Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego - Święto Wolności 2016

środa, 09 listopad 2016

W piątek 11 listopada 2016r. w Gdańsku rozpocznie się Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego "Święto Wolności". Wydarzenie trwać będzie trzy dni i w sobotę przeniesie się do Warszawy.

Organizatorami Wydarzenia są Fundacja Róbmy swoje dla kultury i Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Nie jest to pierwsza wspólna inicjatywa fundacji. W 2014 roku zorganizowały oficjalne obchody 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, w ramach której odbył się Festiwal Święto Wolności na Pomorzu. Zainicjowało to cykl wydarzeń artystycznych poświęconych postaci i twórczości poety, realizowanych w kolejnych latach. Formuła tych działań jest szeroka - obejmuje koncerty, wystawy, panele dyskusyjne na temat poety i podlega stałemu rozwojowi, tak aby docierać z przekazem tej wartościowej twórczości do wciąż nowych odbiorców.

Działania fundacji połączyła postać patrona wspólnych wydarzeń i chęć upamiętniania jego twórczości. Jacek Kaczmarski łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji oraz z etosem Solidarności – jako oficjalnie nielegalna, przez całą dekadę lat 80’ rozpowszechniana była w drugim obiegu. Legendarne pieśni Kaczmarskiego z jednej strony nawoływały do walki o wolność i prawa obywatelskie, natomiast inne, bardziej intymne, opowiadały o blaskach i cieniach wolności osobistej. Jacek Kaczmarski do dziś jest artystą, który przez swe życie i twórczość stał się postacią kultową. Aktywny twórczo do ostatnich lat życia, artysta zmarł po długiej chorobie w 2004 roku. Za swe osiągnięcia artystyczne odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie zaś, w 2006 roku, uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej".

Wydarzenia Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego odbędą się nieprzypadkowo w miastach, z którymi patron Festiwalu był blisko związany. Pierwszym z nich jest Gdańsk, będący kolebką "Solidarności"­- ruchu o kardynalnym znaczeniu dla historii Polski i Europy, z którego etosem związana była działalność Jacka Kaczmarskiego. W Gdańsku wybitny poeta piosenki spędził również ostatnie lata życia. Drugim miastem jest Warszawa – miejsce urodzenia twórcy i początków jego działań artystycznych. Tam Jacek Kaczmarski uczęszczał do XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej, tam też ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Program Festiwalu:

11 listopada 2016 (piątek), godz. 19.00
Finał konkursu "Śpiewamy Kaczmarskiego"
Europejskie Centrum Solidarności - Gdańsk, pl. Solidarności 1

12 listopada 2016 (sobota), godz. 19.00
Spektakl muzyczny pt. "Dzieci Hioba". Występują: Jacek Bończyk, Klementyna Umer, Sylwia Najah oraz zespół Kameleon w składzie: Hadrian Filip Tabęcki (piano), Mariusz Jeka (klarnet, saksofon), Paweł Stankiewicz (gitary).
Wystawa obrazów Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego.
Scena RE.formowalna - Warszawa, al. Solidarności 64

13 listopada 2016 (niedziela), godz. 19.00
Koncert galowy. Występują: Katarzyna Dąbrowska, Magdalena Kumorek, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński i Łukasz Zagrobelny oraz laureaci konkursu "Śpiewamy Kaczmarskiego". Prowadzenie: Jan Wołek.
Teatr Polski - Warszawa, ul. Kazimierza Karasia 2

 

Marzec 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
13
14
15
20
26
28

Nadchodzące wydarzenia


30
Mar
2017
19:15
30 marzec 2017 19:15
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
"Jacek Kaczmarski - Lekcja historii" to spektakl złożony z pieśni Kaczmarskiego poświęconych kilkunastu sławnym [...]
31
Mar
2017
19:15
31 marzec 2017 19:15
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
"Jacek Kaczmarski - Lekcja historii" to spektakl złożony z pieśni Kaczmarskiego poświęconych kilkunastu sławnym [...]
31
Mar
2017
23:59
31 marzec 2017 23:59
Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki - Ciechanów, ul. Strażacka 5
31 marca 2017 upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu w ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. [...]
01
Kwi
2017
19:00
1 kwiecień 2017 19:00
La Boheme - Warszawa, ul. Mysłowicka 1
Agata Grześkiewicz (wokal) i Michał K. Zawadzki (piano) w recitalu pt. "Pejzaże moje". Niezwykły recital [...]
01
Kwi
2017
19:00
Koncert
1 kwiecień 2017 19:00
Gminny Ośrodek Kultury - Pawłowice, ul. Zjednoczenia 67
Grzegorz Turnau & Jacek Królik w koncercie pt. "Wieczór sowich piosenek".
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL