Drozda notuje: głównie fonograficzne podsumowanie roku 2016

poniedziałek, 02 styczeń 2017

To był chyba dobry płytowo rok. Policzyłam, że ukazało przeszło trzydzieści płyt, które mieszczą się w moim rozumieniu piosenki artystycznej, poetyckiej, literackiej, czyli tej, którą „Strefa Piosenki” się zajmuje. Są to albumy nieporównywalne ze sobą. Wydane w większych lub mniejszych wytwórniach fonograficznych albo przez samych artystów. Przyznam, że te drugie wzbudzają we mnie ostatnio dużo cieplejsze uczucia. Żeby samodzielnie wydać płytę potrzeba mnóstwo determinacji i pracy. A jednocześnie – nie trzeba się układać z żadnym producentem czy managerem, płyta może brzmieć tak, jak się wymarzyło. Co może okazać się pułapką. Ale nie musi. Podobnie jak oddanie się w ręce producentów i agentów. I snuć owych rozważań nie będę dalej, bo wpadnę we względność i utonę. Postanowiłyśmy natomiast (w naszym dwuosobowym zespole), że wzorem opiniotwórczych mediów, stworzymy ranking najlepszych naszym zdaniem płyt 2016 roku. A mówiąc ściślej, że stworzę go ja. Płyty wydane w 2016 roku, jak wspomniałam, są nieporównywalne. Ale rankingi rządzą się swoimi prawami, więc…

1. Czerwony Tulipan – Pieśni o drodze (MTJ) – od dawna czekałam na taką płytę Czerwonego Tulipana. Nagraną w studio. Starannie przemyślaną. Jawi mi się trochę jak teatralna suita, trochę jak wyznanie. Odebrałam ją też jako powrót. Powrót do przedtulipanowych korzeni. Album jest dedykowany pamięci poety Jerzego Ignaciuka, który miał ogromny wpływ na twórczość Stefana Brzozowskiego. Tą płytą zespół oddaje mu należne w swojej (przeszło trzydziestoletniej historii) miejsce, pokazując jednocześnie, że idzie dalej. Dla mnie – radość.

2. Ilona Sojda – Śnił mi się raj (Ilona Sojda) – debiut magnetycznej, wokalnej osobowości, która jako maturzystka w 2005 roku wygrała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie zadziwiając i porażając głosem i muzykalnością. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Ilona Sojda, kiedy śpiewa staje się muzyką. A śpiewa rzeczy niebanalne, bowiem repertuaru dostarcza jej Marek Tercz – poeta i śpiewający autor. Słuchając, można westchnąć – nareszcie…

3. Magda Umer, Bogdan Hołownia – Bezsenna noc (Agora) – zastanawiałam się, czy umieszczać tę płytę w rankingu. Walkę wewnętrzną wygrały argumenty za. A sama płyta? Jest rozmową. Pianisty i wokalistki, do której włączają się zapomniani niejednokrotnie autorzy i kompozytorzy. Ponad naszymi głowami trwa ta rozmowa, a nutą w niej dominującą jest czułość. Czułość brzmi właśnie tak.

4. Joanna Kondrat – Karma (Polskie Radio) – płyta, na której wszystko się zgadza. Po prostu.

5. Trzy Dni Później – Gryphia (Trzy Dni Później) – płyta bardziej muzyczna niż słowna. W formie koncept-albumu, gdzie trudno przebić się pojedynczym utworom, bo jeden wynika z drugiego, a wszystkie do siebie należą. Płyta z historią. Spójną opowieścią. Tajemnicą. O wokalnej perfekcji Marty, Joanny i Marty wspominać nawet nie wypada. Do słuchania na wiele lat.

6. Jacek Bończyk, Julia Konarska, Wojciech Brzeziński, Wojciech Michalak – Jacek Kaczmarski. Lekcja historii (MTJ) – płyta jest fonograficzną wersją spektaklu pod tym samym tytułem, który od listopada 2014 roku można oglądać w Teatrze Ateneum w Warszawie. O ile nie byłam gorącą orędowniczką spektaklu, o tyle płyta mnie zachwyciła. Jest precyzyjna i starannie zaśpiewana (zwłaszcza w partiach zbiorowych). Słychać każde słowo, a dzięki temu sens piosenek. Słowu podporządkowane jest wszystko. Duże zaskoczenie i duża przyjemność.

7. Joanna Lewandowska – Mężczyźni mojego życia… Marek G. z Krakowa (Polska Wytwórnia Muzyczna RKDF) – jedyną wadą tej płyty jest jej tytuł. Długi i nieco zagmatwany. Poza tym – muzyczna perełka. Joanna Lewandowska śpiewa powściągliwie i delikatnie. Aranżacje dopasowane klimatem do wokalu, oryginalne. Nie zawsze od pierwszych dźwięków możemy rozpoznać piosenkę, co daje wrażenie słuchania piosenek nowych, a jednak znanych. Bardzo miłe uczucie.

8. Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak – Uliczna (Garaż Studio) – trzecia autorska płyta Pawła Wójcika, na której dostajemy wszystko, do czego jako autor i wykonawca artysta nas przyzwyczaił. Zamknięte w zwrotkach i refrenach doświadczenia myślącego i dojrzałego mężczyzny, który zna smak alkoholu. Humor, liryka, czasem grubsze słowo. Napisane tak, że wcześniej czy później zaczyna się te piosenki śpiewać. I to jest ich wielką, niezaprzeczalną siłą. Osobiście czekam na płytę „live” duetu.

9. Paweł Ruszkowski – Ars poetica (Paweł Ruszkowski) – debiut bardzo młodego artysty, podsumowujący jego dotychczasowe osiągnięcia i odkrycia. Wszystkie piosenki powstały do wierszy uznanych poetów. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te do słów Leśmiana i Zagajewskiego. Do tego ascetyczne wykonanie – gitara i wokal. Odważna i bezkompromisowa płyta.

10. Grupa Sekret Franciszka – Noc bezsenna według Leśmiana (tylkomuzyka.pl) – to druga płyta grupy Sekret Franciszka. Zupełnie niezauważona, a zbierająca czternaście wierszy Bolesława Leśmiana, z muzyką Karola Krusia. Delikatna i wielogłosowa. Klasyczna poezja śpiewana w dobrym wydaniu.

Uff… nie uwzględniłam w owym rankingu składanek, ale o kilku chcę wspomnieć, bo bez wątpienia należy na nie patrzeć jak na fonograficzne wydarzenia:

1. Koncert Najskrytszych Marzeń 2 (MTJ) – dwupłytowy album-dokument, który nawiązując do koncertu z lipca 1990 roku – przynosi nam nowych śpiewających autorów. Wskazuje nowych Poniedzielskich i Czyżykiewiczów. Naszą rolą jest chcieć ich usłyszeć – jak niosą swoje słowa w strugach deszczu. Bo padający w czasie nagrania deszcz też tu gra. Płyty są bardzo starannie wydane, szczególnie polecam wyjaśniający wiele innych poziomów interpretacyjnych tekst Janusza Deblessema z bookletu.

2. Gitarą i piórem 4 (Polskie Radio) – absolutnie „must have” lub po polsku „niezbędnik” piosenki z tekstem. Płyta powstała z okazji 30-lecia audycji „Gitarą i piórem” w radiowej „Trójce”. Dwadzieścia jeden „przebojów” piosenki poetyckiej.

3. Jerzy Satanowski – 100 piosenek. Antologia (MTJ) – box, w którym na pięciu płytach mieści się tytułowych sto piosenek, skomponowanych (a czasem też zaśpiewanych) przez Jerzego Satanowskiego. Wśród autorów tekstów Agnieszka Osiecka. Edward Stachura, Jan Kochanowski, Jacek Kaczmarski, Andrzej Poniedzielski czy Jan Wołek. Wśród wykonawców Krystyna Janda, Dorota Osińska, Stanisława Celińska, Hanna Banaszak, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Bończyk czy Piotr Machalica. Eleganckie wydanie. Lektura literacko-muzyczna w wydaniu rozszerzonym.

Wspomnieć muszę o jeszcze jednej płycie, która na żadnej z powyższych półeczek się nie mieści, a będzie dla mnie na długo rzeczą bezcenną i niewątpliwie jest wydarzeniem tego roku. To zbiór radiowych dialogów pióra Jeremiego Przybory pod tytułem „Listy z podróży”. Powtórzę to, co napisałam już na temat tego wydawnictwa – „Listy z podróży” to sześć godzin (płytę wydano w formacie mp3) mistrzostwa literackiego i aktorskiego (Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski). 6 godzin szczęścia. 88 szalonych przygód w dżungli miasta, a nawet w obrębie kuchni czy łazienki. 88 plasterków na ból duszy. Dozować można bez umiaru.

Na deser zostawiłam sobie możliwość odnotowania kilku koncertów, w których miałam okazję uczestniczyć i o których chcę pamiętać. Żeby podsumowanie roku nie skończyło się tylko na płytach. Wiele wrażeń staramy się (w serwisie) notować na gorąco, serwując Wam, Drodzy Czytelnicy, relacje z naszych festiwalowych i koncertowych wypraw. Niemniej chcę specjalnie wyróżnić kilka koncertów.

1. Andrus, Nohavica, Sikorowski – koncert z lipca 2016 roku, który odbył się w ramach PL/CZ Festiwalu w Kudowie Zdroju. To był dobrze wymyślony koncert. Znakomici artyści, trochę improwizacji, trochę radości spotkania, trochę ciekawości sobie nawzajem. Wszystko to było widoczne na scenie. We wszystko zaangażowana była publiczność, która tak samo chętnie i głośno śpiewała piosenki Nohavicy, jak Sikorowskiego. Przy masie różnych zastrzeżeń, takich koncertów życzę sobie w 2017 roku.

2. Czarny Kot Rudy – koncert z sierpnia 2016 roku, odbywający się w ramach Grechuta Festival w Świnoujściu. Sztuką jest przenieść nastrój niczym nieskrępowanego szaleństwa artystycznego z maleńkiej salki w teatrze do amfiteatru. Adamowi Opatowiczowi i jego aktorom udało się to znakomicie. Patrzyłam, oczom nie wierząc i znakomicie się bawiąc. Sztuka i rozrywka mogą iść w parze. W nadmorskim kurorcie. Latem. Udowodnił to zresztą cały Grechuta Festival.

3. Mów spokojniej. Włodek Pawlik & Adam Zagajewski – koncert promujący płytę pod tym samym tytułem, który odbył się w lutym 2016 roku w warszawskim Palladium. Za salą w Palladium nie przepadam, ale moją niechęć przełamała energia tego koncertu. Koncertu, na którym wykonywane były wiersze Adama Zagajewskiego z muzyką Włodka Pawlika. Poeta był obecny i uśmiech nie schodził mu z twarzy. Włodek Pawlik niemal tańczył przy fortepianie. Wokaliści dawali z siebie wszystko. Radość i szczerość. Koncert przekonał mnie do płyty. Czasem bywa i tak. Dlatego trzeba chodzić na koncerty. I trzeba o nich pisać.

Wypisawszy się zatem (na razie) – życzę nam wszystkim nie gorszego artystycznie roku. I żeby nam się chciało.

Teresa Drozda

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL