Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2015

sobota, 28 listopad 2015

Często zastanawiam się nad trudną rolą jurora podczas różnych konkursów piosenki. Zazwyczaj ocenić trzeba jednocześnie młodych ludzi śpiewających polskie szlagiery z tekstami Osieckiej czy Młynarskiego, interpretujących piosenki autorów mniej znanych lub prezentujących swoje autorskie utwory.  Słyszałam wielu genialnych interpretatorów sięgających po piosenki znane lub mniej znane. Wielu świetnych wykonawców wierszy, do których sami skomponowali muzykę. I kilku ciekawych autorów śpiewających napisane przez siebie teksty z własną muzyką – bardów nowego pokolenia.

Na festiwalowej mapie Polski bywały imprezy zapraszające na minirecitale wyłącznie autorów. Aktualnie na tym polu trwa już chyba tylko OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów. Trwa, to dobre określenie, ponieważ właśnie zakończyła się 33. edycja Festiwalu.

Jak czytamy w regulaminie OPPA : "celem Międzynarodowego Festiwalu Bardów jest popieranie, rozwijanie i upowszechnianie twórczości autorów-kompozytorów-wykonawców. Festiwal składa się z konkursu, koncertów pozakonkursowych i imprez towarzyszących" – co w praktyce oznacza ponad tydzień codziennych wydarzeń. Wszystko w kręgu piosenki autorskiej i środowisku singer-songwriterów.

W Półfinale Konkursu (14.11.2015) wzięło udział 27 osób, 14 wyłonionych spośród zgłaszających się do konkursu i 13 zaproszonych do udziału w konkursie przez organizatora. Do Wielkiego Finału Konkursu (15.11.2015) zakwalifikowanych zostało 13 osób, a dodatkowych 7 zaprosił organizator. Wielki Finał to bardziej miniwystępy wykonawców, których publiczność OPPA zna i kojarzy niż prezentacje konkursowe. I ma to swoje dobre i złe strony – jak wszystko na świecie. Organizator działa zgodnie z przyjętym regulaminem konkursu i festiwalu, a publiczność jest zadowolona, bo w końcu Mamoń siedzi w każdym z nas. Jednocześnie mam niejasne przeczucie, że zaproszenia od organizatora dla konkretnych osób, które już w konkursie się prezentowały, mogą nieco zniechęcać nowych bardów. OPPA fajnie funkcjonuje w bardzo konkretnym środowisku wykonawców i słuchaczy, ale obserwując ten konkurs od kilku lat mam wrażenie, że wystarczyłby jeden maleńki krok, by to środowisko poszerzyć.

W ubiegłym roku Grand Prix otrzymała Olga Szaltis z zespołem "Nic Wielkiego" (o tym działo się z nagrodą po zakończeniu Festiwalu nie będę się rozpisywać), w tym roku główna nagroda powędrowała do Basi Beuth z zespołem. To pokazuje, że obok tekstu i muzyki ważna jest cała sceniczna prezentacja, aranżacje, instrumentarium. Dzięki temu piosenki nie odbiegają brzmieniem od utworów prezentowanych przez mainstreamowe media, a ich dodatkową wartością jest sens. Nawet w niszy bardów może być ciut energiczniej, bardziej pozytywnie, ale nie przaśnie – i wybrane do Złotej Piątki panie, wpisały się w ten nurt. Jury Wielkiego Finału Konkursu OPPA 2015 – Ewa Paczoska (przewodnicząca), Teresa Drozda, Jaga Koftowa, Grażyna Orlińska, Piotr Bakal i Tomasz Szwed wybrało Złotą Piątkę: Barbara Beuth (Grand Prix), Volga Akulicz, Zuzanna Moczek, Maria Żak, Tomasz Drachal. Dodatkowo wyróżnienia honorowe otrzymali: Anna Idzikowska i Sławomir Rudnicki.

Basia Beuth z towarzyszeniem zespołu (Grand Prix im. Jonasza Kofty) – to przede wszystkim dojrzałość. Świetny głos i pióro. I dwa utwory, które na moje ucho, ot tak mogłyby być zagrane w "prime time": "Zbieram się" i "Naprawdę być". A do tego przesłanie, tak ważne dzisiaj:
Nie biec i nigdzie nie chodzić skrótem,
czuć każdą godzinę i każdą minutę,
upajać się każdym gestem,
naprawdę być tam gdzie jestem...

Maria Żak z gitarą i akompaniamentem Pawła Królikowskiego – energia i żywiołowość. Utwory kpiące z popkultury, komercji, konsumpcjonizmu, czyli codzienności. Niesłychanie współczesne.

Volga Akulicz – przedstawicielka Białorusi, w piosenkach poważna, zaangażowana i wschodnio-poetycka. W wyrazie scenicznym – klasyczna.

Zuzanna Moczek – od kilku miesięcy zdobywa nagrody na różnych festiwalach, tym razem dodatkowo otrzymała również nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Pisze i śpiewa teksty typowe dla młodej dziewczyny... o miłości. Jest multiinstrumentalistką. Gra na akordeonie, fortepianie, gitarze, dba o sceniczny wizerunek, na każdy występ wkładając dziewczęcy kolorowy wianuszek. Konkurs odbył się pod koniec listopada, więc szczególnie dotykają słowa z piosenki "Te ciemne dni":
Na te zbyt ciemne dni
w przedsionku do zimy
wciąż sobie życzymy
słońca i gwiazd.

Konkursową atmosferę rozładowywał swoim prowadzeniem Jacek Gutry, który każdego wykonawcę witał, a czasem i żegnał krótkimi, zabawnymi rymowankami w stylu "Słuchajcie na piękno łasi, śpiewającej dla Was Basi".

Koncert galowy festiwalu "Premiery i interpretacje" (20.11.2015) składa się z dwóch części. Zaproszeni przez organizatora bardowie w pierwszej części śpiewają własną premierową piosenkę, w drugiej interpretują wybrany utwór barda z zagranicy. Dodatkowo publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera wśród premier piosenkę, która najbardziej przypadła jej do gustu. Bardzo lubię ten koncert i co roku staram się na nim być, ponieważ pojawiają się w nim artyści, którzy rzadko bywają w Warszawie ze swoimi recitalami, a nawet w ogóle bywają rzadko. Szczególną przyjemność sprawiły mi piosenki o miłości – Beaty Osytek ("Taki mam plan") i wolności – Tomka Olszewskiego ("Łatwa miłość"). Tak, syndrom inżyniera Mamonia działa, czekamy na występy tych, których znamy i lubimy, a w przypadku tych dwóch nazwisk zadziałało dodatkowo prawo towaru deficytowego, który jest najbardziej pożądany na rynku.

Najlepszą premierową piosenką w plebiscycie publiczności wybrana została "Przez Chopina" Andrzeja Brzeskiego. Autor ma szczególny dar opowiadania z przymrużeniem oka o codzienności, który już w pierwszych słowach piosenki wywołuje uśmiech:
Mówiłem zostaw już te nuty,
choć kupimy jakiś schab.
A jak nie schab to chociaż buty,
bo już wszystkiego w domu brak.
Wciągające drobnostki codziennego życia. Przecież każdy kupuje jakiś schab, nosi buty, robi na zimę weki, na tym bard obudowuje historię swojej piosenki. To uwodzi słuchaczy, nawet jeśli piosenkę słyszą pierwszy raz skupiają się na niej i zapamiętują jej tekst.

Pełna lista wykonawców tegorocznego koncertu to: Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Jacek Gutry, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Bogusław Nowicki, Tomasz Olszewski, Beata Osytek, Andrzej Ozga, Mateusz Rulski, Jakub Sienkiewicz i Tomasz Szwed. Głębszego brzmienia śpiewanym przez bardów (często z gitarą) piosenkom nadał zespół muzyczny pod kierownictwem Piotra Matuszczyka.

Na zakończenie koniecznie trzeba wspomnieć, że OPPA – oprócz szeregu koncertów – to także starannie przygotowane materiały promocyjne, profesjonalne informacje prasowe oraz zarejestrowane przez organizatora w bardzo dobrej jakości nagrania z koncertów. To podstawa, również we współpracy na linii organizator – media. Na palcach jednej ręki mogę policzyć festiwale (których istotą jest piosenka) rejestrujące koncerty w całości. Rzadko też zdarza się tak staranne i szczegółowe informowanie o festiwalu, a przecież opracowane przez organizatorów materiały zostaną w domowych archiwach i w internecie. W każdej chwili będzie można po nie sięgnąć, odsłuchać nagrania i przypomnieć sobie wszystko co się wydarzyło w ciągu ponad tygodnia festiwalowych wydarzeń. Wrócić do towarzyszących im emocji, o które przecież chodzi.

 

Specjalnie dla Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – Barbara Radziszewska.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL