Nowe życie piosenek – Pamiętajmy o Osieckiej w Sopocie

poniedziałek, 07 sierpień 2017
fot. Wiesław Czerniawski fot. Wiesław Czerniawski

Sopot latem to dla wielu głównie molo i Monciak. Dla mnie to przede wszystkim Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej z coraz ciekawszym letnim repertuarem, w którym szczególne miejsce zajmuje zawsze drugi etap Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. To wyjątkowe spotkanie z piosenkami Agnieszki Osieckiej, mimo iż w tegoroczny program teatru wpisano kilka naprawdę ciekawych koncertów poświęconych Poetce. Może to kwestia jubileuszu? W marcu minęło dwadzieścia lat od śmierci Osieckiej. Dwadzieścia lat liczy sobie także Konkurs, którego celem było początkowo ocalenie jej piosenek przed zapomnieniem. Dziś to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego typu, będąca dla wielu finalistów efektownym początkiem kariery i ważnym punktem w dorobku artystycznym. Ale niełatwo jest zostać finalistą Konkursu. I chyba niełatwo też sprostać jego wymaganiom.

W tym roku trafiłam na pierwszy dzień oficjalnych przesłuchań. Kiedy będziecie czytali ten tekst, sopocki etap już się zakończy, jury wyda werdykt, wszystko będzie jasne – kto wygrany, kto mniej, i będziemy mogli co najwyżej zastanawiać się, jak wypadnie finał warszawski. Chyba ja sama chciałabym już to wiedzieć. I nie chodzi o to, by zweryfikować swoje „typy”. Interesuje mnie raczej, jak w ciągu kolejnych dni rozwinie się sytuacja, kto się „rozkręci”, kto nie oprze się zmęczeniu i kilkudniowym nerwom, kto rozkwitnie a kto nie… Myślę, że powtarzalność konkursowych koncertów jest dużym wyzwaniem. Ale o wiele większym – co potwierdza każda kolejna edycja – są same piosenki. Tak się dziwnie złożyło, że wśród tegorocznych finalistów przytłaczającą większość stanowią studentki (tak, tak – w tym roku w finale brak panów…) Warszawskiej Akademii Teatralnej. Z jednej strony to dość intrygujący zbieg okoliczności, z drugiej – fakt nie aż tak bardzo istotny. Każda z dziewczyn musi zmierzyć się z piosenką i dać jej jakąś cząstkę siebie, dać siebie piosence, która najczęściej wprowadza w świat emocji trudnych i niejednoznacznych - choć może wydawać się prosta i zabawna. Jeśli ta sztuka się uda, jeśli wykonawca wchodzi w świat piosenki i potrafi odczuć go jak swój własny, wtedy piosenka dostaje nowe życie. Ale wiek i wykształcenie nie zawsze mają na to wpływ.

Piosenki z nowym życiem to jest właśnie to, co najbardziej mnie ekscytuje w Konkursie. Dlatego uwielbiam wracać do Sopotu i odkrywać po raz kolejny piosenki nieco już zapomniane, a czasami odkrywać je całkiem dosłownie i „pierwotnie”, bo chyba nie sposób znać wszystkie z ok. 2 tysięcy, napisanych przez Agnieszkę Osiecką. Uczestnicy Konkursu zawsze potrafią zadziwić odkryciem jakiejś zagubionej perełki. W tym roku było tego sporo: „Jeszcze zima” wyśpiewana przez Katarzynę Obidzińską, „Czy to ładnie leniem być” w wykonaniu Karoliny Gwóźdź, „Ja mam szczęście do wszystkiego” Zuzanny Saporznikow. I jeszcze wykonana z wigorem i energią przez Julię Szewczyk „My mamy kota” oraz absolutna niespodziewanka i „festiwalowy debiut” – polska wersja przeboju Paula McCartneya i Johna Lenonna „Here, There and Everyhere”, zaprezentowana przez Aleksandrę Boroń.

Odkrywanie piosenki to także odnajdywanie w utworze nowych, niezauważanych dotąd treści, odczytywanie tekstu w sposób, w jaki dotychczas tego nie robiliśmy. „Ja nie chcę spać” to jedna z piękniejszych i bardziej popularnych piosenek Osieckiej. Prowokuje na ogół do nostalgii i zadumy. W wykonaniu Pauliny Wróblewskiej zabrzmiała lekko, marzycielsko, niemal beztrosko. Zaskakujące? Ale jak inaczej mogłaby ją zaśpiewać Holly Golightly, bohaterka „Śniadania u Tiffaniego”? Oczywiście gdyby Holly śpiewała po polsku i gdyby miała głos taki jak Paulina. Druga wybrana przez nią piosenka – „Jarzębino, jarzębino” - zabrzmiała również bardzo interesująco.

Ciekawych głosów w Konkursie nigdy nie brakuje – dziesiątka finalistów to szczęśliwcy wybrani spośród około dwóch setek uczestników pierwszego etapu, więc naprawdę można się zasłuchać, zwłaszcza gdy właściciel głosu wie, jak go wykorzystać. Sporo było pięknych lirycznych brzmień, choćby „Oczy tej małej” w interpretacji Małgorzaty Kozłowskiej czy „Żywa woda” Karoliny Gwóźdź albo „Nie mów nic” Zuzanny Saporznikow. Były też wykonania aktorskie, trochę teatralne, ale wyważone i naturalne. Na pewno zapamiętam opowieść „To wszystko z nudów” Mariki Klarman, ale przede wszystkim obie prezentacje Marty Wiejak: „Lekcja polskiego” ograna w klimacie cepeliowsko-kpiarskim zupełnie nie zapowiadała siły liryzmu i dramatyzmu „Pościeli cierniowej”, ale obie piosenki – tak skrajnie różne w temacie i nastroju – zabrzmiały prawdziwie i przejmująco.

Jak widać, chcąc nie chcąc zdradziłam się trochę ze swoimi „typami”, choć zapewniam, nie do końca, i mogłabym jeszcze wypisywać kolejne laurki. Ale że piosenka musi żyć swoim życiem i w wykonawcy, i w słuchaczu, z całą pewnością ktoś inny dorzuciłby słowo o radosnej energii „Grajmy Panu” Marty Horyzy, o sile rockowej interpretacji „Sing Sing” Małgorzaty Kozłowskiej… I tak jest dobrze. Zostawmy więc subiektywne wynurzenia i na koniec przejdźmy do konkretów. Koncert poprowadziła – zgodnie z tradycją – Magda Smalara. Kierownikiem konkursu jest Jerzy Satanowski, także tegoroczny jubilat. Uczestnikom konkursu towarzyszył zespół pod kierunkiem Jacka Kity. Jako pierwsza wystąpiła ubiegłoroczna laureatka Nagrody Publiczności Joanna Ewa Zawłocka (także laureatka I nagrody Konkursu ) i był to wstęp jak u Hitchcocka: „najpierw trzęsienie ziemi…” a przynajmniej solidna erupcja energii i humoru (o czym informuję jak najbardziej obiektywnie). Koncert zakończyło, jak zawsze, wspólne wykonanie „Okularników”. II etap w Sopocie trwał od 2 do 6 sierpnia. Szczęśliwcy obecni na koncertach finałowych w Warszawie usłyszą, oprócz dziesięciu finalistek, także dwa zespoły. Ale to dopiero jesienią.

Jubileusz dwudziestolecia konkursu skłania do następującej konstatacji: nieuchronnie coraz częściej będą się w nim pojawiać młodsi od niego uczestnicy, urodzeni już w epoce „po Osieckiej”. Jakie życie rozbudzą w jej piosenkach? Co znajdą w nich ważnego dla siebie i dla swoich słuchaczy? Odpowiedź jest, jak zwykle, prosta – czas pokaże. Ale czas już pokazał to, co najważniejsze – pokazał, jak bardzo żywotne są te piosenki i w jak świetnej są formie.

Beata Bonik

 

II etap 20. Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Teatrze Atelier im. Agnieszki w Sopocie trwał między 2 a 6 sierpnia 2017.

Werdykt jury:
I miejsce - Karolina Gwóźdź
II miejsce - Marta Horyza
III miejsce - Marika Klarman
Nagroda publiczności - Katarzyna Obidzińska

 

Artykuł powstał dzięki pasji i zaangażowaniu autorek serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał za niego honorarium. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik: sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL