Teresa Drozda

wtorek, 22 wrzesień 2015
fot. Diana Chmiel fot. Diana Chmiel

Teresa Drozda nieprzerwanie od 1992 roku zajmuje się piosenką artystyczną na antenach Polskiego Radia (Jedynka, Trójka, Radia Dla Ciebie, okazjonalnie inne rozgłośnie regionalne), a od 1998 roku także prowadząc serwis strefapiosenki.pl; wraz z partnerem prowadzi też teatralnego bloga: http://chodzimydoteatru.blox.pl

W radiu prowadzi autorskie audycje poświęcone szeroko rozumianej kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiej rozrywki, piosenki literackiej i literatury. Jest (obok Janusza Deblessema) współautorką audycji "Gitarą i piórem" nadawanej od 1986 roku na antenie radiowej Trójki. Stałą częścią tej jedynej ogólnopolskiej audycji poświęconej piosence literackiej stał się serwis informacyjny, w którym polecamy zbliżające się wydarzenia, bazując na kalendarium Strefy Piosenki.

 


RADIO
O tym jakie i ile audycji radiowych prowadziła na różnych antenach można pisać długo. Najważniejsze są te najbardziej aktualne:

Strefa PiosenkiRadio Dla Ciebie – wtorek, godz. 23.00
Gitarą i pióremPR III – środa, godz. 23.00
Wieczór RDC - Radio Dla Ciebie - poniedziałek, godz. 20.00
Strefa KulturyRadio Dla Ciebie – niedziela, godz. 14.00
Akademia RozrywkiPR III – poniedziałek-czwartek, godz. 14.00 – okazjonalnie

SPOTKANIA
Od 2013 roku Teresa Drozda spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy o powojennej piosence i kabarecie. Zaczęło się od gawęd na temat twórczości Jeremiego Przybory, której jest znawczynią, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". Z czasem cykl gawęd ewoluował i teraz obejmuje wiele innych tematów przedstawianych podczas spotkań w różnych ośrodkach kultury i bibliotekach na terenie kraju (w ramach festiwali lub jako odrębne spotkania z publicznością).

W XXI wieku funkcję najważniejszego środka masowego przekazu przejmują internetowe portale społecznościowe. Przez wiele lat najważniejsze trendy wyznaczała telewizja, a życie ludzi kultury sprowadzić można było do stwierdzenia „Nie ma cię w telewizji, to znaczy, że nie istniejesz”. I trochę trudno uwierzyć, że kiedyś, gdzieś w odległej czasowo galaktyce najważniejszym źródłem informacji i rozrywki było... radio. Dzisiaj radio po prostu towarzyszy nam przy innych czynnościach – w samochodzie czy pracy. Magia radia, którą czule wspominają nasi dziadkowie i rodzice to słuchanie w skupieniu i przede wszystkim uruchomienie wyobraźni. Podwieczorek przy mikrofonie, Teatr Eterek, radiowe odcinki Kabaretu Starszych Panów, Teatrzyk Zielone Oko – to audycje, które od pierwszych powojennych lat gromadziły przed radioodbiornikami tłumy słuchaczy i kształtowały ich gusta.
Inicjatywy te tworzyli najlepsi tekściarze, kompozytorzy, muzycy, konferansjerzy, wokaliści. Niektórzy wtedy już uznani, inni debiutujący.
Z nielicznymi, którzy do dzisiaj mogą wspominać tamte czasy, Teresa Drozda miała przyjemność porozmawiać. Spotkania służyć mają przypominaniu postaci najwybitniejszych twórców radiowych, w tym także (rzadko zauważanego) radiowego dorobku polskich aktorów.


CZESKI KOUSEK
Zaczęło się wiele lat temu od Jaromira Nohavicy, dziś Teresa Drozda jako pierwsza w Polsce ma czeskie nowości płytowe, które prezentuje w pierwszej autorskiej audycji poświęconej wyłącznie czeskiej piosence "Czeski kousek". Często jeździ do Czech nagrywając wywiady z tamtejszymi artystami – piosenkarzami, filmowcami, aktorami, pisarzami. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim (radiowa Trójka).
W Czeskim Centrum w Warszawie (od października 2015) prowadzi cykl wykładów poświęconych czeskiej piosence.
Na antenie RDC audycji "Czeski kousek" słuchać można było od północy z poniedziałku na wtorek od września 2014. Audycja nie znalazła się w ramówce wprowadzonej od czerwca 2016. Propozycje Teresy Drozdy dotyczących czeskiej kultury znaleźć można na profilu Czeski kousek na Facebooku.


FESTIWALE I KONKURSY
Jako widz, juror, reżyser lub prowadząca koncerty uczestniczyła w setkach koncertów i festiwali w całej Polsce. Jest członkinią Rad Artystycznych Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (ma więc możliwość nominowania uczestników do kolejnych finałów konkursu) oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce. Zaufanie, jakim darzą ją organizatorzy różnych imprez, biorące się z "bycia na bieżąco" skutkuje też tym, że może rekomendować uczestników do poszczególnych konkursów z pominięciem eliminacji.

 

 

Kontakt Teresy Drozdy z organizatorami wydarzeń:
Barbara Radziszewska
b.radziszewska @ strefapiosenki.pl (przed wysłaniem maila proszę usunąć spacje!)
tel. 694 971 478

 

 

Sierpień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
8
27
28
29

Nadchodzące wydarzenia


23
Sie
2017
18:00
23 sierpień 2017 18:00
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Byle nie o miłości – Nula Stankiewicz śpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej Janusz Strobel – gitara, [...]
23
Sie
2017
20:00
23 sierpień 2017 20:00
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Byle nie o miłości – Nula Stankiewicz śpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej Janusz Strobel – gitara, [...]
24
Sie
2017
19:00
24 sierpień 2017 19:00
Amfiteatr - Warszawa, ul. Raginisa (Park Górczewska)
Joanna Ewa Zawłocka w recitalu pt. "Osiecka do tańca" w ramach cyklu letnich koncertów "Osiecka [...]
24
Sie
2017
19:30
24 sierpień 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Grażyna Łobaszewska w koncercie promującym płytę pt. "Sklejam się". Grażyna Łobaszewska, jedna z [...]
24
Sie
2017
19:30
Koncert
24 sierpień 2017 19:30
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Iwona Loranc w koncercie promującym płytę pt. Brzegi. Zespół muzyczny:Miłosz Wośko – instrumenty [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL