Bazunowe klimaty. Sulęczyno 26 - 28 czerwca 2015

niedziela, 18 październik 2015

Specjalnie dla Strefy Piosenki pisze Beata Bonik:

Bazuna należy do imprez, które mają solidnie ustalone tradycje i klimaty. Lata doświadczeń robią swoje. Z jednej więc strony, jadąc na Bazunę wie się prawie dokładnie, jak będzie (bo przecież i w części koncertowej, i nawet w konkursie pojawiają się stali bywalcy), a z drugiej strony i tak za każdym razem jest zupełnie inaczej.

Najmniej przewidywalny jest oczywiście klimat "pogodowy", czyli warunki atmosferyczne. W tym roku Sulęczyno przywitało nas słonecznym piątkiem i choć do niedzieli nie obyło się bez deszczu, to chyba nikomu nie zrobił on krzywdy. Natomiast wyjątkowo ciepłe noce sprzyjały i kempingowiczom, i nocnemu muzykowaniu.

Piątkowe popołudnie i wieczór to koncerty powitalne. W końcu to dzień przyjazdów, spotkań i powitań. A że i dla nas to nie pierwsza Bazuna, więc i my rozpoznajemy, wymieniamy uśmiechy, uściski... Wsiąkamy w powszechny klimat powrotu i swojskości.

 
Piątkowy koncert ma także wprowadzić w klimat piosenki turystycznej. Na scenie zazwyczaj pojawiają się klasycy i mistrzowie gatunku. Tym razem posłuchać można było m.in. tegorocznych jurorów: Łukasza Majewskiego, Piotra Pieńkowskiego i Doroty Kuzieli, a obok nich – najlepsi z najlepszych w kategorii "twórcy rajdowych hitów": Waldemar Chyliński i Adam Drąg. Oraz Adam Szarek, który na Bazunie w tym roku święcił jubileusz czterdziestolecia. Wszak od Bazuny w 1975 roku rozpoczynał swoją przygodę z tzw. Piosenką turystyczną. Z pewnością nie raz zdarzyło się wam zaśpiewać, że "na włóczęgę dobry jest każdy czas..." i że "wędrowca los to jest twój los". Tak właśnie żyją piosenki Adama Szarka, z jego tekstami lub muzyką – przez dziesięciolecia wciąż młode, często anonimowe, najczęściej z dala od scen i mikrofonów. Dobrze, gdy jest okazja, by je przypomnieć. A że jubilat nie zarzucił pasji, więc w koncercie pojawiło się też sporo utworów nowych. Tyle że te zrodzone w epoce kompaktów i You Tuba żyją już innym życiem niż tamte, podawane z ust do ust, z gitary do gitary. Cóż – tempora mutant...

Jubileuszowe klimaty na Bazunie to już tradycja. Jubilatom w takich razach towarzyszą goście, przybyli więc licznie ci, z którymi Adam Szarek związany był w swej czterdziestoletniej działalności, wśród nich m.in. Ewa Modrzejewska i Marzena Nowakowska, Bogusław Nowicki, Grzegorz Suliga, Grupa Bez Idola, a także Andrzej Marek Michorzewski. Koncert ciekawy, nieźle zorganizowany, i liryczny, i z humorem... Tyle że mijały już kolejne godziny soboty, zatem choć z żalem, to trzeba było zrezygnować z pozostałych punktów programu, by nie zaspać na część konkursową, rozpoczynającą się przed południem. Dla mnie to zawsze zdecydowanie najciekawsza część imprezy.

Nie zauważyłam, by konkurs wyzwalał klimat rywalizacji, w każdym razie – nie w negatywnym znaczeniu. Oczywiście naturalne jest, że każdy chce się pokazać od jak najlepszej strony. Ale jest też tak, że wykonawcy są sobie wzajemnie widownią, życzliwą i przyjazną, tworzą wzajemnie fankluby, udzielają rad, wspierają. Bardzo to sympatyczne. Ale mnie oczywiście najbardziej interesowało to, co na scenie. Muszę przyznać, że tego, co zaprezentowali tegoroczni uczestnicy konkursu, słuchało się naprawdę z przyjemnością, chwilami wręcz wielką. Zwracały uwagę niezłe teksty, wyważone i niegłupie aranżacje, ciekawe głosy. W większości wypadków wykonania klasyczne, ale nie monotonne. Poza tym sporo oryginalności i wyraźna staranność wykonania. Dobrze, że na Bazunie nie ma wygranych z ograniczoną ilością stopni na podium, bo miałabym problem z typowaniem. Tutaj jury zawsze hojnie szafuje nagrodami i wyróżnieniami, większość wykonawców została zatem dostrzeżona i uhonorowana.

Ciekawostką ostatnich lat jest średnia wieku uczestników konkursu – mocno postudencka. Z przyjemnością mogę więc donieść, że w tym roku organizatorzy zadbali o klimat młodości, a to za sprawą Bazunki czyli Przeglądu Piosenki Turystycznej dla Dzieci i Młodzieży. W przerwie między I. i II. częścią konkursu mieliśmy okazję oklaskiwać bardzo młodych a uzdolnionych laureatów: Franka Łuczkiewicza i Zespół Wokalny Kropelki.


Koncert wieczorny to już bardzo różne klimaty muzyczne. Stałe punkty programu to koncerty Słodkiego Całusa od Buby i grupy Bez Jacka – jak zawsze świetne, z gorącym aplauzem wiernych wielbicieli. Podobnie grupa Na Bani, która tym razem wystąpiła w zmniejszonym składzie, a koncert zakończyła zaskakującą wiadomością o rozpadzie. Był to więc prawdopodobnie ostatni koncert zespołu, który przez niemal dwadzieścia lat obecny był na szlakach i przeglądach, zyskując sympatię słuchaczy. Cóż – czasami zmiany są konieczne, należy mieć nadzieję, że to nie jest rozstanie z muzykami, a jedynie kolejny etap w ich działalności. O tym, jak ciekawe efekty dają twórcze poszukiwania, świadczyć mógł koncert grupy Zdążyć Przed Północą. Artyści kojarzeni z zupełnie innymi formacjami czy formami ekspresji muzycznej (Wilke, Wilczyński, Radtke) wydali niedawno płytę "Światło", której fragmenty zabrzmiały na wstępie sobotniego wieczoru. Co/ kto poza tym? Bogusław Nowicki + Jaśmina Nowicka i Witek Świątczak to klimaty turystyczno–dylanowskie. Kamil Badzioch z Iwoną Kobylińską i Justyną Kobylińską - brzmienia trochę mocniejsze. Celtik Tree to klimaty bieszczadzko – irlandzkie, a Mietek Folk – wiadomo, morskie. Na zakończenie Jan i Klan – grupa konkursowa, ale z tradycjami, w stanie ciągłej ewolucji (nie przywiązujcie się do nazwy, bo nie wiadomo, pod jaką nazwą pojawia się za rok) i z niezmiennie dobrymi tekstami Janusza Bujko. W tym wszystkim bardzo szczególny kwadrans w klimacie wspomnieniowym: kilka piosenek zmarłego niedawno Andrzeja Koczewskiego w wykonaniu grupki przyjaciół.

Ostatnia część Bazuny to niedzielny koncert finałowy. Biorą w nim udział laureaci oraz goście specjalni – tym razem Latający dywan i Waldemar Mieczkowski z zespołem. Koncert bardzo spontaniczny, nieprzewidywalny co do kolejności występujących i czasu scenicznego, ale bardzo przyjemny, swobodny, już na luzie, bo werdykt ogłoszono na samym wstępie.
No właśnie, werdykt. W całości zamieszczamy go poniżej. W nim złota dwudziestka piosenek – laureatek, nagrody specjalne i nominacje. Najważniejsi wygrani tegorocznej Bazuny to duet Przemysław Bielawa i Robert Mazurkiewicz, uznany za najlepszego wykonawcę przeglądu, zespół Tujon – zdobywcy Nagrody Publiczności oraz nominowani na OPPĘ i Danielkę: jednoosobowy zespół Ta Jedna Chwila, Grupa Muzycznego Wsparcia, Bogusław Gaca z zespołem oraz Bractwo Wiecznego Natchnienia.


Werdykt:
Jury 43. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2015, w składzie: Krystyna Lisiecka, Dorota Kuziela, Jarosław Tomaszewski, Jarosław Horacy Chrząstek, Piotr Pieńkowski, Tomasz Fojgt, Tomasz Borkowski, Łukasz Nowak, Łukasz Majewski wśród zaprezentowanej półsetki piosenek konkursowych (zgodnie z ustawą o trzeźwości nie posiłkując się tradycyjną setką) wyłania tzw. złotą dwudziestkę, wyjątkowo złożoną z 20 piosenek-laureatek:

Grupa Muzycznego Wsparcia – W bramie, Bogusław Gaca z zespołem – W leśniczówce i Telefony, Bractwo Wiecznego Natchnienia – Tango dla poety i Piosenka dla Hani, Cztery Pory Miłowania – Wizyta, Przemysław Bielawa i Robert Mazurkiewicz – Przed podróżą, Jan i Klan – Mały jacht, Paweł Melnarowicz – Kartka z kalendarza i Od człowieka nie odwracaj się, Dlaczego Nie – Niewidoczna linia, Zielony szlak – W lesie i Hala, Huncwot – Chwila, Ta Jedna Chwila – Niech będzie dom i Taki sam, Janusz Pierzak – Listy do ciebie, Dzieci Jochera – Planeta Wdzydze, Aleksandr Sagaidarow – Gdańsk i Wojna.

Nagrodę za teksty piosenek otrzymuje jednoosobowy zespół Ta Jedna Chwila – Sławomir Rudnicki.

Najlepszym wykonawcą przeglądu BAZUNA 2015 został duet Przemysław Bielawa i Robert Mazurkiewicz.
 
Nagrodę im. Jacka i Janka Stefańskich otrzymuje jednoosobowy zespół Ta Jedna Chwila.

Nagrodę Specjalną im. Józka Kanieckiego decyzją Kapituły otrzymał Aleksandr Sagaidarow.


Nominację na 33. Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2015 otrzymuje jednoosobowy zespół Ta Jedna Chwila.
 
Nominację na Przegląd DANIELKA 2015 otrzymują: Grupa Muzycznego Wsparcia, Bogusław Gaca z zespołem i Bractwo Wiecznego Natchnienia.

Jury Przeglądu BAZUNA 2015 przyznaje następujące wyróżnienia:
- za teksty utworów: Marzena Nowakowska – Ballada o słowie, Piotr Andrzejewski – Niepotrzebnych rad kilka
- Bogusław Gaca z zespołem – za aranżację zespołową
- Grzegorz Wieczorek, klarnecista zespołu Tujon i Kamil Skicki, skrzypek Bractwa Wiecznego Natchnienia
- Robert Mazurkiewicz – za rockowe walory głosowe,
- Jan i Klan – wszechsceniczny entuzjazm występu,
- Paweł Melnarowicz i Grzegorz „McAron” Makarewicz– walory głosowe,
- zespół Dlaczego Nie – dwugłos wokalny
- Zielony Szlak – aranżacja zespołowa,
- Zofia Jaromin – predyspozycje wokalne,
- Janusz Świątkowski, kontrabasista zespołu Dzieci Jochera – najlepiej zagrał na bazunie.

Nagrodę Publiczności uzyskał zespół Tujon.


Jury dziękuje aktywnej publiczności sulęczyńskiej BAZUNY, dzielnie dopingującej tak zmagania konkursowe jak i całonocne maratony, odnotowując nagły wzrost występów w najniższej szkolnej strefie wiekowej, co dobrze rokuje kolejnym dekadom imprezy.

Na koniec, żeby uchwycić bogactwo tegorocznych klimatów, trzeba by jeszcze dodać kilka słów o szczególnych atrakcjach. Wśród nich koncert bez precedensu - za sprawą Janusza Świątkowskiego z grupy Dzieci Jochera po raz pierwszy na Bazunie zabrzmiała oryginalna kaszubska bazuna! Dookoła sceny stoiska z lokalnym rękodziełem – to Sulęczyński Jarmark Sobótkowy. A jeśli ktoś odczuł potrzebę nabycia odrobiny klimatu muzycznego na wynos, wystarczyło przejrzeć kolekcję płyt z bazunowymi piosenkami, wydawanymi regularnie co roku. Wśród nich najnowsza dwupłytowa składanka będąca uzupełnieniem dokumentacji ponad 40 lat brzmienia Bazuny - "Bazunowy kalejdoskop".
Tyle na teraz. Pozostaje życzyć dobrych wspomnień, dobrego słuchania i dobrych spotkań za rok, znów w Sulęczynie.

Beata Bonik - specjalnie dla Strefy Piosenki.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL