Teatr Piosenek Piotra Bukartyka, czyli pierwsze koty za płoty.

środa, 20 styczeń 2016

Nie wiemy jaka będzie przyszłość spektaklu "Kaszana zdalnie sterowana" złożonego z piosenek, których autorem jest Piotr Bukartyk, czy uda się jeszcze go obejrzeć "gdzieś w Polsce", ale w naszej wirtualnej szufladzie mamy relację z premiery, która odbyła się w lipcu 2015. Spektakl obejrzała Beata Bonik, a po to co udało się jej zapisać, sięgamy dopiero teraz, w mroźny styczniowy wieczór (2016):

Teatr Piosenki Piotra Bukartyka, w skrócie TPPB – czyż to nie brzmi obiecująco? Jeszcze co prawda nie powstał, ale powstanie niechybnie i nieodzownie. Piosenki same się o to proszą. A i pierwsze próby już poczyniono. Sporą wiązankę utworków wprowadził na scenę Jerzy Satanowski w spektaklu "Kaszana zdalnie sterowana", który obejrzeć było można w Sopocie, z czego skwapliwie skorzystałam. Spektakl teatralny z piosenkami redaktora radiowca, konferansjera i kabareciarza - to się nazywa nobilitacja! Tym poważniejsza, że i nie byle jacy aktorzy zaangażowali się w przedsięwzięcie: Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Dorota Osińska, Magdalena Piotrowska, Artur Barciś, Arkadiusz Brykalski. Pierwszy krok został więc postawiony z rozmachem i namaszczeniem. Co z tego wynikło? Myślę, że powstał spektakl odpowiedni do okoliczności: lato, słońce, rozgrzana plaża, upalny wieczór, dowcipne teksty, śmiech na sali… Cóż, kiedy jednak chciałoby się czegoś więcej.

Piosenki Piotra Bukartyka rzeczywiście mają charakter teatralny, co uświadomiłam sobie z niejakim zdziwieniem. Zwłaszcza te z fabułką lub dialogiem wydają się wymarzone, by przenieść je na scenę. Wykorzystał tę ich właściwość reżyser spektaklu. Niektóre z piosenek zyskały udaną oprawę, choćby "Sznurek" - rozpisana na role, fajnie zagrana, dopowiedziana gestem a nawet strojem "scenka szkolna". Zdarzyło się jeszcze kilka takich ciekawych i trafionych inscenizacji, niestety nie o wszystkich można to powiedzieć. Bywało i tak, że zabiegi sceniczne nie tyle nawet nie pomagały w odbiorze, co wręcz przeszkadzały, szczególnie gdy odbiorca wsłuchał się w tekst lub go po prostu znał. Żółte gumowe rękawiczki ("Anonimowa żółta rączka") czy duża sztuczna pupa ("Przygoda z karłem") to tylko puste elementy dekoracji, niewiele mające wspólnego z przesłaniem piosenek. Zwłaszcza że przesłanie w wielu przypadkach nie jest proste. "Pryszcz na nosie" to i lekka kpina z przewrażliwionych na punkcie swego wyglądu nastolatek, i satyra na powszechną wiarę w moc kosmetyków, i poważna choć żartem rzucona refleksja o przemijaniu życia. Tego nie da się tak po prostu „pokazać”. Może więc TPPB stawia aktorom i widzom inne wymagania?

Duże wrażenie zrobiła na mnie "Durna miłość" wyśpiewana w dialogu Osińska - Brykalski. Na scenie właściwie nic się nie działo, a jednak był to prawdziwy teatr - teatr głosu, teatr emocji. To samo należałoby powiedzieć o solówkach Doroty Osińskiej. Piosenki Piotra Bukartyka nie są proste, dotyczy to i tekstów, i strony muzycznej, poza tym wykonanie autorskie decyduje o ich niepowtarzalnym charakterze. Jadąc do Sopotu zastanawiałam się, jak będzie się ich słuchało w innym wykonaniu. "Małgocha" Osińskiej zabrzmiała znakomicie.

Oczywiście każdy z aktorów wniósł coś ciekawego i ta różnorodność jest jednym z walorów spektaklu. Mogłabym więc rozdzielać pochwały: za nostalgiczne wykonanie "Na twarz" Artura Barcisia, za "Odrobinkę winka" z cudną lekkością wyśpiewaną przez Krystynę Tkacz, za pełną wigoru humoreskę "Nie wierzę Wierze". Równie długo mogłabym też wymieniać i omawiać te piosenki, którym czegoś zabrakło, które spłycono, na które po prostu nie było pomysłu. A na koniec powinnam przywołać słowa z utworu, który nie znalazł się w programie: "… no wiem, znowu czepiam się, w sumie nie chodzi mi o sens, jest czy nie, ale w tym cała bida, że go nie za bardzo widać". I to byłoby podsumowanie. Bo spektakl, choć ciekawy, sensu większego jako całość jednak nie miał. Zapowiedź, że to "Opowieść o współczesnej Polsce nie pozbawiona akcentów uniwersalnych" brzmi ogólnikowo i mętnie, kryć się za nią może praktycznie wszystko. I tak też było. Było wszystkiego - po trochu. Próbowano co prawda zbudować jakieś "bloki tematyczne", wśród których najwyraźniej wyróżnił się "blok używkowy" - widać to najważniejszy rys współczesnej Polski.

Cóż, nawet jeśli spektakl jako całość nie zachwycił spójnością, to inscenizacje poszczególnych piosenek stanowią dobrą zapowiedź TPPB, który co prawda jeszcze nie powstał, ale powstanie niechybnie i nieodzownie. Jak się okazało, materia artystyczna wymagać będzie specjalnego podejścia, ale warto podjąć trud. Pierwszy krok zrobiono. Niech wiec będzie jak w starym przysłowiu: "Pierwsze koty za płoty".

Beata Bonik

 

"Kaszana zdalnie sterowana. Piosenki Piotra Bukartyka"

Wykonawcy: Katarzyna Żak, Krystyna Tkacz, Dorota Osińska, Magdalena Piotrowska, Artur Barciś, Arkadiusz Brykalski

Muzycy: Fabian Włodarek (piano, akordeon), Wiesław Wysocki (saksofony, klarnety, flet, klawisze), Paweł Stankiewicz (gitary), Konrad Kubicki (bas), Robert Siwak (perkusjonalia)

Reżyseria: Jerzy Satanowski

Miejsce i data: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Sopot 12 - 16 sierpnia 2015.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL