Garść refleksji po Wielkim Finale OPPA 2015

czwartek, 19 listopad 2015

Specjalnie dla Strefy Piosenki o Wielkim Finale 33. OPPA pisze Eliza Kalińska:

Kolejny już raz mogłam być świadkiem niezwyczajnego festiwalu, który odbywa się raz w roku w stolicy Polski – Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA, kiedyś Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej. Także i tym razem wykonawcy objawili swoje indywidualne talenty, a warto dodać, że byli wśród nich soliści zza naszej wschodniej granicy. To już moja bodajże dwunasta OPPA, jestem wierną fanką tego turnieju artystów o niepospolitej wrażliwości. Brałam w nim udział nawet w latach gdy odchodzili moi najbliżsi. Dzięki byciu pośród "mojej ukochanej muzyki" – tego co kocham najczulej, doświadczałam większej siły. Właśnie taką swoistą moc daje mi chłonięcie ludzkich historii, zaśpiewanych w takt własnych serc i sumień.

W pierwszej części Wielkiego Finału wystąpiło dwudziestu wykonawców, z których każdy, zgodnie z regulaminem, zaśpiewał po dwa autorskie utwory. W konkursie może wziąć udział każdy, pod warunkiem, że tekst utworu oraz muzyka będzie jego autorskim dziełem. Z uwagą słuchałam wszystkich opowieści, jednak szczególnie zapadło mi w pamięci parę osób.

Bez wątpienia Tomasz Drachal z Warszawy, mówiący o sobie "archaiczny myśliwy", który zaśpiewał piosenki "Niedomknięty czas" i "Nie tak proste jak muzyka". Zaprezentował typowo "bardowskie" wykonanie – świetne, refleksyjne teksty, prawdziwe opowieści...

Nieco podobny styl zademonstrował Piotr Kulpa z Bełchatowa, nagradzany wielokrotnie na różnych konkursach, także na OPPA. Zaśpiewał utwory "Pogadajmy jak ludzie" oraz "Widziały gały co brały". Całość była spójna, lekka, nie przeinterpretowana – dobry tekst, dobry głos - "... niekoniecznie gdy grudzień i nie tylko od święta zechciej o mnie pamiętać" – tak zaśpiewał Pan Piotr – życzę sukcesu na przyszłych festiwalach, będę pamiętać...!

Kolejnym artystą, którego szczególnie zapamiętałam był Adam Szabat z Hrubieszowa, który wraz z zespołem przedstawił piosenki "Idziemy” i "Przedstawienie musi trwać". Bardzo dobry warsztat wokalny, duża ekspresja, dynamika, widownia przy jego wykonaniach "odżywała", rozniecał się jakiś ogólny płomień rozradowania i euforii.

Chciałabym także wyróżnić występ Anny Idzikowskiej, nagrodzonej specjalnym wyróżnieniem, kobiety o skromnej aparycji, lecz dużym temperamencie. Utwory "Tango" oraz "Modlitwa zimowa" zaśpiewane były ekspresyjnie, rytmicznie, wręcz brawurowo. Silny, o matowej barwie głos, świetna interpretacja aktorska, niewątpliwie jedna z najbardziej interesujących scenicznie osób tego finału. Gratuluję honorowego wyróżnienia!

Ten sam zaszczyt dosięgnął Sławomira Rudnickiego, który zadedykował piosenki swojej żonie. Drobny, niewysoki mężczyzna, o ciepłym i aksamitnym głosie. Prawdziwie się zasłuchałam w ten liryczny, rzewny ton. Trochę nastrojem przypominał mi zespół "Cisza jak ta". W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory "Nie będę" i "Niech będzie dom". Mam nadzieję, że do zobaczenia za rok...

Spośród refleksyjnych i nastrojowych ballad wyłamał się Przemek Mazurek, znany już jurorom OPPA z poprzednich edycji konkursu. Z zawodu dziennikarz, z zamiłowania satyryk, uprawia piosenkę kabaretową. Najzabawniejszy uczestnik festiwalu, gdy żartobliwie wyśpiewywał "Balladę o Szczepanie ze Szczawnicy i mieszkańcach dorzecza Pilicy", który "szczy na szczaw i szczypiorek" widownia nabrała iście wesołego kolorytu.

Jedną z ostatnich wykonawczyń była laureatka Grand Prix im. Jonasza Kofty - Barbara Beuth z Opola. Jej wykonania "Zbieram siebie" i "Naprawdę być" zachwyciły publiczność i jury. Profesjonalistka z klasą i temperamentem. Basia nagrała już swoją autorską płytę "Świat dobrze wyjaśniony". Teraz (liczę, że nastąpi to jak najszybciej) będzie mieć okazję do wydania drugiej płyty, której już się nie mogę doczekać. Przepięknym matowym, głębokim głosem śpiewa "... słowa wypływają ze mnie, a ja w dźwiękach je zanurzam". Gratuluję z całego serca tej zasłużonej nagrody!!!

Eliza Kalińska - specjalnie dla Strefy Piosenki

 

Od redakcji:
Wielki Finał 33. OPPA odbył się 15 listopada 2015r. w Domu Kultury Śródmieście

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Schronisko Turystyczne PTTK Harcówka - Wałbrzych, Park Sobieskiego 1
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Nowohuckie Centrum Kultury - Kraków, al. Jana Pawła II 232
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL