O recitalu Pawła Ruszkowskiego kilka słów bez puenty - pisze Beata Bonik

sobota, 26 kwiecień 2014
Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Beata Bonik:

"Jeszcze wszystko przede mną, jeszcze wszystko się zdarzy..." - chyba nie można byłoby celniej ująć myśli, jakie snuły mi się po głowie pewnego niedzielnego popołudnia, gdy w Sali Koncertowej gdańskiej Akademii Muzycznej trwał koncert Pawła Ruszkowskiego, artysty młodego, utytułowanego i obiecującego, znanego też dobrze, jak sądzę, bywalcom Krainy Łagodności. Recital zaprezentowany został 2 marca 2014 r. w ramach cyklu JAZZAŚPIEWAM. Pawłowi, występującemu na ogół tylko z gitarą, towarzyszył tym razem, wspierający go na instrumencie klawiszowym, Adam Pietrzak. Był to koncercik dość kameralny i niedługi (zaledwie dziewięć tytułów), ale naprawdę udany.

Zamieszczone w programie piosenki to w większości utwory dobrze już znane: "Zielono mi" Agnieszki Osieckiej, dwa wiersze Bolesława Leśmiana, w tym "Puściła po stole swawolący wianek" i autorskie kompozycje do tekstów Edwarda Stachury: "Ech" i "Życie to nie teatr". Ale pojawiły się też nowe, na co zresztą skrycie liczyłam, i to one w jakimś sensie zdeterminowały bieg moich myśli. Koncert otwierała "Absencja" Karoliny Słyk, utworek bardzo sympatyczny tak ze względu na stronę muzyczną, jak i słowną, na zakończenie znów pojawił się tekst Karoliny Słyk - "Prośba" - oraz cytowany na wstępie "Jeszcze wszystko przede mną" Pawła Leszoskiego.
 
Co na to moje myśli? Cóż – najpierw zestawienie piosenek starszych i najnowszych zaskoczyło świadomością, że i te skomponowane przez poważnego jak by nie było studenta Akademii Muzycznej, i te pisane kiedyś tam przez przyszłego dopiero maturzystę, są w jakimś sensie bardzo równe, można by nawet powiedzieć: równie dojrzałe.
Stąd zaduma na temat artystycznej dojrzałości i dojrzewania, metryk itp., i bardzo poważne pytania o to, czego się należy po Pawle spodziewać dalej?
Bo przecież ten młody człowiek wiele już co prawda osiągnął, ale ciągle jest jeszcze na starcie. Czy nie czas wreszcie na jakieś poważniejsze kroki? Może płyta? Bo czy nie należy kuć żelaza, póki gorące? Ale jeśli płyta, to jaka? Czy powinna być taka, jak koncerty, klimatyczna, z gitarą jedynie, czy może pora zadbać o jakiś ambitny zespół wzbogacający brzmienie przyjemniej dla ucha? I co z tekstami? Nadal Powaga Wielkich Podręcznikowych, czy raczej rymowanki kandydatów na wieszczów? Ile w końcu można śpiewać Zagajewskiego czy Leśmiana? A drugiej strony – co z widmem tandety i wierszoklectwa? Niełatwo tu decydować bez ryzyka wpadki. Co zatem zrobi ten  tak wyjątkowy Młody Obiecujący? Czy aby nie zawiedzie nas on, nie zboczy w komercję? A jeśli kolejne pomysły nie będą już tak udane? Tylko - kto w ogóle powiedział, że Młodzi Obiecujący nie mają prawa do błędów? Czy bez nich możliwy jest jakikolwiek rozwój?
Tak oto kłębiło mi się w głowie. Odpowiedzi na pytania, rzecz jasna, nie znalazłam, więc puenty w tekście nie ma i nie będzie.
 
Jeśli ktoś koniecznie domaga się podsumowania, proponuję wrócić do tekstu Pawła Leszowskiego:
"...pójdę miarą własnych kroków,
dajcie mi więc święty spokój..."
 
Dodam jednak na zakończenie, że w gruncie rzeczy o przyszłość artystyczną Pawła Ruszkowskiego jestem dziwnie spokojna. Może właśnie dlatego, że i ja czytam w nim naturę człowieka, który po prostu zrobi to, co zrobić musi? Ale tak jest dobrze, bo to jest jego droga.
"A na swojej każdy drodze jest sam sobie sługą, wodzem, sam jedwabnym włada sznurem i sam swą nadstawia skórę..." Dużo ufności, Pawle – w drogę i w każdy krok!
 
Beata Bonik - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL