Włocławek 2015 - 24. Finał Turnieju Poezji Śpiewanej OKR

niedziela, 18 październik 2015

Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Barbara Radziszewska:

W ubiegłym roku, jadąc do Włocławka na 23. Finał Turnieju Poezji Śpiewanej odbywający się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, wiedziałam o tym wydarzeniu tyle, ile pokazywały zdjęcia i skromne relacje. Wróciłam zachwycona, więc zachwycić się chciałam również podczas tegorocznej edycji. Nie zawiodłam się, a nawet trochę wzruszyłam, ale od początku...

 
Włocławek. Ulica dojazdowa do parkingu przy Centrum Kultury Browar B. rozkopana, ale (starannie oznaczony festiwalowym logotypem) parking znaleźliśmy (było nas kilkoro) nieopodal głównego wejścia. Nie tracąc kolejnych cennych minut od razu  poczuliśmy się jak goście, a nawet goście specjalni, którymi zaopiekowano się już na etapie parkowania auta. To szczegół, detal, artystycznie bez znaczenia, ale pokazujący stosunek organizatorów do publiczności. A to ledwie początek.
 
W moim odczuciu na wyjątkowość tego Festiwalu składają się takie właśnie, drobne szczegóły: organizacyjne, artystyczne, techniczne. Jak mogłoby być inaczej skoro pracownicy Centrum Kultury Browar B. i inni profesjonaliści zajmujący się na co dzień organizowaniem imprez, spotykają się z reżyserem, który wymyśla kilkugodzinny koncert konkursowy w sposób interesujący dla publiczności.

Kolejny raz przekonałam się jak ważny – podczas zwykłego konkursu piosenki – jest reżyser. Andrzej Głowacki z przesłuchań konkursowych tworzy starannie wyreżyserowany spektakl. Gdyby nie prezentacja jury na początku wieczoru, trudno byłoby się domyślić, że to zmagania konkursowe... a sama prezentacja jury również była efektowna. Zamiast czytanych zazwyczaj skróconych notek z wikipedii, na ekranie pojawiało się zdjęcie jurora i fragment piosenki lub wypowiedź w jego wykonaniu. Świetny patent, trochę wzruszający, zaskakujący, a przede wszystkim skupiający uwagę, bo jury zacne: Katarzyna Groniec, Teresa Drozda, Krzysztof Herdzin, ojciec Wacław Oszajca i prof. Lech Śliwonik. Jurorzy ocenić mieli 24 debiutujących wykonawców - uczestników 24. Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR.

Tak jak na większości konkursów, ze sceny rozbrzmiewały piosenki, których autorami byli: Agnieszka Osiecka, Jacek Kaczmarski, Jonasz Kofta, Tadeusz Nowak i duet Wasowski-Przybora. Jednak młodzi sięgnęli też po teksty przedstawicieli młodszego pokolenia autorów: Joanny Piwowar czy Piotra Roguckiego. Nazwa wydarzenia „Turniej Poezji Śpiewanej” zobowiązuje również do wykonania umuzycznionych wierszy. W tym roku zaśpiewano m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, Jana Lechonia, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Tadeusza Różewicza, Wisławę Szymborską czy Władysława Broniewskiego. Rzadko zdarza się zaobserwować w konkursach tak szeroki wachlarz inspiracji słownych i muzycznych. Wielu wykonawców zaśpiewało autorskie utwory lub wiersze poetów ze swoją muzyką. Tu kilka razy miałam wątpliwości natury artystycznej: po co bowiem pisać nową muzykę do piosenek, które od lat funkcjonują w świadomości słuchaczy jako całość. Taki zabieg kończy się sukcesem bardzo rzadko, zwłaszcza dla początkujących artystów. Przykłady nowych melodii, które czasem nazbyt mocno przypominały oryginał to "Kokaina" (Andrzej Kurylewicz) i "Życie nie stawia pytań" (Seweryn Krajewski) Osieckiej oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Gałązka wiśni" (Włodzimierz Korcz). Niestety trudno jest konkurować z takimi kompozytorami, gdy ma się naście lat. Bo na scenie pojawiają się głównie nastolatkowie, wyłonieni podczas wcześniejszych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w całym kraju. Patrząc na spektakl konkursowy we Włocławku zacytować by się chciało tytuł pierwszego spektaklu STS "To idzie młodość", bo z całą pewnością znakomitą większość z nich zobaczymy w najbliższych miesiącach na kolejnych konkursach.

Więcej wątpliwości nie miałam, obserwując bardzo wyrównany poziom prezentacji konkursowych. Wygrał Kamil Owczarek (zauważony także na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie), który zaśpiewał akompaniując sobie na wiolonczeli. Tak jak cztery lata temu (2011) Kuba Pawlak został zapamiętany dzięki akordeonowi (jednak zajął II miejsce), tak Kamil oczarował włocławską publiczność i jurorów, którzy wydali werdykt:

Laureaci:
Kamil Owczarek – I nagroda
Michał Słomka – II nagroda
Łukasz Jędrys – III nagroda

Wyróżnienia:
Dominika Hoffman
Marlena Siwa
Iza Niedziółka
Agnieszka Weryszko


Paulina Statucka
– nagroda im. Pawła Bartłomieja Greca
Rafał Kowalewski – nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za muzykę do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Erotyk"


Na zakończenie mogłabym zacytować siebie z relacji sprzed roku: "Wizualizacje, oświetlenie, cienie, scenografia, miejsce wykonawców i muzyków na scenie, a wreszcie zapowiedzi artystów przez niewidocznego konferansjera. Wszystko zostało zaplanowane, przygotowane, ułożone w zwartą konstrukcję. (…) Prócz słowa, bardzo ważną rolę odegrało światło: oświetlające wykonawców z różnych stron, zmieniające barwę i natężenie w zależności od treści i nastroju prezentowanej piosenki. Koncert konkursowy – mały spektakl, widowisko muzyczne, wydarzenie".
Pod tym wszystkim nadal się podpisuję. Konkurs nie dłuży się, nie wytraca rytmu, jedna za drugą prezentowane są kolejne piosenki, kolejni wykonawcy zmieniają się przy mikrofonie prawie niezauważenie, kolejni akompaniatorzy zmieniają się niezauważenie przy instrumentach! Nie skupiamy się na plątaniu kabli na scenie i ustawianiu mikrofonów czy biegu akustyka przez całą salę (bo pełni również funkcje technicznego), a prowadzący konkurs nie absorbuje sobą publiczności, nie zagaduje ze sceny, obserwując niemrawe próby podłączenia sprzętu. We Włocławku nie ma zbędnego gadania, prowadzący nie wyczytuje nawet autorów śpiewanych przez poszczególnych wykonawców piosenek. W pierwszej chwili pomyślałam, że to jednak błąd, rodzaj zlekceważenia autorów (którzy oczywiście o tym nie wiedzą, bo zazwyczaj nie ma ich na widowni). Autorzy słów i muzyki są oczywiście bardzo ważni, bez nich nie byłoby tych piosenek, ale bez tych młodych ludzi być może dzisiaj nikt by już po te piosenki nie sięgał? A nazwisk autorów zawsze można sobie poszukać, zwłaszcza że publiczność dostaje karteczki z tytułami. Może więc warto zaufać publiczności, wierząc w jej chęć odkrywania i poznania. Tak, jak warto potraktować dojrzale młodych wykonawców, dać im odpowiednie warunki na scenie i poza nią, a w zamian otrzymać to, co najlepiej potrafią. Wtedy zamiast zmagań konkursowych (nierzadko też zmagań z techniką na scenie) mamy spektakl, oglądając który zapominamy, że to konkurs, a publiczność uważnie słucha debiutantów. Publiczność, która jest na sali, chociaż nie śpiewa ani jedna gwiazda.
Chyba że przyszła... czego oczywiście uczestnikom włocławskiego Festiwalu szczerze życzę.
 
Barbara Radziszewska - specjalnie dla Strefy Piosenki.
 
Od redakcji: 24. Finał Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku odbył się 12 i 13 czerwca 2015 roku w Centrum Kultury Browar B.
 
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Schronisko Turystyczne PTTK Harcówka - Wałbrzych, Park Sobieskiego 1
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Nowohuckie Centrum Kultury - Kraków, al. Jana Pawła II 232
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL