PIANO.PL czyli kosmos - rzecz o koncercie Doroty Miśkiewicz

wtorek, 29 sierpień 2017

Niejednokrotnie pisałem, że Mielec jest kulturalną pustynią. Trudno, trzeba z tym żyć. Jedną z cech pustyni są oazy. Woda w oazie smakuje o niebo lepiej niż ze zwykłej studni. Smakuje wybornie, a gaszącym pragnienie daje dużo więcej satysfakcji. Taką oazą jest  Mielecki Festiwal Muzyczny, którego XX edycja odbywa się w tym roku. Na festiwal zapraszani są artyści wielcy, nierzadko wybitni, mający renomę, aczkolwiek z popularnością i rozpoznawalnością bywa już różnie. I za to chwała organizatorom.

W piątek 14 lipca w klimatyzowanej sali mieleckiego SCK w ramach wspomnianego festiwalu odbył się koncert Doroty Miśkiewicz, a w zasadzie przedsięwzięcia (by nie użyć nielubianego przeze mnie określenia – projektu) PIANO.PL.  Do „domu kultury” mam czołgając się 5 minut drogi, więc skręcona w górach noga nie była żadnym usprawiedliwieniem, tym bardziej, że bilety kupione były miesiąc wcześniej i to w ulubionym przeze mnie pierwszym rzędzie.

Kiedy szliśmy z żoną na koncert Doroty Miśkiewicz, o przedsięwzięciu PIANO.PL nie wiedziałem nic. Do mnie podobnym powiem tylko, że  to hołd złożony polskim pianistom. Jazzowym i nie tylko. Liczba zaproszonych do projektu gwiazd sprawia, że jest to przedsięwzięcie zdecydowanie mało mobilne. Jak powiedziała Dorota Miśkiewicz – nie można zapakować towarzystwa w autobus i hajda w trasę. Tym większa chwała organizatorom, że w Mielcu się udało.

Do Mielca Dorota Miśkiewicz przywiozła, prócz Atom String Quartet, także trzech doskonałych (a jakże) pianistów – Włodzimierza Nahornego, Marcina Wasilewskiego i Piotra „Pianohooligan” Orzechowskiego. Czyli trzy pokolenia pianistów. Każdy z nich zaprezentował po dwie aranżacje do nieswoich utworów (taki był warunek), akompaniował Atom String Quartet a wszystkim zawiadywała i dawała głos Dorota Miśkiewicz. Głos i to jaki! Perfekcyjna emisja, znakomita melodyczność – profesjonalizm i czar w każdym calu. Od pierwszej nutki wokalista skróciła dystans do minimum, błyskawicznie nawiązała kontakt z publicznością i czarowała, razem z kolegami pianistami. Niektórzy z nich byli kiedyś kolegami jej ojca, a teraz są jej. Z obecnych na koncercie – Włodzimierz Nahorny. On też spowodował, iż jest wokalistą a nie skrzypaczką. Miśkiewicz śpiewała piosenki według własnego klucza. Wśród autorów pojawili się m.in. Osiecka, Przybora, Umer, Kofta, Młynarski. Zabrzmieli Skaldowie, Ewa Bem czy Ewa Demarczyk. Zabrzmieli przez śpiew Doroty Miśkiewicz.

Był to znakomity koncert. W skali dziesięciostopniowej śmiało daję 11. Ostatnim tak profesjonalnym koncertem w Mielcu, na którym byłem, był występ  Montion Trio, zresztą w ramach tego samego festiwalu, kilka lat temu.

Trzeba przyznać, że i organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Znakomite nagłośnienie, perfekcyjna realizacja akustyczna pozwalały napawać się i chłonąć znane polskie piosenki w całkiem nieoczywistych aranżacjach. Niektóre można było poznać po paru nutkach, lecz niektóre aranżacje dziwiły aż do końca. Wszystko było jednak na najwyższym światowym poziomie, a serce i uszy radowały się każdym pojedynczym  dźwiękiem. Wielką zasługę można  tu oddać muzykom akompaniującym z Atom String Quartet, którzy zagrali wszystko, a także emulowali perkusję i inne potrzebne a nieobecne instrumenty. Tym większa radość, że tych rozrywanych w świecie muzyków będzie można we wrześniu ponownie wysłuchać w Mielcu, na finał festiwalu.

Żal, że kwartet nie był w stanie zaemulować „dęciaków”, które tak doskonale wpisują się w klimat tych aranżacji. Czasami boleśnie (dla mnie) ich brakowało. No, ale wiem że przyjęta konwencja (czy raczej skład) nie pozwalał na trąbki, saksofony czy puzony. Choć w zarejestrowanym na płycie DVD koncercie, występuje saksofon Henryka Miśkiewicza. Zapewne po znajomości. W mieleckim koncercie nie zabrakło wspólnego śpiewu – czy to Mickiewicza czy Fredry. Widownia otrzymała całkiem niezłą czwórkę. Nie zabrakło także (bo zabraknąć nie mogło) Szopena.

Jak każdy koncert, po paru bisach dobiegł końca, ku wielkiemu żalowi publiczności, a podejrzewam i wykonawców, ponieważ od początku „zażarło” i trzymało tak do końca. Ale wszak kiedyś koncert skończyć się musiał. Potem nastąpiło oczekiwanie na spotkanie z wykonawcami (to dobry zwyczaj) oraz zakup płyt, które artyści przywieźli ze sobą, w tym oczywiście płyty PIANO.PL (to także dobry zwyczaj).

Jeżeli chodzi o płytę – gdyby przyszła komuś ochota na zakup – polecam edycję podwójną – z CD i DVD. Płyta DVD dopełnia i ubogaca materiał zawarty na płycie audio. Płyta będzie dostępna w strefowym sklepiku. Zawodu nie będzie.

Ja płytę kupiłem, niestety z powodów osobistych nie doczekałem się podpisu (czego żałuję). Włączając ją wieczorem słuchałem tych cudownych dźwięków i czułem, jakbym był w najpiękniejszej oazie świata. Ale chyba tylko dlatego, że mogłem porównać słyszane dźwięki z wrażeniami, które wyniosłem z koncertu. Bo żadna, nawet najlepsza płyta, koncertu nie zastąpi, nie zastąpi wrażeń, których płaski krążek przenieść w stanie nie jest.

Na koncercie był i się zachwycał:
Stefan Bolcman

 

Artykuł powstał dzięki pasji i zaangażowaniu autorek (i współautorów) serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał za niego honorarium. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik: sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24

Nadchodzące wydarzenia

konkurs.czplfestival@gmail.com
Amfiteatr im. M. Jacksona - Warszawa, ul. Raginisa 1 (Park Górczewska)
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa-Zdrój

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL