10. FOPA - Śpiewomalowanie

czwartek, 23 luty 2017

„C-dur zielony, niebieski g-moll,
Przejście w granaty i czarny dół,
Góra niepewna, zamknięta tremą,
Stylizowana, w tonacji blue

Widok znajomy, powszechnie znany,
Stare motywy, poblakłe tło,
Kładą się cienie ogranej gamy,
Obraz powstaje lub... protest-song

W prawicy pędzel i pałka,
W lewicy serce jak łza,
Trochę się pośmiać i załkać,
Śpiewomalowanie - to ja (…)”

 

„Śpiewomalowanie” jako motto do tekstu o FOPie pojawia się nieprzypadkowo. Ten utwór to podtytuł, dopełniający tegoroczną nazwę Festiwalu Ogólnopolskim Piosenki Artystycznej w Ślesinie. Piosenka otworzyła galowy wieczór w sobotę, 11 lutego 2017. W koncercie oryginalnego wykonania zabrakło mimo obecności Mariusza Lubomskiego. Dostaliśmy za to niesłychane, bo tylko z gitarą i anegdotą, wykonanie jego innego wielkiego przeboju, czyli „Spacerologii”. Koncert galowy FOPY tworzył całość, w której każdy z artystów zaprezentował po dwie, trzy piosenki. Występy poszczególnych artystów zapowiadali Kamil Wasicki (o którym później) i Teresa Drozda.

Nazwiskami artystów można byłoby obdzielić kilka festiwalowych koncertów, ale jednak z jakiegoś powodu Basia Stępniak–Wilk, Jarosław Wasik, Tomek Wachnowski, Łukasz Majewski, Paweł Wójcik, Robert Kasprzycki, Mariusz Lubomski i Czerwony Tulipan pojawili się jednego wieczoru w jednym miejscu. Może to kwestia honorariów proponowanych przez organizatorów FOPY? W końcu nie od dziś wiadomo, że nie ma wielu bardziej intratnych zajęć niż kariera barda poezji śpiewanej. ;) Dociekliwość każe jednak szukać innych motywacji.

FOPA obchodziła w tym roku swój jubileusz, 10 lat istnienia. Dekada spotkań w maleńkim Ślesinie, sala pełna publiczności żywo reagującej i uważnej, zainteresowanie lokalnych mediów, dotacje ze strony władz samorządowych. Sukces zawsze ma wielu ojców, ale w tym przypadku słowa uznania należą się Kamilowi Wasickiemu, który z ojcowską troską dogląda wszystkiego, co dzieje się na scenie, za kulisami i we foyer. Niedociągnięcia można znaleźć, ale nie w tym rzecz, by je wytykać w relacjach, bo to, że nie w każdej piosence odezwały się wszystkie dźwięki tak jak trzeba może się wydarzyć, grunt, by akustycznych wpadek unikać.

Może nawet takie chwile dodają autentyczności festiwalom. Dobrze, że my widzowie masowi, przyzwyczajeni, że w Sopocie, w Opolu czy na Openerze realizacja i strona techniczna jest idealna, bo przecież stoi za nią sztab profesjonalistów i sponsorów, schodzimy czasem na ziemię i obserwujemy jak trudno zrobić festiwal od podstaw. A w Ślesinie Kamilowi Wasickiemu jednak się to udało!

Na FOPIe młodzi artyści chcą się pokazywać. I wierzę, że o wielu z nich jeszcze usłyszymy.

Zacznę może od prywatnego wyróżnienia dla zespołu Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów. Grupa ta nie została nagrodzona przez jury, ale… chłopcy! Jeśli to czytacie, trzymam za Was kciuki! Dało się w Waszych tekstach wyczuć ironię, lekkie pióro i zmysł obserwacji rzeczywistości. Szlifujcie warsztat i nie zniechęcajcie się!

Wyjątkowych, autorskich tekstów nie brakowało, ale szczególnie zaprezentował się na scenie Andriej Kotin. Subtelną pieśnią „Afrodyta” przeniósł nas do świata najlepszych tradycji liryki miłosnej, co nagrodzono I miejscem w konkursie. I miejscem ex aequo z Eweliną Kisiel, która wybiła się interpretacyjnie. Zaśpiewała „Nieobecnych” Jonasza Kofty i „Biały latawiec” z repertuaru zespołu „Wawele”. Na fortepianie towarzyszył jej akompaniator Witold Janiak. Było jazzująco, improwizacyjnie, świeżo.

Oryginalności nie zabrakło też trzem zespołom z II miejsca. Siostry łotry – Maria Kępisty i Julia Kępisty stworzyły duet doskonały. Interesujący przekaz, harmonijne wykonanie. Głos, wiolonczela, sample. Siostry na długo zostaną mi w pamięci, bo choć wcześniej słuchałam ich z plyty „Marulia” Kępisty Quartet to teraz przekonały mnie do siebie live. Alternatywne kluby na pewno znajdą dla tych dziewczyn miejsce!

Zespół Sąstąd (Dominika Kontny, Natalia Tomecka i Rafał Kierpiec) pokazał się publiczności FOPY w odsłonie klasycznej, sięgając do dobrze znanej, ale nieco już zapomnianej piosenki Violetty Villas „Przyjdzie na to czas”. W tym śpiewającym trio każdy ma pod ręką instrument. Wiolonczela, kontrabas i fortepian tworzą klimat tej muzyki, w której nie brakuje i świetnego śpiewu i humoru!

Folkową strona FOPY okazał się zespół Oreada i Paduchy. Bogactwo instrumentów i brzmień, nawiązujących do ludowych melodii to pierwszy argument, by ich polubić. Drugim okazała się piosenka – „Legenda o Kamieńczyku”, którą na nowo zinterpretowali i pokazali szerszej publiczności. Wielką zaletą zespołu jest jego wokalista o perłowym głosie.

Warto było się wybrać do Ślesina, by posłuchać tych kilku, obiecująco zapowiadających się artystów. Pobyć na festiwalu i zapomnieć się w muzyce i słowach. Jestem przekonana, że to jeden z takich festiwali, które czynią wiele dobrego. Zapewne nie jeden widz nigdy wcześniej nie zetknął się z twórczością Mariusza Lubomskiego czy Roberta Kasprzyckiego, a po takim koncercie może kupi płytę? I od tej jednej płyty może zacząć się jego wielka przygoda!

Monika Cygan

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Służewski Dom Kultury - Warszawa, ul. Bacha 15
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL