Piosenki rosną jak grzyby po deszczu - Bazuna 2017

sobota, 15 lipiec 2017
Żywioły Art - nagroda SKT PG Fify/ fot. Marek Bonik Żywioły Art - nagroda SKT PG Fify/ fot. Marek Bonik

Piosenki mają się dobrze w każdych warunkach, przed deszczem, po deszczu, ale najlepiej – jak dowiodł 45. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej  Bazuna 2017 – rosną w deszcz. A deszcz jest nieodłącznym składnikiem Bazuny, deszcz, że tak powiem, Bazuna ma w pakiecie. Więc musiał być i w tym roku, może nie ulewny, co wytrwały i hojny – jak jubileusz, to jubileusz. Towarzyszył nam od piątku: padało, mżyło, popadywało, aż w końcu ulało i dopiero niedzielne przedpołudnie przyniosło trochę słońca. Mówię „nam”, bo i ja tam byłam, piwo z sokiem piłam i słuchałam, słuchałam, słuchałam… A i podśpiewywałam, jak chyba wszyscy. Bo w końcu po co jest Bazuna?

Jubileuszowa czterdziesta piąta Bazuna po raz kolejny zagościła w Przywidzu. Zielona Brama to miejsce bardzo przyjemne i przyjazne – scena w Hali Ujeżdżalni daje ten luksus, że ani artyści, ani widzowie nie muszą martwić się kaprysami aury. Spotkaniom poza sceną też deszcze nie przeszkadzały, organizatorzy i gospodarze zadbali o namioty, w których życie tętniło w dzień i w nocy. Z drugiej strony, czy deszcz mógłby przeszkodzić prawdziwemu turyście? Jeśli myślicie, że w deszcz nie da się zapalić ogniska, to jesteście w błędzie.

Jubileuszowe Bazuny toczą się odświętnym, a więc nieco odmiennym trybem. Konkursowe przesłuchania rozpoczęły się już w piątek przed południem. To trochę wcześnie, bo na widowni jeszcze sporo luzu, ludzie zjeżdżają dopiero wieczorem i w sobotę. Niektórych z wykonawców można było usłyszeć po raz kolejny w niedzielę, ale nie wszystkich, a szkoda. Z drugiej strony – czas, wiadomo, nie jest z gumy i doba ma tyle ile ma, nawet warunki bojowe nic tu nie zmienią. Limity czasowe to tradycyjnie problem Bazuny, ale o tym za chwilę. Pełny werdykt z niemal kompletną listą uczestników znajdziecie na stronie Bazuny. Wśród licznych nagród i wyróżnień warto zwrócić uwagę na trzy: tytuł najlepszego wykonawcy otrzymała Katka Kotecka, nagrodę publiczności zespół Jolly Roger, zaś nagroda SKT PG Fify za szczególny turystyczny walor piosenek trafiła do zespołów Żywioły Art i Grupa na Swoim.

Turystyczny walor piosenek to cecha, którą Bazuna zawsze ceniła, o czym świadczy jej czterdziestopięcioletnia tradycja. Piątkowy wieczorny koncert miał być wprowadzeniem w ten turystyczny klimat. Stare przeboje zagrali „klasycy gatunku”: Andrzej Mróz z grupą Kociołek, Bez Idola (w nieco zmniejszonym składzie, ale jak zawsze z klasą), Ania Jellinek i Hania Bałas (U Hani na Bani). Obecne było też, wpisane w tradycję, pokolenie młodsze i jeszcze młodsze – Ania Ciaszkiewicz, Słodki Całus od Buby, Oreada, Caryna, Piotr Pieńkowski, Maciej Służała. Wszyscy lubiani, dobrze znani, niektórzy niemal na stałe wpisani w Bazunę. Niby wszystko jak zawsze… a jednak! Spośród piątkowych wykonawców pominęłam Waldemara Chylińskiego, Grzegorza Bukałę i Adama Drąga, ale nie dlatego, by ich przemilczeć. Mam wrażenie, że ich występ nie tylko dla mnie był niemałą niespodzianką. Każdy z nich należy do klasyków, ich nazwiska przywołują w pamięci listę tytułów piosenek wyczekiwanych przez widownię. A tu – proszę, całkiem nowe utwory. U Adama Drąga właściwie wszystko nowe, cały materiał – i teksty, i muzyka, i muzycy (zespół, nomen omen, Dodatkowe Tory). Oczywiście Adam Drąg pojawił się też z turystycznymi przebojami sprzed lat, ale dopiero w sobotę. Koncert piątkowy to „premierowy występ na 45-lecie działalności”. Nietuzinkowe i wiele obiecujące podejście do jubileuszu.

Sobota to na początek koncert w ramach projektu „Śpiewajmy razem” i zmiana dekoracji. Obok bazunowego „drzewa wolności” zawisł krzyż harcerski, a na scenie pojawili się wykonawcy w harcerskich mundurach. Marek Skowronek (spiritus movens Bazuny) ujął ideę projektu krótko: „harcerz student dwa bratanki” i myślę, że to trafna parafraza. Powodów pobratymstwa jest dużo, a skutki? Widać je choćby w zawartości internetowych śpiewników „turystycznych” i „harcerskich”. W Przywidzu też można było usłyszeć i „harcerską” i „studencką dolę”. Ktoś śpiewał „żem turystą”, ktoś inny - „żem harcerzem się urodził”. Nikomu to chyba jednak nie przeszkadzało, a nawet jakby wręcz przeciwnie – widownia rozśpiewała się fantastycznie, zwłaszcza że obok młodych znów pojawili się klasycy: Adam Szarek z zespołem, Klub Piosenki Stajnia, Rewers, Kociołek, Lech Makowiecki i Zajazd, Drąg, Chyliński… Można żartować, że dzięki obecności na Bazunie harcerzy wyraźnie spadła średnia wieku, ale trzeba też wyrazić uznanie dla tych młodych ludzi, którzy jak się okazało dobrze znali i wspólnie ze starszymi śpiewali piosenki z pokolenia ich rodziców, a może i dziadków. Naprawdę niesamowity widok.

Tegoroczna Bazuna dostarczyła sporo okazji do zadumy nad fenomenem piosenki trwającej ponad upływem czasu. Pięćdziesiąt lat temu, w roku 1967 wydany został na Politechnice Gdańskiej „Śpiewnik Sucharka”. My mogliśmy posłuchać piosenek z tamtych czasów (chyba nie za bardzo kojarzonych już dziś ze środowiskiem studenckim i turystycznym) w niezwykłym wykonaniu – na scenie pojawił się gość honorowy, Sucharek we własnej osobie, czyli Zygfryd Kwiatkowski, wraz z rodziną. Pożółkłe karty legendarnego śpiewnika można było podziwiać na telebimie ustawionym obok sceny (znów wzruszenie), zaś sam śpiewnik doczekał się po półwieczu drugiej młodości – wznowiony w formie książkowej i multimedialnej, z zapisem nutowym, z uzupełnionymi informacjami i plikami dźwiękowymi, stanowi bardzo rzetelnie opracowany i bardzo atrakcyjny dokument historii (a może nie tylko). Zainteresowanych znów odsyłam do strony Bazuny. Polecam - ku lekturze i refleksji.

Sobotni wieczór to tradycyjnie koncert gwiazd – choć to nazwa wielce umowna, bo kto tu nie jest gwiazdą? W każdym razie, jak na punkt kulminacyjny imprezy przystało, zaczęło się uroczyście, od kurtuazji, podziękowań, gratulacji. Gesty ważne, niezbędne, ale bardzo taktowne i nie pozbawione humoru. A potem już tylko muzyka. Rozpoczęła Wolna Grupa Bukowina – melancholijnie i z godnością należną „piosenkom staroharcerskim” (żarty żartami, ale w końcu niejedno pokolenie się na nich wychowało). Motyw tradycji turystyczno–harcerskich nieustannie powracał tego wieczoru, najwyraźniej w koncercie Grupy Muzycznego Wsparcia (wspieranej przez Jurkiela i Majewskiego), fantastycznie zakończonym żywiołowym bieszczadzkim rock and rollem Timura, oraz Super Tria (zwiększonego). Zeswatani przez Marka Skowronka na ten wieczór Krzysztof Jurkiel Jurkiewicz, Łukasz Majewski i Łukasz Nowak z towarzyszeniem Adam Marańdy (skrzypka wyróżnionego werdyktem jury) przypomnieli m.in. piosenki Marka Górskiego i Andrzeja Koczewskiego, i był to wzruszający gest wobec tych, którzy już nigdy nie zasiądą wspólnie przy gitarach, przynajmniej nie tu, po tej stronie bytu. W nieco inną aurę wiedli muzycy U Studni i Czerwonego Tulipana, choć wszyscy starali się w jakiś sposób nawiązać do hasła „W muzyce jest nasza wolność”. Już po północy pojawiła się grupa Bez Jacka, a po nich jeszcze grali Wojciech Klocek i Wacław Nowicki. Ale czy późna pora mogła zniechęcić widzów? Bazunowa widownia imponuje nie tylko wytrwałością, ale przede wszystkim znakomitą znajomością repertuaru swoich ulubieńców i wytrwałością w negocjacjach. Chodzi oczywiście o negocjacje w sprawie bisów, których jest i za mało (zawsze zostaje coś, co niedośpiewane), i za dużo, co zmusza prowadzących do heroicznej walki o zminimalizowanie obsuwy czasowej. Jest to przy tym nieprawdopodobnie rozśpiewana widownia. I nie chodzi tu o śpiewanie poza sceną, przy ognisku, ale o chóralne towarzyszenie koncertującym muzykom. Lata treningu? Można by w to wierzyć, ale… Myślę, że znaczenie ma tu wiele czynników, także to, kto i jak gra na scenie. Albo i nie na scenie. Adam Drąg, słysząc co dzieje się na widowni, wszedł z gitarą między ławki. Taki rodzaj bliskości ma na pewno wielkie znaczenie dla obu stron.

Bazunę kończy zwyczajowo niedzielny koncert laureatów i gości – tego dnia wystąpili Latający Dywan, Bogusław Nowicki, Małgorzata Lipińska, Piotr Bakal oraz Dorota Kuziela z zespołem. I tu jeszcze jedna niespodzianka: Sowa przybyła wprost z Olsztyna, gdzie zdobyła jedną z czterech równorzędnych I nagród Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych. Gratulacje!

Czas szybko mija, pora wracać do domu. Co teraz? Można oglądać zdjęcia, słuchać, wspominać… Można też wybrać się na któryś z podobnych przeglądów, a nie zabraknie ich tego lata. Właściwie co weekend można znaleźć takie miejsce i ludzi, by prześpiewać noc do rana. Nawet jeśli słońce nie dopisze, nie ma to znaczenia – piosenki rosną jak grzyby po deszczu. Można też pomyśleć o którymś z całorocznych spotkań z Bazuną. I koniecznie zaplanować trzeba spotkanie za rok. Tym razem Bazuna zaprasza do Owidza.

Beata Bonik

 

Artykuł powstał dzięki pasji i zaangażowaniu autorek serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał za niego honorarium. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik: sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL