9. FOPA na rozpoczęcie sezonu festiwalowego 2016

środa, 17 luty 2016

Zazwyczaj kolejny sezon festiwalowy rozpoczynamy w Ślesinie. Trochę na nieszczęście dla części miejsc, które odwiedzamy później, bo FOPA podnosi wysoko poprzeczkę innym organizatorom. Ślesin to małe miasteczko i żeby nie szukać daleko: Wikipedia mówi o ok. 3 tys. mieszkańców. A jednak Kamil Wasicki – dyrektor artystyczny Festiwalu potrafił zrealizować swój projekt i zaangażować w niego władze miasta i dyrekcję ośrodka kultury. Małe miasto w powiecie konińskim (woj. wielkopolskie) na mapie festiwalowej oznaczyć można znaczkiem "spotkania z dobrą piosenką". W tym miejscu zbiórki spotykają się wykonawcy z całej Polski, by zaprezentować utwory autorskie lub covery. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 25 wykonawców, z których 19 pojawiło się 13 lutego 2016r. w Ślesinie. Poziom konkursu ocenić można jako wysoki, co odzwierciedla werdykt jury, które przyznało dwie równorzędne II i III nagrody.

Dominika Dobrosielska, niestety nie otrzymała żadnej nagrody. Szkoda. Widuję ją czasami w różnych konkursach i widzę, że robi postępy. Ma delikatny głos i ogromną lekkość w śpiewaniu. Zaśpiewała dwie piosenki z tekstami Bartłomieja Brede i muzyką Przemka Mazurka. Pierwsza piosenka "Korpo love story" pełna zwrotów i skrótów, którymi posługują się pracownicy zagranicznych korporacji, i które coraz częściej przenikają do otaczającego nas języka. I tę piosenkę Dominika faktycznie zaśpiewała nam z przymrużeniem oka, ale jeśli ktoś tych zwrotów nie kojarzy mógł czuć się lekko znudzony tekstem. Trzeba jednak przyznać, że samo wykonanie było perfekcyjne.

Łukasz Jędrys został wyróżniony. Zaprezentował w konkursie dwie autorskie piosenki i zwłaszcza "Oddychaj" było mocne i wzruszające. W tej piosence zapętlił też dźwięk z gitary i akompaniowanie sobie na kilku gitarach jednocześnie robiło szczególnie duże wrażenie. To nie jedyny przykład, że w piosence autorskiej na scenie pojawia się coraz więcej elektroniki. Lubię zmiany i bardzo lubię ten trend. Elektronikę na scenę wprowadził też akompaniujący Dominice Barabas Mateusz Brzostowski. Patrząc na niego pomyślałam, że niedługo muzycy wychodzili będą wyłącznie z pudełkiem wielkości zeszytu A5 na statywie. Aczkolwiek Dominika obroniłaby się sama z gitarą, zwłaszcza w repertuarze niepożyczonym od innych twórców, autorska "Siekiera" to trochę powrót do korzeni i tego, z czym Dominika wychodziła na scenę 8 lat temu. Przypadła jej równorzędna III nagroda. Drugą III nagrodę otrzymała Paulina Grochowska - zawodowa wokalistka. Zaśpiewała dwie piosenki z tekstami Jakuba Kornackiego. Piosenka "Wprowadziłam się" to popis wszystkich umiejętności młodej artystki: jazz, aria operowa. Fajna piosenka, fajnie brzmiące wykonanie. Cóż więcej trzeba? Pokazała, że można zaangażować ją do każdego wokalnego projektu. Na pewno podoła, co zaprezentowała podczas konkursu FOPA.

Główną nagrodę otrzymał zespół Nic Wielkiego. To akurat nic nowego, że Nic Wielkiego ma ogromny potencjał. Pisałam o tym po konkursie OSPA w Ostrołęce. Nic się nie zmieniło. To żywa prawdziwa muzyka, piosenka z tekstem, ogromny urok i pozytywna energia. Oczywiście nie każdemu dane jest mieć bliźniaka, z którym mógłby muzykować, ale tutaj ten potencjał został wykorzystany na 200%. Dziewczyny zaśpiewały dwie piosenki: "Mnie ze mnie" i "Syjamskie bliźnięta". Autorką piosenek jest Olga Szaltis, razem z nią śpiewa jej siostra Magda Woźniak. Do tego wykorzystują przedziwne instrumenciki z magicznej walizki zwane szuszaczami i pukaczami, a także akordeon. Akompaniują: Hipolit Woźniak (gitara) i Paweł Jędrzejewski (bas). Lubię ich radość z bycia na scenie i uśmiech, którym kończą swój występ.

Oficjalne wyniki ustaliło jury w składzie: Elżbieta Adamiak, Teresa Drozda i Jan Poprawa przyznali następujące nagrody:
Nic Wielkiego (I nagroda), Magdalena Antczak (II nagroda), Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (II nagroda), Dominika Barabas (III nagroda), Paulina Grochowska (III nagroda), Grzegorz Grunwald (wyróżnienie), Łukasz Jędrys (wyróżnienie).

Konkurs przyjemny organizacyjnie również poza sceną, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zamienia się domowy zakątek: woda, herbata, kawa, kanapki i słodkości dla uczestników. Obiad. Miejsce dla wykonawców, w którym mogą posiedzieć i porozmawiać. Na ścianach wystawa zdjęć festiwalowych z 2015 roku z Galerii Strefy Piosenki. Wszystkie zdjęcia podpisane, opisane nazwiskami i festiwalami. Chwalimy się tym, ale też podkreślamy fakt, że Kamil Wasicki w lutym wskazuje młodym wykonawcom, którzy do Ślesina trafią, w jakim konkursie mogą jeszcze wziąć udział.

Organizacyjnie wszystko dopięte na prawie ostatni guzik. Niepotrzebne sprzęty i statywy zdejmowane ze sceny, technika i akustyka na wzorowym poziomie. Inspicjenta brak, więc maleńką szpileczkę wbiję, bo chociaż zdarzyło się to zaledwie kilka razy podczas przesłuchań konkursowych, ale niezmiennie dziwi i bawi mnie, gdy prowadzący wychodzi z kulis i zapowiada wykonawcę, którego za kulisami nie ma, a potem czeka... aż wykonawca teleportuje się na scenę z jakiegoś bliżej nieokreślonego miejsca. Tutaj zdarzyło się to może dwa – trzy razy, w innych miejscach widzę to nagminnie. I ważna uwaga dla innych organizatorów, jeśli zdarzy się to trzy razy, można się śmiać, jeśli zdarza się przy co drugim wykonawcy, jest to okropnie irytujące dla uczestników i słuchaczy. A słuchaczy podczas przesłuchań konkursowych mało. Zatem na widowni tylko cień, szmer braw po występie każdego z wykonawców. Ale tak zawsze bywa gdy przesłuchania odbywają się przed południem. Na wieczornym koncercie galowym publiczność już dopisała, zatem laureaci mogli sprawdzić jak na ich piosenki zareaguje szersze grono odbiorców. Teresa Drozda jako przedstawicielka jury odczytała werdykt, wręczono nagrody. Wisienką na festiwalowym przedjubileuszowym torcie był występ Elżbiety Adamiak z zespołem. Dobre ciepłe spokojne słowa i nuty, ale o tym obiecała napisać Tereska w swoich notatkach...

Sezon festiwalowy 2016 uważam za otwarty i trudno by było zacząć go lepiej!

Barbara Radziszewska

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL