Kropka w Głuchołazach - Miejsce spotkań

wtorek, 15 sierpień 2017

Rzadko spotkać nas można na przeglądach piosenki turystycznej. Nie oznacza to, że jej nie śledzimy, staramy się to robić, jednak nie sposób skupić się na wielu rzeczach w jednakowy sposób. Dlatego na plenerowych przeglądach spotkać można raczej Beatę Bonik i Stefana Bolcmana. Dzięki ich obserwacjom trzymamy rękę na turystycznym pulsie i wiemy co piszczy w trawie na górskich szlakach i kaszubskich łąkach. Ponadto wykonawcy, którzy odnoszą sukcesy podczas turystycznych przeglądów, często pojawiają się również w konkursach innych festiwali. Znamy ich, przesyłają nam często swoje płyty. Dlatego ten piosenkowy świat wydaje się mocno wymieszany, a wszelkie próby jego nazywania stają się często tylko umowne.

Jest również takie miejsce, gdzie powyższy umowny podział łączy się z muzyką czeską, która również jest nam bardzo bliska – to Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka w Głuchołazach i organizowany corocznie w jego ramach koncert Trampska hudba. W tym roku organizatorzy poprosili, by Teresa Drozda jako specjalistka od muzyki czeskiej koncert ten poprowadziła. A skoro nadarzyła się okazja i miałyśmy do przejechania kilkaset kilometrów, postanowiłyśmy być na Kropce dłużej, niż jeden dzień.

XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka odbywał się między 21 a 23 lipca 2017 w muszli koncertowej w Parku zdrojowym w Głuchołazach.

Przegląd turystyczny, a jednak przygotowany technicznie bardzo profesjonalnie. Dobrze wyglądająca scena, dobrze nagłośnione koncerty, sprawne prowadzenie i przepięcia podczas zmian wykonawców. Widać, że Kropkę organizuje ekipa, która wie co robi. Pod sceną kilka rzędów ławek, dla tych którzy chcą słuchać w skupieniu. Dalej, bliżej namiotów sponsora, którym jest browar, parasolki i stoliki, gdzie można usiąść, wypić piwo, zjeść coś, porozmawiać. Bo jakby nie patrzeć Kropka to dla wielu miejsce spotkań. Jedno z wielu na trasie turystycznych przeglądów. Ławki pod sceną i „piwne” parasolki to jakby dwa sektory, które absolutnie nie przeszkadzają sobie nawzajem. Pomimo, że w tym drugim bywa chwilami (im później tym bardziej) naprawdę głośno, a muzyka pełni w nim funkcję raczej towarzyszącą życiu tej wielkiej społeczności. Zauważyć można pewną rotację pomiędzy sektorami, chociaż pewnie znaleźć można z łatwością wielu najbardziej wytrwałych, którzy usadowili się pod samą sceną. A to naprawdę wyzwanie, bo na wieczorne koncerty składają się pełnowymiarowe występy kolejnych wykonawców, gwiazd środowiska turystycznego, ale nie tylko. Pamiętajmy, że ten podział jest umowny. Publiczność tak samo bawi się na występie Artura Andrusa i zespołu Cisza Jak Ta. Tak samo entuzjastycznie przyjmowane są zespoły Sklep z Ptasimi Piórami, Plateau i EKT Gdynia. Przez ten czas ludzie po prostu ze sobą są. Tak inaczej niż podczas koncertów, które trwają godzinę czy dwie, po których każdy idzie w swoją stronę i nawet jeśli to, czego posłuchał zrobiło na nim wrażenie, zostaje z tym sam. Na Kropce gra muzyka, pomiędzy piosenkami nowymi, stare, dobre przeboje, do posłuchania i pośpiewania. A rozmowa toczy się ponad nimi. Najprawdopodobniej rozmowa o wszystkim i niczym. Ważna jest ta obecność. Wielkie wrażenie robi ilość wolontariuszy, młodych ludzi, którzy część swoich wakacji poświęcić chcą, pomagając w organizacji Przeglądu. I jest gdzieś w tym wszystkim lekka powolność, brak napięcia, taka trochę leniwa atmosfera wakacyjnego wyjazdu z dobrymi znajomymi.

Oczywiście co innego musiało się nam podobać, bo inne wewnętrzne Mamonie w nas siedzą. Ja śpiewać mogłam z Arturem Andrusem i Czerwonym Tulipanem, a więc trochę mniej turystycznie. A już po czesku to w ogóle. A chyba właśnie dzień czeski był pełen największych odkryć. Cztery czeskie podmioty wykonawcze: Berušky, Tony Joch, Crossband i Marien. Każdy inny, świeży, zupełnie nowy. Publiczności też chyba się podobało, bo po zakończeniu występów do zespołów ustawiały się kolejki po płyty.

Dlatego Kropka zdecydowanie jest propozycją dla tych, którzy po prostu lubią, gdy koncert na powietrzu dobrze brzmi, jest sprawnie zorganizowany i poprowadzony. To jeden z największych plusów, bo czasami profesjonalizm obsługi przy plenerowych wydarzeniach umyka. Widać to dokładnie na dostępnych w sieci nagraniach, bo cały festiwal transmitowany był przez internet, także przez zawodowców, a teraz można do niego wrócić. Fajnie, kiedy organizatorzy rezerwują w budżecie środki także na takie działania. Drugi duży plus za różnorodność programu i możliwość odkryć. I w końcu trzeci za stworzenie miejsca spotkań i rozmów, które nie ingeruje swoją swobodną atmosferą w przestrzeń okołosceniczną. Miejsca, w którym w zasadzie nie patrzy się na zegarek, chyba że zrobi się już bardzo zimno – a i tak bywało. Tak można chyba to podsumować. Jeśli lubicie dobrą muzykę, dobre piwo i dobrą czeską muzykę to Kropka!

Barbara Radziszewska

 

Artykuł powstał dzięki pasji i zaangażowaniu autorek serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał za niego honorarium. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik: sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Służewski Dom Kultury - Warszawa, ul. Bacha 15
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Schronisko Turystyczne PTTK Harcówka - Wałbrzych, Park Sobieskiego 1
Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL