Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego - Święto Wolności 2016

środa, 09 listopad 2016

W piątek 11 listopada 2016r. w Gdańsku rozpocznie się Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego "Święto Wolności". Wydarzenie trwać będzie trzy dni i w sobotę przeniesie się do Warszawy.

Organizatorami Wydarzenia są Fundacja Róbmy swoje dla kultury i Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Nie jest to pierwsza wspólna inicjatywa fundacji. W 2014 roku zorganizowały oficjalne obchody 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, w ramach której odbył się Festiwal Święto Wolności na Pomorzu. Zainicjowało to cykl wydarzeń artystycznych poświęconych postaci i twórczości poety, realizowanych w kolejnych latach. Formuła tych działań jest szeroka - obejmuje koncerty, wystawy, panele dyskusyjne na temat poety i podlega stałemu rozwojowi, tak aby docierać z przekazem tej wartościowej twórczości do wciąż nowych odbiorców.

Działania fundacji połączyła postać patrona wspólnych wydarzeń i chęć upamiętniania jego twórczości. Jacek Kaczmarski łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji oraz z etosem Solidarności – jako oficjalnie nielegalna, przez całą dekadę lat 80’ rozpowszechniana była w drugim obiegu. Legendarne pieśni Kaczmarskiego z jednej strony nawoływały do walki o wolność i prawa obywatelskie, natomiast inne, bardziej intymne, opowiadały o blaskach i cieniach wolności osobistej. Jacek Kaczmarski do dziś jest artystą, który przez swe życie i twórczość stał się postacią kultową. Aktywny twórczo do ostatnich lat życia, artysta zmarł po długiej chorobie w 2004 roku. Za swe osiągnięcia artystyczne odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie zaś, w 2006 roku, uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej".

Wydarzenia Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego odbędą się nieprzypadkowo w miastach, z którymi patron Festiwalu był blisko związany. Pierwszym z nich jest Gdańsk, będący kolebką "Solidarności"­- ruchu o kardynalnym znaczeniu dla historii Polski i Europy, z którego etosem związana była działalność Jacka Kaczmarskiego. W Gdańsku wybitny poeta piosenki spędził również ostatnie lata życia. Drugim miastem jest Warszawa – miejsce urodzenia twórcy i początków jego działań artystycznych. Tam Jacek Kaczmarski uczęszczał do XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej, tam też ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Program Festiwalu:

11 listopada 2016 (piątek), godz. 19.00
Finał konkursu "Śpiewamy Kaczmarskiego"
Europejskie Centrum Solidarności - Gdańsk, pl. Solidarności 1

12 listopada 2016 (sobota), godz. 19.00
Spektakl muzyczny pt. "Dzieci Hioba". Występują: Jacek Bończyk, Klementyna Umer, Sylwia Najah oraz zespół Kameleon w składzie: Hadrian Filip Tabęcki (piano), Mariusz Jeka (klarnet, saksofon), Paweł Stankiewicz (gitary).
Wystawa obrazów Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego.
Scena RE.formowalna - Warszawa, al. Solidarności 64

13 listopada 2016 (niedziela), godz. 19.00
Koncert galowy. Występują: Katarzyna Dąbrowska, Magdalena Kumorek, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński i Łukasz Zagrobelny oraz laureaci konkursu "Śpiewamy Kaczmarskiego". Prowadzenie: Jan Wołek.
Teatr Polski - Warszawa, ul. Kazimierza Karasia 2

 

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
4
5
6
7
14
19
21

Nadchodzące wydarzenia


24
Wrz
2017
17:00
24 wrzesień 2017 17:00
Biłgorajskie Centrum Kultury - Biłgoraj, ul. Kościuszki 16
29. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską 22 września (piątek), godz. 20.00Koncert inauguracyjny - [...]
25
Wrz
2017
19:00
25 wrzesień 2017 19:00
Dom Kultury Śródmieście - Warszawa, ul. Smolna 9
Jarek Tomaszewski i Przyjaciele w koncercie piosenki literackiej pt. "Koncert Na Marginesie".
25
Wrz
2017
19:00
25 wrzesień 2017 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Teresa Drozda przypomina…Irena Kwiatkowska w 105. rocznicę urodzin Teresa Drozda rozpocznie kolejny sezon gawęd w PROMie Kultury Saska Kępa od rocznicy, [...]
26
Wrz
2017
19:00
26 wrzesień 2017 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego - Warszawa ul. Modzelewskiego 59
Koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego pt. Piosenka to forma Magiczna. Kierownictwo muzyczne – Aldona [...]
26
Wrz
2017
19:15
Koncert
26 wrzesień 2017 19:15
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Artur Andrus w recitalu kabaretowym. Artyście towarzyszy zespół muzyczny w składzie Wojciech Stec (fortepian) i Łukasz [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL