Joanna Lewandowska i pierwszy z mężczyzn jej życia – po warszawskiej premierze

środa, 23 marzec 2016

Joanna Lewandowska dorosła do tego, by opowiedzieć nam o mężczyznach swojego życia. Tak powstała płyta pod trochę przekornym tytułem "Mężczyźni mojego życia... Marek G. z Krakowa". W pierwszej kolejności zarejestrowane zostały piosenki Marka Grechuty, ale w planach są kolejne płyty, z piosenkami innych bliskich sercu artystki autorów. Historia powstania tej płyty to mały cud, o którym Asia opowiada w różnych wywiadach (również tym dla Strefy). Dostajemy ten cud do rąk. Dziesięć piosenek. Dostajemy Joannę Lewandowską trochę inną niż na poprzednich płytach. Stonowaną, szepczącą. Doskonale uzupełniającą zawartość krążka, dwukolorową okładkę płyty. Czarno-białą, z licznymi odcieniami szarości. W oryginale i negatywie. Wprost ascetyczną. Bardzo muzyczną płytę. Czterech muzyków: Michał Zawadzki (fortepian), Grzech Piotrowski (saksofon), Sebastian Wypych (kontrabas) i Robert Siwak (instrumenty perkusyjne). Piosenki w aranżacjach Michała Zawadzkiego różnią się od tych, które pamiętamy w wykonaniu Grechuty. Fenomenalnie się tego słucha. Często na pierwszym planie pojawia się saksofon. I właśnie przechodząc do meritum, w sumie nie wiem dlaczego akurat ten saksofon, ponieważ na koncercie premierowym w Warszawie wydawało mi się, że Grzech Piotrowski głównie posiadywał na kanapie, która stała na scenie...

Na tym koncercie poczułam jak bardzo zwarty jest ten projekt muzyczny. Jak bardzo skończony. Ma w sobie też coś ze spektaklu teatralnego. Każdy z wykonawców przez chwilę (i to nie jedną) jest na pierwszym planie. Role wokalistki i muzyków są równe. Wszystko jest wyważone, stonowane, akustyczne. Niesamowite instrumenty perkusyjne Roberta Siwaka robią wielkie wrażenie, prawie tak wielkie jak jego na nich gra. To trzeba zobaczyć na żywo. Usłyszeć swobodę wypływającą z zawodowstwa i profesjonalizmu. W konferansjerce trochę uzasadnienia, dlaczego akurat te utwory. Dlatego atmosfera wieczoru zupełnie luźna i domowa, trochę zadumy, trochę uśmiechu, ale też chwile gdy śmiejemy się wszyscy, jak np. podczas kolejnych przekomarzań się Asi i Grzecha. Bez zadęcia i patosu. Bo to nie jest pomnik postawiony Grechucie, to po prostu jego piosenki przepuszczone przez wrażliwość Asi i Michała Zawadzkiego.

A skoro już piszę na Strefę zazwyczaj o udziale w festiwalach, myślę, że właśnie tej płyty i tego koncertu powinni posłuchać młodzi wykonawcy, którzy przymierzają się do startu w konkursach "tematycznych" (Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej, Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego, Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego, itd.). Aranżacje Michała Zawadzkiego to doskonały przykład tego, jak można świetnie zaaranżować na nowo znany utwór, nie wywracając go przy tym na lewą stronę. Przy jego aranżacjach nie trzeba udawać, że to ten sam utwór, bo to jest ten sam utwór. Dodam tylko, że w wielu festiwalach młode wokalistki, z którymi Michał pracuje, i którym akompaniował przechodziły do kolejnych etapów, a często też stawały na podium. To też świadczy o tym, że robi dobrze to, co robi.

Barbara Radziszewska

PS.
Niestety jak na każdym z koncertów, które odbywają się na jasnym (białym) tle, miałam problem z tym, że za plecami artystów pomykają ich cienie. Każdy najmniejszy ruch jest wzmacniany dwukrotnie. Zawsze mam wtedy schizofreniczne odczucia i nie wiem, na co dokładnie mam patrzeć. Zatem przestrzeń miła, domowa (kanapa na scenie, a za plecami barek), tylko te pomykające cienie... chyba większość koncertów w Promie Kultury odbywa się na dole, w holu, a nie na profesjonalnej scenie koncertowej piętro wyżej. Nawet trochę mnie intryguje, jaki jest tego powód.

 

Warszawska premiera płyty "Mężczyźni mojego życia... Marek G. z Krakowa" odbyła się w Promie Kultury Saska Kępa 11 marca 2016r.

Skład zespołu muzycznego podczas koncertu:
Michał Zawadzki (fortepian), Grzech Piotrowski (saksofon), Paweł Pańta (kontrabas) i Robert Siwak (instrumenty perkusyjne).

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL