosenka o daremnym smutku (sł. Joanna Kulmowa) i Ballada o arenie cyrkowej (sł. Józef Baran).
Marcin Januszkiewicz i Marta Ledwoń to zawodowi aktorzy. Marcin zaśpiewał piosenki Agnieszki Osieckiej, którymi wygrał 14. Konkurs Jej imienia: Wybacz mamasza (muz. Przemysław Gintrowski) i Cyrk nocą (muz. Jacek Mikuła). Marta Ledwoń zaśpiewała natomiast dwie premierowe konkursowo piosenki: Szkoła tańców salonowych (sł. Iga Cembrzyńska, muz. Ewa Kornecka) oraz Część, której masz już dość (sł. i muz. Tom Waits, tłum. Roman Kołakowski).
 
Osobom, które znalazły się poza werdyktem poświęcić można dużo czasu i miejsca, ale myślę, że trzeba ich usłyszeć, więc poszukujcie na listach uczestników nazwisk takich jak: Dorota Zygadło, Piotr Tłustochowicz czy Joanna Kaszta...
W werdykcie jury nie znalazła się też Agata Kusek, która w piosenkach Peronowy potwór ze swoimi słowami i muzyką Pawła Leszoskiego i Kasztanowcu własnego autorstwa pokazała nową (dla mnie) twarz. Pamiętam Agatę sprzed kilku lat z Krakowa, gdy śpiewała nie swoje, a w dodatku smutne piosenki. Cieszę się, że w Rybniku miałam okazję zobaczyć na scenie pogodną dziewczynę w ładnych piosenkach.
Magdalena Pamuła – dla mnie to drugie z nią konkursowe spotkanie (po Przeglądzie w Mińsku Mazowieckim) i chciałabym posłuchać w innych konkursach tego, co jeszcze ma do zaśpiewania i jak... Pewne jest, że coś prawdziwego, co w niej jest, zwraca uwagę, daje ją polubić i zapamiętać.

Organizatorów OFPA cechuje bardzo duży profesjonalizm i dbałość o wysoki poziom Konkursu na każdym jego etapie. Nie wspominam już nawet o profesjonalnych warsztatach na przełomie stycznia i lutego organizowanych dla finalistów Konkursu Otwartego. Dyrekcja OFPA (jako obserwator) gości na wielu przeglądach organizowanych na terenie całego kraju w roku poprzedzającym Festiwal, aby do Konkursu Krajowego zaprosić najlepszych laureatów. Kulminacja organizatorskiego profesjonalizmu ma natomiast miejsce podczas Festiwalu... doskonałym rozwiązaniem, wciąż zbyt rzadko spotykanym jest to, aby przesłuchania konkursowe połączyć z wieczornymi koncertami gwiazd. Na wszystkich materiałach promocyjnych OFPA jest jedna godzina rozpoczęcia wieczornej uczty muzycznej – to godzina rozpoczęcia Konkursu. Dzięki temu rozwiązaniu młodzi artyści nie śpiewali do pustej sali, a w Rybniku publiczność szczególnie dopisała. Być może duża frekwencja to wynik starannie i czytelnie przygotowanych materiałów promocyjnych oraz strony internetowej Festiwalu. Projekt tegorocznego logo jednolicie powiązany został z konkursową scenografią, a obsługa techniczna podczas przesłuchań konkursowych przebiegała bardzo sprawnie, prawie niezauważalnie, bez zbędnych statywów mikrofonowych w świetle sceny i technicznych problemów ze sprzętem nagłaśniającym lub oświetleniem. Dobrze jest rozpocząć sezon festiwalowy od festiwalu stojącego na tak wysokim poziomie organizacyjnym i artystycznym jak OFPA w Rybniku. Chociaż odnieść można również wrażenie, że jest to właściwie Festiwal kończący rok 2011, gdzie spośród laureatów festiwali ubiegłorocznych wybiera się najlepszego.
Już w ciągu najbliższych miesięcy obserwować będziemy (z pewnością wraz z organizatorami OFPA) różne konkursy i ich laureatów, zapraszamy więc do kalendarium koncertów Strefy, w którym polecamy kolejne festiwale, spotkania, przeglądy, a za rok... obyśmy spotkali się wszyscy w Rybniku!
 
Barbara Radziszewska - specjalnie dla "Strefy Piosenki".
 
 

Nadchodzące wydarzenia


Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL