Niechaj zabrzmi Bukowina po raz piąty

sobota, 26 maj 2012
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Stefan Bolcman:

Busko Zdrój było dla mnie zawsze miejscem magicznym. To tu było ulubione sanatorium mojej Mamy, to tu (gdzieś tak przed stu laty) kupiłem płytę zespołu Happy End (to ci od "Jak się masz kochanie"), no i to tu produkują najlepszą wodę mineralną na świecie (gwarantuję!). Kiedy więc trafiła się okazja na wyjazd do Buska na koncert Eli Adamiak (która jak już wiadomo, na Euro nie wystąpi), pomyślałem – czemu nie? Czemu nie, skoro to rzut półtora bereta od mojego siedliska, a drogi były doskonale odśnieżone. Jak to w maju zresztą.
Jest teza, że prawdziwi twardziele nie czytają instrukcji obsługi. A więc i ja nie przeczytałem dokładnie programu V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona. A stało w nim wyraźnie, że w piątek jest konkursowy koncert finałowy. Ok., pomyślałem, wisienka na torcie. Wisienka okazała się tortem, a tort wisienką. Ale o tym dowiedziałem się dopiero blisko północy.
W konkursie (głównym wydarzeniu festiwalu) uczestniczyło 12 "podmiotów wykonawczych" z całej Polski. Nie wiem jak gęste było sito eliminacji, podejrzewam jednak że bardzo, ponieważ wszyscy bez wyjątku prezentowali bardzo wysoki poziom techniczny, a zdecydowana większość także artystyczny.
 
W regulaminie konkursu stało napisane, że należy wykonać trzy utwory – jeden z repertuaru Bukowiny oraz dwa swoje (czy to własne, czy zapożyczone). W kategorii "jazda obowiązkowa" zarysowały się dwie tendencje – jedni szli pod prąd i wykonywali utwory mało ograne lub w osobliwej interpretacji oraz trend drugi – jak najwierniejsze odśpiewanie znanych i bardzo znanych utworów Belona i spółki. Z reakcji mojego wewnętrzego Mamonia oraz sali (które były zbliżone) wynikało, że opcja numer dwa cieszyła się dużo większym uznaniem.

Co do samych wykonawców – to takiej różnorodności form jeszcze nie widziałem. Od pojedynczych wykonawców, poprzez duety, tercety, sekstet (przepraszam za wyrażenie) dziewczęcy, aż po septet lub nawet oktet instrumentalno-wokalny (o ile dobrze policzyłem, za co głowy nie daję). Formy pieśni były odpowiednio różnorodne – od typowej piosenki poetyckiej (jak choćby Jednoosobowa Formacja Artystyczna JFA, która przypominała mi nieco klimatem młodego Garczarka), poprzez liryczne duety (Pieprzyk z ekspresyjnie wykonanym "Zajączkiem"), aż po grupę Latający Dywan (wspomniany wcześniej oktet z bardzo bogatym instrumentarium). Nie zabrakło także dwóch dziewczęcych grup wokalnych - kwintet Bieciaki (po raz piąty na festiwalu) i sekstet Na szlaku. Wszyscy prezentowali wysoki poziom, Jury (w którym zasiadali m.in. Elżbieta Adamiak, Andrzej Ziemianin, Lech Nowicki czy Ryszard Pomorski) musiało jednak kogoś wybrać...

Ja nie zasiadałem w Jury (może w przyszłym roku?), ale także pokusiłem się o zrecenzowanie i ocenienie wykonawców. Zrobiłem to za pomocą szkolnych cenzurek (i to tych z czasów Wojtka Belona). Najniższą oceną było 3+, najwyższą 5!. Relację tę piszę przed ogłoszeniem werdyktu, ciekawe więc jak się on będzie miał do moich ocen. Albo odwrotnie.
 
Wykonawcą, który zrobił na mnie największe wrażenie była grupa Bieguni z Nowej Rudy. Słuchając jej miałem przed oczami (duszy) a to Czerwony Tulipan, a to Andrzeja Szęszoła. Jak czytamy w folderze – "w ich brzmieniach można odnaleźć zarówno nastrojowe ballady, jak i folkowe brzmienia z wtrąceniami muzyki etnicznej, samby czy bossa novy".  I było to doskonale słyszalne, podane w luksusowej oprawie, bardzo ciekawie zaaranżowane po prostu wspaniałe. To mój zdecydowany faworyt do głównej nagrody, a jeżeli tak się nie stanie, będę bardzo zdziwiony.
Urzekła mnie także Katarzyna Brzozowska, solistka z Yamahą, akordeonem i dzwoneczkami. Z wykształcenia muzykolog, z zawodu rytmiczka, przypominała mi nieco Antoninę Krzysztoń z jej klimatycznymi, lekko wyciszonymi kompozycjami. I bił od niej taki jakiś nieuchwytny czar, którym (mam głęboką nadzieję) oczaruje także jury.
Wysoką ocenę w moim rankingu otrzymała także grupa Latający Dywan (z Podkowy Leśnej z przyległościami) – najliczniejsza grupa jaka przyjechała do Buska, z przebogatym instrumentarium. Wydawać by się mogło, że przy ośmiu instrumentach zaleje nas orgia dźwięków – a tu nic takiego. Odnosiło się wrażenie, że każda nutka jest starannie przemyślana i pojawia się właśnie wtedy, kiedy powinna. Żadnych zbędnych nut, żadnych zbędnych ruchów, muzyka potrafiąca oczarować publiczność.
Fantasmagoria zaś zwróciła moją uwagę z powodu dość ostrych, rokowych rytmów, które akurat ostatnio są coraz bardzie popularne wśród wykonawców z kręgu Gitary i Pióra. Widać, że grupa szuka jeszcze swojego stylu, ale są na dobrej drodze.
Na uwagę zasługuje także Tomek Rokosz z Lublina, ze swoją lirą korbową, na której zagrał "Majstra Biedę".
Koncert zakończył zespół wokalny Na szlaku, szkoda tylko że "Sielankę" zaśpiewali na początek, a nie na koniec swojego występu – byłoby bardzo fajne zakończenie części konkursowej. No ale wyszło jak wyszło.
Parę słów o organizacji – sala widowiskowa była znakomicie przygotowana, wszystko perfekcyjnie zorganizowane, a nagłośnienie – cóż, przy takiej różnorodności wykonawców nie da się uniknąć pewnych wpadek, które jednak nie rzutowały na ogólny poziom i odbiór rzeczy płynących ze sceny. Koncert prowadził z wrodzoną sobie skromnością i profesjonalizmem Leszek Ślusarczyk z Radia Kielce, który także zasiadał w jury.

***
Po krótkiej (liczącej około 14 minut i 60 sekund) przerwie na scenę wyszła Elżbieta Adamiak z zespołem (w ramach jak się okazało wisienki, a nie tortu). Po kilku godzinach słuchania różnych wykonawców, różnych form i stylów, występ artystki oczarował publiczność (której pozostało około 60%, ku wielkiej radości Eli Adamiak).
Cóż można napisać o tym występie? Ela Adamiak jest w rewelacyjnej formie (mimo kilkunastogodzinnej podróży z Wybrzeża i lekkiego przeziębienia). Gdyby nasi piłkarze byli w takiej formie, to mistrzostwo mamy zapewnione.
Adamiak zaprezentowała utwory stare i nowe, oraz wyjątkowe. Wyjątkowość tych ostatnich polegała na tym, że sama napisała do nich tekst. A wyjątek – to wyjątek od reguły, gdyż na co dzień stara się tego nie robić. Moim zdaniem niesłusznie.
Pomimo dość późnej pory występ udał się znakomicie, a sama artystka anonsowała, że jest suportem duchów (która do godzina zbliżała się szybkimi krokami). Wspaniałe pieśni, żywy kontakt z publicznością spowodował, że zaplanowane utwory plus wykonany bis minęły i nie wiadomo kiedy koncert się zakończył, pozostawiając nieodparte wrażenie, że mało było.
Jeżeli ktokolwiek miałby okazję, a zastanawiał się, czy pójść na koncert Eli Adamiak to gorąco polecam, to wręcz obowiązek, oraz satysfakcja gwarantowana.
Po skończeniu imprezy odpaliłem swoje autko, włączyłem "Radiowy Kabaret Starszych Panów" (dla równowagi) i spokojnie nocną porą dotarłem do domu, mając w pamięci przeżycia, które na długo nie pozostaną mi obojętne. Za rok kolejny festiwal – nie może Was tam zabraknąć.
 
Z Buska specjalnie dla Strefy donosił Stefan Bolcman.
 
Koncert miał miejsce 25 maja 2012r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju.
V Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj Zabrzmi Bukowina" odbywał się w Busku Zdroju między 24 a 27 maja 2012r.
 
 
Kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
11
16
25
27
30

Nadchodzące wydarzenia


19
Kwi
2018
19:00
19 kwiecień 2018 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Nula Stankiewicz w koncercie pt. Idź swoją drogą - piosenki Jonasza Kofty. Skład zespołu:Nula Stankiewicz [...]
19
Kwi
2018
19:30
Koncert
19 kwiecień 2018 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Magdalena Smalara w recitalu pt. Kobieta do zjedzenia opowie o jednej z największych namiętności [...]
19
Kwi
2018
20:00
19 kwiecień 2018 20:00
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Wielcy Grają z Nic Wielkiego to nowy cykl koncertów, w którym minirecital zespołu Nic [...]
20
Kwi
2018
18:00
20 kwiecień 2018 18:00
Dom Kultury LSM - Lublin, ul. Wallenroda 4 A
"Dokąd idziesz? Do słońca - Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury" to recital, a [...]
20
Kwi
2018
19:00
20 kwiecień 2018 19:00
Zabytkowe Podziemia - Nałęczów, ul. Lipowa 27
Łukasz Majewski w recitalu, na który złożą się piosenki z płyt "Mężczyzna z zakolami", "Ad [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL