Hanka Wójciak i jej kapela. Muzyka z podskórnym pulsem góralszczyzny.

poniedziałek, 02 listopad 2015

Odkąd po raz pierwszy usłyszałam Hankę, to znaczy od czasu finału konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", ta sprawa jest dla mnie oczywista: Hanka to góralka. Brzmi to oczywiście jak truizm, bo w końcu co można powiedzieć o kimś, kto pochodzi z Zakopanego i jest z tym Zakopanem nieustannie związany? Ale też nie o każdym, kto tam mieszka powiemy, że jest góralem, prawda? W przypadku Hanki sprawa jest jasna.
Jasne jest też, że Hanka to zjawisko muzycznie niezwykle interesujące. Śledzę od czasu do czasu, co porabia, ale dopiero niedawno miałam okazję posłuchać jej na żywo. Tu, na dalekiej kaszubsko – morskiej północy, góralskie dźwięki Kapeli Hanki Wójciak zabrzmiały niemal egzotycznie. Nie wydaje mi się jednak, żeby to był najważniejszy powód, dla którego warto było w pierwszy sobotni wieczór września włączyć "Muzyczne wędrówki Łosia i Basiora".

Hanka i jej kapela prowadzą intensywne i urozmaicone życie muzyczne, usłyszeć ich można w różnych miejscach i okolicznościach, z różnym repertuarem. Gdański koncert był prezentacją autorskich utworów, tych z debiutanckiej płyty "Znachorka" i tych przygotowywanych na kolejne wydawnictwo, planowane na marzec.

Hanka posługuje się góralszczyzną z przecudną lekkością i swobodą, fantastycznie przy tym nawiązując kontakt z widownią i wciągając ją do zabawy. Po koncercie można mieć wrażenie, że uczestniczyło się w jakimś niezwykłym góralskim festynie. A przecież tylko w niektórych tekstach artystka przywołuje gwarę, i w muzyce też nie zawsze rozbrzmiewają góralskie nuty… Nawet zestaw instrumentów nie bardzo odpowiada tradycji. Nie sądzę, żeby można było Hankę i jej muzyków wrzucić tak po prosu do szufladki z napisem "folk". W ogóle trudno tu mówić o jakichkolwiek etykietkach. W jej tekstach, niezależnie od tego, czy używa góralszczyzny, języka literackiego czy potocznej polszczyzny, jest bardzo dużo prostoty, pozornego prymitywizmu typowego dla piosenek ludowych. Pojawiają się wątki i motywy odwołujące się do ludowych opowieści i pieśni. Ale nie jest to przetwarzanie utworów wygrzebanych z dna malowanej skrzyni. Można by to nazwać swobodną zabawą motywami, odległą inspiracją. A może to raczej specyficzny, indywidualny sposób mówienia o sprawach z całkiem realnego świata, ze świata Hanki, ale chyba nie tylko jej? Przejrzyjcie teksty. Niby banał – ot, babskie sprawy: miłość, zdrada, samotność… Ale jak oryginalnie opowiedziane! Do tego świetnie zagrane i przepięknie wyśpiewane. Ech, ten głos!... To już temat na oddzielny pean.

Z dużą powściągliwością podchodzę do muzyki folkowej, zwłaszcza niektóre ucieczki w ludowość budzą moją czujność. Bywa, że to po prostu efektowny i tani sposób na publiczność. Tutaj jest inaczej. Tutaj góralszczyzna to wewnętrzny podskórny puls, mniej lub bardziej wyczuwalny rytm serca, oddechu, krwi. Myślę, że najłatwiej uchwycić go na koncertach, ale nie wątpię, że i na nowej płycie da o sobie znać. O czym przekonamy się, mam nadzieję, już za kilka miesięcy.

Beata Bonik - specjalnie dla Strefy Piosenki.

 

Koncert Kapeli Hanki Wójciak odbył się 5 września 2015 w Radio Gdańsk.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL