Szymborska - jak na babskiej posiadówce, z tańcami

czwartek, 26 maj 2016
fot. Robert Jaworski (Teatr Polski w Warszawie) fot. Robert Jaworski (Teatr Polski w Warszawie)

Wisława Szymborska. Poetka. Jej poezja obsypana została nagrodami, w tym najważniejszą Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, od przyznania której mija właśnie 20 lat. Szymborska umarła 1 lutego 2012, a 15 grudnia 2012 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego "Wszędzie jest wyspa Tu" opartego na jej poezji. Przez cztery lata, z różną częstotliwością, spektakl pojawiał się w repertuarze sceny kameralnej Teatru.

Od czego zacząć, może od tego, że "Wyspę" widziałam (słuchałam) aż trzy razy. Na swoje usprawiedliwienie zajmowania innym miejsc na widowni, mam tylko to, że to naprawdę świetny spektakl muzyczny, i że grany był z małą zmianą w obsadzie (to usprawiedliwia co najmniej jednokrotne nadprogramowe obejrzenie!). Całość z tekstów (nie tylko rymowanych) ułożyła i wyreżyserowała Magda Smalara, która również pojawiła się na scenie. Obok niej wystąpiły: Izabella Bukowska-Chądzyńska, Joanna Trzepiecińska oraz Natalia Sikora (zamiennie z Katarzyną Dąbrowską). Wszystkie wymienione panie to aktorki śpiewające i to jeden z największych atutów tego spektaklu. Bo dobrego spektaklu muzycznego bez śpiewających aktorek się po prostu zrobić nie da. Do tego muzyka na żywo wykonywana przez tercet: fortepian, saksofon i kontrabas (naprzemiennie po dwóch muzyków grających na każdym z instrumentów, więc różne konfiguracje składu muzycznego dają kolejne możliwości usprawiedliwiania pojawienia się na widowni). Przy fortepianie siaduje Urszula Borkowska – autorka muzyki do wielu wykorzystanych w spektaklu wierszy. Lwia część piosenek powstała specjalnie na potrzeby Wyspy. A zestawienie tych konkretnych głosów i instrumentów jest fantastyczne. Czysto i akustycznie, a co najważniejsze słowo w żadnym momencie nie jest na drugim planie. Wybrzmiewają wszystkie smaczki i sensy, niezależnie od tego, czy zostały ze sceny wyśpiewane, czy wypowiedziane. To prawdziwa sztuka. Wielka poezja, z muzyką, która wpada w ucho. Panie ładnie brzmią, zarówno w zbiorówkach, jak i solo. Największą głosową petardą spektaklu jest Natalia Sikora w piosenkach "Upamiętnienie" i "Ella w niebie". Aż chciałoby się po spektaklu zabrać do domu płytę z zarejestrowanym materiałem. Moje marzenie...

Nie tylko na scenie, na widowni również po raz kolejny większość stanowiły panie. Nie uważam się za specjalistkę i znawczynię poezji. Może właśnie dlatego nigdy nie wydawało mi się, że poezja Szymborskiej to poezja kobieca (istnieje w ogóle taki podział?). Aż tu nagle trafiam na spektakl, który jest lekki, kobiecy, przyjemny, a do tego wcale nie jest łatwy. W kilku momentach wzrusza ponadprzeciętnie, aż oczy wilgotnieją (i całkiem możliwe, że dla każdego będą to inne momenty). W kilku momentach zaskakuje, również przy wykorzystaniu efektów technicznych, światła i drobnych elementów scenografii. W wielu momentach rozśmiesza, znów do łez. Szczególne brawa i śmiech wywołuje seria zaśpiewanych moskalików, które pojawiają się na bis.

Czujemy się trochę jak na babskiej posiadówce, z tańcami. Jest herbata, alkohol i papierosy. I jak podczas poważnych rozmów w takich chwilach uświadamiamy sobie, że rodzimy się, żyjemy, umieramy. Przez każdy z etapów poprowadzić nas może poezja. Na tej najprostszej osi czasu zachwycamy się życiem, nawiązujemy przeróżne relacje, gubimy się, odnajdujemy spokój. Lub nie. Szukamy. Otacza nas mnóstwo dobrych rad i poradników, wyznaczników, nałogów. Czasami stajemy się rozbitkami, jak w tej opowieści...

Rybacy wyłowili z głębiny butelkę. Był w niej papier, a na nim takie były
słowa: "Ludzie, ratujcie! Jestem tu. Ocean mnie wyrzucił na bezludną
wyspę. Stoję na brzegu i czekam pomocy. Spieszcie się! Jestem tu!"

Każdemu, kto spróbuje się zmierzyć z poezją Szymborskiej Magda Smalara postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Może zatem wystarczy to, co zostało zrobione. Mam wielką nadzieję, że spektakl powróci do repertuaru Teatru Polskiego po wakacjach, żebyśmy mogli się nie pogubić w życiu, tak do końca.

Na koniec jeszcze ogromny ukłon w stronę pani reżyser, podczas spektaklu wyświetlane są tytuły wierszy i piosenek. Dzięki temu można zapamiętać, to co szczególnie nas poruszyło w tekstach i wrócić do tego w domowym zaciszu. Dzięki temu też spektakl staje się laurką dla Noblistki, ale bez zbędnego zadęcia i nadęcia. Bez przesłania typu: pamiętajmy i czytajmy poezję. Ale z podaniem wszystkiego "pod nos" i niezobowiązującym zachęceniem.

Barbara Radziszewska

PS.
Ostatni raz w sezonie 2015/2016 "Wyspa" grana była w weekend, podczas którego odbywały się Warszawskie Targi Książki (21 i 22 maja) i mam wrażenie, że poezji Szymborskiej więcej było w Teatrze, niż pomiędzy książkowymi bestsellerami.

Scenariusz i reżyseria: Magda Smalara
Muzyka: Urszula Borkowska
Premiera: 15 grudnia 2015 (relacja powstała po spektaklu 21 maja 2016).

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL