Koncert bez srebrnego krążka - Jan Błyszczak Mufka w Radio Gdańsk

poniedziałek, 13 marzec 2017

Jan Błyszczak Mufka zaśpiewał 4 lutego 2017 w Radio Gdańsk w ramach cyklu „Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora”. Beata Bonik przysłuchiwała się temu koncertowi i zapisała dla nas kilka zdań:

Na scenie kilka gitar. Kilka uderzeń w struny, kilka akordów. I głos. Wystarczy strzęp melodii, jakieś słowa piosenki, a sprawa staje się jasna – o obiektywnej relacji z koncertu mogę zapomnieć. Nic też nie będzie z chłodnego poszukiwania odpowiedzi na pytania składane przez lata. Przez wszystkie te dawne lata, kiedy po dziesiątki razy przewijało się kasetę Pomatonu, żeby wśród wielu fascynujących głosów trafić na ten opowiadający o tajemniczym zegarze.

Piosenki Jana Błyszczaka Mufki należą do klasyki gatunku zwanego piosenką turystyczną. Przed kilkudziesięciu laty (tak, tak, to już w ten sposób trzeba liczyć) w dobrym tonie było je znać, więc szukało się ich w śpiewnikach, podsłuchiwało przy ogniskach i spisywało, by potem „podać dalej”. Było tego niewiele, kilka zaledwie, za to każda wyjątkowa. Mnie zaintrygowały przede wszystkim teksty – dobrze napisane, ciekawe, poetyckie. I ta aura, którą potrafiły wyczarować. Prowadziły myśl w świat tajemniczy, urokliwy tak, że aż magiczny. Chciało się więcej, kserowało (stare już wtedy) śpiewniki. W epoce przedinternetowej niewiele więcej można było zrobić. Więc pozostawał niedosyt. I pytania – o te inne piosenki, o wyśpiewywane w nich światy i o człowieka, który jest ich autorem. Potem wpadła nam w ręce wspomniana kaseta. Z całej serii „Przebojów trampów” mieliśmy tylko kilka, na jednej z nich „Zegar”. Zauroczył nas głos Mufki. Pewnie słyszeliśmy go gdzieś na żywo, ale tamte wrażenia uleciały, a głos, który jest zawsze pod ręką, to zupełnie inna sprawa. To trwała moc magii na życzenie (bez której dziś chyba nie wyobrażamy sobie świata). Głos sprawił, że do listy pytań dopisywaliśmy kolejne. Wydawało się, że są skazane na wieczne nieodpowiedzenie, bo nawet późniejsze składanki na CD niewiele wnosiły. I teraz, po latach, niespodziewana wiadomość: Jan Błaszczak Mufka zagra w Muzycznych Wędrówkach Łosia i Basiora! Pełnowymiarowy koncert! To co najmniej kilkanaście piosenek i nareszcie szansa odpowiedzi na pytania. Ale jak o nich pamiętać, gdy wzruszenie łapie za gardło?

Takie koncerty jak ten mają z pewnością przede wszystkim wymiar sentymentalny. Wystarczyło rozejrzeć się po sali i oszacować średnią wieku. Zastanawiałam się, co ze słuchaczami w eterze? Czy są wśród nich młodsi, tacy, dla których to pierwsze spotkanie? Czy do nich także trafiają te piosenki, czy potrafią ich poruszyć? Może kiedyś i ta ciekawość zostanie zaspokojona. Na razie wyjaśniło się kilka innych kwestii. Przede wszystkim piosenki. W koncercie udało się zmieścić ich sporo. Oczywiście „Jezioro”, „Zegar” i „Czereśnie ze snu” oraz „Za celem” - „piosenka, od której wszystko się zaczęło”. Ale też wiele innych, tych poszukiwanych bez skutku przed laty. Część z nich to typowe, wręcz wzorcowe piosenki turystyczne, pisane zapewne z myślą o deskach Bazuny czy Bakcynaliów, ale też chyba o śpiewnikach wędrowców, którzy głód muzyki zaspokajać musieli samodzielnie na szlaku. Kilka – to muzyczne żarciki, bardzo sympatyczne : „Głupia piosenka”, „Kołysanka autobiograficzna”, „Bez reglamentacji”. W niektórych odnalazłam leciutką patynę tamtej epoki, ducha lat siedemdziesiątych. Najciekawsze jednak to takie jak „Zegar” czy „Ruda cyganka” - jakby ballady, opowiastki z pogranicza jawy i snu, trochę tajemnicze, zupełnie nie do przełożenia na język oczywistej codzienności. Szkoda tylko, że nie usłyszeliśmy tego wieczoru ani jednej z nowszych piosenek, które przecież nadal się pisują. No właśnie – jakie? Jakie one są?...

O samym Autorze też niewiele dało się usłyszeć. Trwający ponad półtorej godziny koncert wypełniony był przede wszystkim muzyką. Podobno zdarzają się spotkania dłuższe, bardziej przegadane. Może i nam uda się kiedyś trafić na takie. Bo wydaje się, że ostatnio Jan Błyszczak jakby częściej spotyka się ze słuchaczami. Nareszcie. Zazwyczaj towarzyszą mu Mateusz Błyszczak na skrzypcach i Maciej Głowacki na basie, w Radiu Gdańsk wspierał ich gitarzysta Ryszard Styła. Myślę jednak, że i ci, którzy będą mieli okazję posłuchać samego tylko Artysty i jego gitary, nie będą się uskarżać. O jednym jednak musicie wiedzieć – na koncercie należy maksymalnie skupić się i nasłuchać na zapas, bo po koncercie niestety płyty nie kupicie. Z przyczyn obiektywnych. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale Jan Błyszczak nie wydał dotąd nigdy swojej płyty. Jak to się stało? Kolejne pytanie… I jeszcze jedno – czy taka płyta kiedykolwiek się ukaże? Być może. Ot, choćby z nagraniami z RG. Jeśli los będzie sprzyjał, jeśli ludzie… Bądźmy dobrej myśli. A gdyby tak puścić wodze fantazji i wymarzyć sobie jeszcze kolejną, z najnowszymi piosenkami? Bo czy to nie jest ciekawe, o czym teraz śpiewa Artysta, jak widzi świat, jak o nim mówi?

Pytania pączkują jak drożdże. Chyba lepiej poprzestać na tych, które już padły. Inne dopiszą kolejni słuchacze Mufki. Tak myślę. Bo wierzę, że będą mieli taką szansę. Bardzo bym tego chciała.

Beata Bonik

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL