Młodzi wokaliści we Wrocławiu czyli "Debiuty 2012"

wtorek, 05 czerwiec 2012
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Krzysztof z Wrocławia:

27 maja 2012 roku w Centrum Kultury Angora we Wrocławiu odbył się koncert finałowy XI Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Wokalistów "Debiuty 2012", który był zwieńczeniem, odbywających się wcześniej, intensywnych warsztatów muzyczno - teatralnych dla młodych wykonawców. Warsztaty prowadził (od początku związany z przeglądem i obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej) Jerzy Satanowski, któremu partnerował, a następnie koncert finałowy poprowadził – Zbigniew Zamachowski.
Sala CK była wypełniona, a publiczność reprezentowała różne "kategorie wiekowe". Nie wiem, czym kierowali się inni "współ-słuchacze", ja na to wydarzenie artystyczne wybrałem się, by posłuchać gwiazdy wieczoru oraz przekonać się naocznie, czy tak chwalony i nagradzany Jakub Pawlak rzeczywiście jest taki dobry. To był zresztą jedyny wykonawca, którego miałem okazję usłyszeć wcześniej w radiu. Nie zawiodłem się.
 
W pierwszej części koncertu wystąpiło 12 młodych wykonawców: Beata Banasik, Mateusz Bieryt, Anna Cielecka, Klaudia Gołębiowska, Asia Kaczmarek, Filip Małek, Jagoda Potoczna, Ala Pyziak, Agata Rożankowska, Piotr Tłustochowicz, Magdalena Zawartko i wspominany wcześniej Jakub Pawlak. Wykonawcom (z jednym wyjątkiem) towarzyszył zespół muzyczny pod kierownictwem Michała Zawadzkiego.
Po uważnym wysłuchaniu wszystkich, poleciłbym zwrócić uwagę Klaudię Gołebiowską, Filipa Małka i Kubę Pawlaka. Po prostu przekonali mnie do siebie. Co ciekawe mimo, że nie pamiętam, co konkretnie zaprezentowali, na samo wspomnienie włączają mi się pozytywne uczucia. Gdyby była taka możliwość, kupiłbym płytę każdego z nich.
Pozostali wykonawcy nie wzbudzili we mnie tylu pozytywnych emocji, ani nie pozostawili niedosytu. Co nie znaczy, że mam jakieś negatywne uwagi czy odczucia. Po prostu wystarczyło mi to, czego posłuchałem.
Jeszcze słowo o Mateuszu Bierycie, który wykonał  utwór "Józef K." z repertuaru Republiki. Mogło by się wydawać, że to za mocny repertuar na tego typu imprezę, a jednak nie. Wspomagany chórkiem, zabrzmiał znakomicie. Co do samego wokalisty, zaliczyłbym go do tek kategorii artystów, z którymi trzeba spotykać się na żywo. I płyty raczej bym nie kupił, ale na pełnowymiarowy koncert z Mateuszem w roli głównej, chętnie bym się wybrał.

Na zakończenie młodzi wykonawcy zaśpiewali utwór Piotra Bukartyka "Niestety trzeba mieć ambicję". Zabrzmiał inaczej niż oryginał, ale nie ma się przecież czemu dziwić, a przy okazji nabrał dodatkowego znaczenia, bo jak powiedział Zbigniew Zamachowski podsumowując tę część koncertu: "Żeby coś osiągnąć niestety, trzeba mieć ambicję.".

Gwiazdą wieczoru był znakomity aktor Zbigniew Zamachowski. Między kolejnymi piosenkami opowiadał anegdoty, które świadczyły o jego zdrowym dystansie do siebie i swojego zawodu. Wiedziałem, że potrafi grać na pianinie, ale grą na gitarze, kontrabasie i kilku innych instrumentach, którymi się w zasadzie bawił, mile zaskoczył. Śpiewał między innymi piosenki Jerzego Satanowskiego, Jaromira Nohavicy oraz duetu Wasowski-Przybora. Wykonanie "Baranka" Staszewskiego było genialne. W moich oczach potwierdził swoją znakomitą klasę.

Gdybym miał się czepiać, to tylko tego, że  tak zwane "oficjalne wystąpienia" na koniec pierwszej części koncertu były ciut za długie, ale w sumie to drobiazg.
Podsumowując, musze stwierdzić, że niedzielny wieczór spędziłem miło, wśród przyjaznych dźwięków i przekonałem się, że piosenka z tekstem, wbrew temu co lansuje większość mediów, ma się dobrze. Tak trzymać.

Krzysztof z Wrocławia – specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
 
Maj 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
8
9
11
14
17
26
28

Nadchodzące wydarzenia


29
Maj
2017
19:00
29 maj 2017 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Teresa Drozda przypomina: Kazimierz Brusikiewicz. Kazimierz Brusikiewicz (1926-1989) - jeden z najwybitniejszych, a może po prostu [...]
30
Maj
2017
21:00
30 maj 2017 21:00
Piec' Art Acoustic Jazz Club - Kraków, ul. Szewska 12
Mateusz Nagórski w koncercie piosenek Jacka Kaczmarskiego oraz wierszy Poety z autorską muzyką artysty. Mateusz [...]
31
Maj
2017
18:00
Koncert
31 maj 2017 18:00
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Magda Umer i Bogdan Hołownia w koncercie promującym najnowszą płytę duetu pt. "Bezsenna noc". Koncert na głos i fortepian. Moderato cantabile i jazz piano. Prostota, wrażliwość i talent. [...]
31
Maj
2017
20:00
Koncert
31 maj 2017 20:00
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Magda Umer i Bogdan Hołownia w koncercie promującym najnowszą płytę duetu pt. "Bezsenna noc". Koncert na głos i fortepian. Moderato cantabile i jazz piano. Prostota, wrażliwość i talent. [...]
31
Maj
2017
23:59
31 maj 2017 23:59
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych - Olsztyn, ul. Parkowa 1
31 maja 2017 upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu w ramach XLIV Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL