Podsumowanie roku działalności strefowego sklepiku - Bestsellery 2016

poniedziałek, 23 styczeń 2017

"Strefowy" sklepik działa już blisko rok (wystartował w lutym 2016 pod adresem: sklep.strefapiosenki.pl). Przez ten czas, pakując zamówienia, mamy szansę obserwować po jakie tytuły sięgają nasi internauci. Lista "strefowych bestsellerów" (w sprzedaży online) przedstawia się następująco:

  1. Listy z podróży Jeremiego Przybory
  2. Ars Poetica – Paweł Ruszkowski
  3. Znachorka - Kapela Hanki Wójciak
  4. Live? - Andrzej Poniedzielski
  5. Uliczna – Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak
  6. Szumi czas 2016/2017 – Andrzej Poniedzielski
  7. Koncert Najskrytszych Marzeń 2
  8. Śnił mi się raj – Ilona Sojda
  9. Mężczyźni mojego życia. Marek G. z Krakowa – Joanna Lewandowska
  10. Bujam w obłokach – Joanna Mioduchowska

Staramy się być "na bieżąco", ale nie gonimy za reklamowanymi nowościami. Wychodzimy z założenia, że "strefowe" płyty mają długie terminy przydatności. Wśród naszych nowości pojawiają się perełki, piękne płyty, czasem zapomniane lub niezauważone z powodu braku odpowiedniej promocji. Czasami udaje nam się dotrzeć do resztek nakładów kurzących się w szafach artystów i stamtąd wydawnictwa trafiają na nasze wirtualne półki. Zasada, którą się kierujemy: płyty, które sprzedajemy – znamy, lubimy, słuchamy ich i możemy polecić naszym czytelnikom. I tylko takie znaleźć można na festiwalowym stoliku (bywamy tu i ówdzie) i w naszym sklepie online.

Kupując w naszym sklepiku wspieracie artystów, ale przede wszystkim wspieracie nasz serwis, który istnieje od 18 lat. I staramy się, by wciąż był aktualny. Potrzebujemy tego wsparcia, by serwis mógł się rozwijać.

Gdyby napisać ten tekst zaledwie kilka dni temu, lista prezentowałaby się trochę inaczej. Przez cały rok na pierwszym miejscu "strefowych bestsellerów" utrzymywała się debiutancka płyta Pawła Ruszkowskiego "Ars poetica" (styczeń 2016). To płyta, na której znalazły się wiersze Staffa, Leśmiana, Zagajewskiego, Stachury umuzycznione przez Pawła. Krążek kończy pewien etap udanych prób komponowania muzyki i mierzenia się w konkursach piosenki. Jak podkreśla młody artysta, teraz jest czas na kolejne projekty, które prędzej (mamy nadzieję!), czy później poznamy. Jesteśmy ich bardzo ciekawe, bo materiał przygotowywany przez Pawła oprócz wartości artystycznych ma ważną wartość dodaną – staranność. Jak pokazała lista bestsellerów – nie tylko my doceniamy tego młodego artystę.

"Listy z podróży Jeremiego Przybory" premierę miały na przełomie października i grudnia 2016 roku. W tym krótkim czasie wydawnictwo wskoczyło na pierwsze miejsce płyt, które nasi internauci najchętniej dodawali do swoich "strefowych" zakupów. To płyta w formacie mp3, zatem na jednym krążku zmieściło się ponad 6 godzin słuchania, 88 miniatur/dialogów w stylu Kabaretu Starszych Panów. Wiemy, że nakład pierwszego wydania jest już na wyczerpaniu (niestety w naszym sklepiku również), ale gdy tylko dodruk będzie dostępny u wydawcy, "Listy" powrócą do sprzedaży.

"Znachorka" Kapela Hanki Wójciak. To wydanie specjalne, wznowienie płyty, którą w 2014 roku wydało Radio Kraków. W czerwcu 2016 Hanka Wójciak postanowiła spełnić swoje marzenia i zrobić tę płytę od początku do końca po swojemu. Trzeba przyznać, że ten plan zakończył się wielkim sukcesem, druga wersja płyty graficznie i muzycznie komponują się idealnie. To wydawnictwo określić można dwoma słowami: energia i kolor.

"Live?" Andrzej Poniedzielski. To płyta z marca 2015 roku, ale nadal ostatnia w dorobku Mistrza. Zatem nadal czekamy wszyscy na kolejną. To zapis recitalu „Monday day”, który odbył się w warszawskim Teatrze Ateneum. To nie tylko piosenki, ale też opowieści i anegdoty, które nie są bynajmniej zapowiedziami piosenek. W proporcji pół na pół. Poniedzielski, którego posłuchać możemy całkiem koncertowo z odtwarzacza w domu.

"Uliczna" Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak (czerwiec 2016). Trzecia płyta duetu Wójcik&Sarniak. Paweł Wójcik zabiera nas do swego męskiego świata, w którym przetrwać trzeba kolejny dzień. Na trzeźwo lub nie. Nasi internauci udowadniają, że doskonale znają ten stan!

"Szumi czas 2016/2017" Andrzej Poniedzielski. Jedyna książka w zestawieniu naszych "strefowych" bestsellerów. Kalendarz i tomik wierszy. Andrzej Poniedzielski wydaje taki co roku. Wydawnictwo zadbane w szczegółach, oprawione w płótno, na kredowym papierze. Nie jest to masowa produkcja, trafia raczej do kolekcjonerów i pasjonatów. Kalendarz aktualny jest jeszcze prawie do końca lipca 2017, a wiersze i teksty zamieszczone na kartach tej książki są aktualne zawsze.

Koncert Najskrytszych Marzeń 2 (lipiec 2016). Dwupłytowe wydawnictwo ważne dla nas, czyli dla dwuosobowej ekipy Strefy. Brałyśmy udział w przygotowywaniu koncertu, który odbył się w 2011 roku na dziedzińcu olsztyńskiego zamku podczas Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Pięć lat od rejestracji, koncert został wydany. A że część wykonawców, która wzięła w nim udział trudno dziś usłyszeć koncertowo, tym bardziej ważne to wydawnictwo.

"Śnił mi się raj" Ilona Sojda (grudzień 2016). Kolejna debiutancka płyta na naszej liście. Sama jeszcze zasłuchuję się i odkrywamy jej niuanse. A jak bardzo wyczekiwane było to wydawnictwo pokazuje zainteresowanie naszych internautów. Płyta zaledwie po kilku tygodniach od premiery znalazła się na liście bestsellerów. Teraz może się już tylko wspinać wyżej!

"Mężczyźni mojego życia. Marek G. z Krakowa" Joanna Lewandowska (luty 2016). Jest bardzo prawdopodobne, że w popularnej sieci sprzedaży wszystkiego: płyt, książek, pocztówek, czekoladek, itd. sprzedało się więcej egzemplarzy płyty Asi niż w naszym maleńkim i niszowym sklepiku działającym od roku. Ale to u nas ta płyta jest bestsellerem, zatem pozostaje nam się cieszyć, że nasi internauci docenili piosenki Marka Grechuty w nowych aranżacjach i pięknych wykonaniach.

"Bujam w obłokach" Joanna Mioduchowska (listopad 2015). Listę zamyka jedno z naszych muzycznych odkryć 2015. Jak widać przez cały rok 2016 płytę nadal odkrywali kolejni słuchacze. To spokojna płyta, której autorka patrzy z dystansem na świat. Jej piosenki są obrazkami życia i tego, co ważne. To daje nadzieję, także nam, że płyty, o których piszemy na Strefie, nie dezaktualizują się wraz z nastaniem nowych mód. Trwają dzięki prawdom, ku którym dążą.

Będzie nam bardzo miło, jeśli czytając nasze artykuły, korzystając z kalendarium festiwali i koncertów, zerkniecie też do naszego sklepiku. Może coś, co zdejmiecie z naszych wirtualnych półek będziecie mieli ochotę postawić na własnych półkach z płytami.

Barbara Radziszewska

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Schronisko Turystyczne PTTK Harcówka - Wałbrzych, Park Sobieskiego 1
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Nowohuckie Centrum Kultury - Kraków, al. Jana Pawła II 232
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL