43. Śpiewajmy Poezję - mówią laureaci

piątek, 15 lipiec 2016

Z prawdziwą przyjemnością przysłuchiwałyśmy się koncertom konkursowym 43. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Finaliści wspierani przez zespół muzyczny pod kierunkiem Pawła Lucewicza wypadli naprawdę świetnie. Z kilkoma laureatami Teresa Drozda ucięła sobie pogawędkę:

Julita Zielińska - Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności

Jestem z Lęborka. Skończyłam szkołę muzyczną I stopnia. Na co dzień uczę w Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni. Na Spotkania Zamkowe przyjeżdżam od czterech lat, czasem tylko posłuchać (jak w ubiegłym roku), a czasem zaśpiewać w konkursie. Nie wiem, co Olsztyn ma w sobie, ale tutaj zapomina się o tym, że konkurujemy ze sobą na scenie. Skupiamy się na tym, że mamy zrobić koncert. To zasługa całej ekipy, która nas tak nastawia. Dzięki temu między uczestnikami budują się fajne relacje, a znajomości zostają na długo.

Biorę też udział w innych konkursach piosenki, może nie za często, ale regularnie. Ostatnio byłam w Elblągu na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa "Czy to jest kochanie...", wcześniej w Świeciu na Maratonie Piosenki Osobistej "Nocne Śpiewanie". Z udziału w konkursach, przysłuchiwaniu się temu z czym przyjeżdżają na nie inni, czerpię inspiracje, a poza tym mogę pokazać szerszemu gronu odbiorców swoją twórczość. I zazwyczaj śpiewam swoje piosenki. Tutaj zaśpiewałam najnowsze. "Oda do rybki" ma jakieś 10 dni, a "Sama jak" kilka miesięcy. Cudzych piosenek w zasadzie nie śpiewam, ale nie wykluczam, że pojadę na festiwale, na których śpiewa się covery. Jestem otwarta na różne rzeczy. Dopóki nie sprawdzę, jadąc tam, czy dany festiwal i dana twórczość mi pasuje, nie chcę niczego przesądzać.

Mam różne metody pisania. Niektóre teksty leżą długo. Sięgam do nich nawet po roku i dopiero wtedy piszę muzykę. Czasami gram sobie rekreacyjnie na pianinie, podśpiewuję i tak powstaje piosenka. Innym razem ktoś mi coś podegra, jakiś dźwięk mnie poruszy i znów łączę słowa z muzyką. Moje piosenki są bardzo różne. Czasami mam ochotę usiąść, zamyślić się i zrobić coś bardzo delikatnego, a czasami mam ochotę na disco. Zastanawiam się, czy ten rozstrzał gatunkowy nie jest błędem, ale właśnie tak gra mi w duszy.

Wygrana w konkursie zawsze daje potwierdzenie, że dobrze robi się to, co się robi. Myślę, że każdy laureat tak uważa. To bardzo miłe. Tworząc nigdy nie wiem, czy to co robię jest fajne i czy spodoba się ludziom. Poświęcam pisaniu bardzo dużo czasu, energii i emocji, więc docenienie przez jury jest cudowną sprawą. Wiem, że praca, którą włożyłam w swoje utwory, nie poszła na marne. To niesamowite. Wygrane w Olsztynie pieniądze przeznaczę na zakup pianina, a oprócz tego chciałabym zarejestrować kilka swoich piosenek.

Kamil Owczarek - I Nagroda

Ostatni raz widzieliśmy się w lutym na OFPA w Rybniku. Sporo się przez tych kilka miesięcy wydarzyło. W tym roku zdawałem maturę, a dokładnie tydzień po niej występowałem na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. To był bardzo napięty czas. Później zdawałem do Akademii Muzycznej w Gdańsku i chyba to był mój najtrudniejszy egzamin. A teraz czekają mnie najdłuższe wakacje w życiu. Chcę je wykorzystać na słuchanie wielu koncertów.  

Piosenkę o maturze, którą zaśpiewałem w konkursie w Olsztynie, napisałem w czasie trwania matur. Maturalny stres ulatywał i urodził się pomysł. Tym bardziej, że musiałem przygotować jakąś piosenkę na 37. PPA. Wcześniej komponowałem do wierszy polskich poetów i nigdy nie pisałem swoich tekstów. Ktoś mi jednak powiedział, że mam pisać o tym, co się u mnie dzieje, a jak to będzie dobre, to mogę to zaśpiewać. Stwierdziłem, że piosenka o maturze jest dobra. Zespół muzyczny pod kierunkiem Pawła Lucewicza pomógł uzyskać efekt muzyczny, który nie jest możliwy z samą wiolonczelą. To naprawdę była świetna zabawa i punkowy pazur.
Będę go jeszcze pokazywał na kolejnych festiwalach…

Gabriela Kundziewicz – III Nagroda

Pochodzę z okolic Białegostoku. Od września idę do trzeciej, maturalnej klasy liceum i do piątej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia, gdzie uczę się w klasie gitary.

43. Spotkania Zamkowe to mój trzeci duży konkurs. Pierwszym był Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody” w Lublinie, który bardzo pozytywnie wspominam. Drugi to Finał Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku, który wygrałam i z którego dostałam nominację do Olsztyna. Spotkania Zamkowe też będę wspominać bardzo pozytywnie. Porwała mnie niesamowita różnorodność treści, tekstów, muzyki i aranży. Dzięki zespołowi Pawła Lucewicza, który co roku akompaniuje tutaj konkursowiczom, utwory przygotowane przez uczestników nabierają zupełnie nowej formy i znaczenia. Ja wystąpiłam bardzo kameralnie, tylko z gitarą. Tak jak zawsze. Widziałam jednak, jakich muzycznych kolorów za sprawą zespołu nabrały tu utwory śpiewane przez koleżanki i kolegów.

W konkursie w zaśpiewałam wiersze Leśmiana z własną muzyką. Rzadko piszę swoje teksty, najczęściej komponuję muzykę do wierszy lub muzykę instrumentalną. Dobrze czuję się wykonując muzykę instrumentalną i wtedy wokal stosuję jako dodatek i urozmaicenie. Wydaje mi się, że wbrew temu, co występuje w poezji śpiewanej, to muzyka powinna być ważniejsza od słowa. Nie zawsze tak jest, ale czasami mam takie wrażenie i jeszcze ostatecznie nie zdecydowałam, co jest ważniejsze dla mnie.

Uśmiecham się do bardzo różnej muzyki i różnych utworów. Nie ma znaczenia, czy jest to poezja śpiewana, muzyka rozrywkowa czy jazz. Utwór musi mi odpowiadać treścią i formą. Cały czas szukam też własnego brzmienia, gatunku muzycznego, w którym poczuję się najlepiej.

Chciałabym pojeździć na konkursy, bo dzięki nim nabieram doświadczenia, poznaję nowych ludzi i nowe perspektywy patrzenia na muzykę i poezję. Jednak klasa maturalna zapewne nieco mi życie festiwalowe ograniczy.

Rozmawiała: Teresa Drozda.
Spisała: Barbara Radziszewska.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
6
7
8
9
11
13
21
23
24
27
31

Nadchodzące wydarzenia

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Opera i Filharmonia Podlaska - Białystok, ul. Odeska 1
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Warszawa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL