Na zakończenie roku festiwali 2015 - Niebywalencja Festiwal im. J. Przybory

piątek, 15 styczeń 2016

W grudniowym przedświątecznym zamieszaniu, tuż po 100. rocznicy urodzin Jeremiego Przybory, w Krakowie odbyła się pierwsza Niebywalencja – festiwal poświęcony twórczości Mistrza. To całkiem nowa inicjatywa Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA, które kojarzone jest z Przeglądem Kabaretów PAKA. I właśnie z tego zajmowania się i obserwowania współczesnego polskiego kabaretu zrodził się pomysł na stworzenie Festiwalu, który zainspiruje młodych do sięgania po uznaną twórczość Mistrzów.

Z wielką niepewnością na tę Niebywalencję jechałyśmy. Wzbudzał ją zwłaszcza "koncert jakiego jeszcze nie było - Herbatka z Przyborą", który zapowiedziany został na pierwszy dzień Festiwalu: "W programie taniec i stand up w stylu Przybory, audycja radiowa o panu Jeremim, wspólne śpiewanie i wiele innych atrakcji występują: Teresa Drozda, Fair Play Crew, Karol Kopiec, i inni."

Jakkolwiek intrygujący był opis koncertu, festiwal zaczął się dość standardowo od przesłuchań konkursowych w Centrum Kultury Rotunda. W jury konkursu znalazły się znakomite osobistości: Teresa Drozda, Magda Umer, Artur Andrus i Krzysztof Jaślar. Wielki plus dla organizatorów, że poszli tropem autorytetów, które na piosence się znają, zajmują się nią zawodowo na co dzień i mają wpływ na to, co prezentowane jest odbiorcom. Wszyscy uczestnicy konkursu, a z kilkoma rozmawiałyśmy, podkreślali, że ważną dla nich motywacją do wzięcia udziału w konkursie, był skład jury.

Jak zwykle nie będę pisać o wszystkich 20 uczestnikach, którzy wzięli udział w konkursie. Każdy z nich zaśpiewał jeden utwór z tekstem Jeremiego Przybory. Różne to były utwory, a ich wykonawcy podzielili się na dwa główne nurty: tradycyjne śpiewanie piosenek i okołokabaretowe wykonanie, w którym śpiewaniu towarzyszyła mniejsza lub większa inscenizacja. W tej drugiej grupie znaleźli się: Katarzyna Ignatowicz z własną, żeńską wariacją na temat piosenki "Wesołe jest życie staruszka", Studio Piosenki Farafka z "Inwokacją", Kabaret A jak! w składance utworów "Portugalczyku, szujo – katuj", Agnieszka Kowaluk z zupełnie nieznaną piosenką "Z klatki piersiowej". Osobną kategorią był program inspirowany twórczością Jeremiego Przybory pt. "Suza muza laperuza", który przygotowała Hanka Wójciak. Mini-program złożony z jej autorskich tekstów, w pełnej scenografii i z licznymi rekwizytami zakończył przesłuchania konkursowe.

Wieczorem, podczas koncertu "Herbatka z Przyborą" dużo się działo: Teresa Drozda opowiadała o twórczości Jeremiego Przybory przywołując najróżniejsze nagrania, w tym m.in. zapomniany komentarz do wydanych kilkanaście lat temu płyt DVD z Kabaretem Starszych Panów (cymes!), Joanna Pocica i Jan Romanowski wcielili się w role Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory czytając fragmenty książki "Listy na wyczerpanym papierze", Karol Kopiec stand upował, Waldemar Domański dyrygował, a Marta Kołatek, laureatka zaprzyjaźnionej "Stacji Kutno" zaśpiewała piosenki Jeremiego Przybory. Jednak największym odkryciem tego wieczoru była dla mnie formacja taneczna Fair Play Crew. Oczywiście sześciu wysportowanych i dobrze ubranych panów musiało przyciągać wzrok damskiej części widowni. Panowie opracowali na ten koncert specjalne układy do piosenek Jeremiego Przybory, które zabrzmiały w większości w starych, dobrze znanych wersjach i wykonaniu legend polskiej piosenki. Do tego na scenie nietuzinkowa choreografia, zaskakujące pomysły, od których nie można było oderwać oczu. Okazało się, że Przyborę można zatańczyć, ale proszę może nie próbować tego w domu, niech jednak robią to profesjonaliści. Podczas tego wieczoru odczytany został także werdykt Niebywalencji i przedstawiona jej pierwsza laureatka, którą została Paulina Serwatka. Pięknym altem, lekko jazzując zaśpiewała liryczne "Dla ciebie jestem sobą".

"Herbatka z Przyborą" była jak herbatka u Zwariowanego Kapelusznika, zmieniały się postaci, tematy, kolory i dźwięki.

Drugi festiwalowy wieczór nosił tytuł "Klinek na splinek" - całość prowadził Artur Andrus, a publiczność żywiołowo reagowała salwami śmiechu na jego wypracowany i osobisty styl konferansjerski. Podczas koncertu zaprezentowali się laureaci i wyróżnieni w konkursie Niebywalencji. Kilka piosenek swojego Przyjaciela - Jeremiego Przybory zaśpiewała Magda Umer, udzielając przy okazji Andrusowi wywiadu na temat bohatera festiwalu, konkursu i swojej najnowszej płyty. Wspólnie, brawurowo oboje wykonali duet z tejże płyty, czyli "Samokołysankę Bącza". Furorę zrobił też warszawski chór Collegium Musicum pod dyrekcją Andrzeja Borzyma, który udowodnił, że chór także może zaśpiewać piosenki kabaretowe i że to wcale nie jest nudne.

Pierwszą edycję Niebywalencji uznajemy za doskonałe zakończenie festiwalowego roku 2015. Zanim (mamy nadzieję) doczekamy się – za 12 długich miesięcy – jej edycji drugiej, przed nami w 2016 roku wiele spotkań z uczestnikami różnych konkursów, organizatorami festiwali, artystami i słuchaczami, na które już się cieszymy. A więc – do zobaczenia w świecie i w necie!

Barbara Radziszewska

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24

Nadchodzące wydarzenia

Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Amfiteatr im. M. Jacksona - Warszawa, ul. Raginisa 1 (Park Górczewska)
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL