Drozda notuje - #czeskikousek w Pradze (5)

poniedziałek, 29 październik 2018

Kończy się drugi miesiąc mojego pobytu w Pradze, na który mogłam sobie pozwolić dzięki stypendium International Visegrad Fund. Przeglądam zdjęcia i tworzę listę wydarzeń, w których uczestniczyłam. W tym miesiącu m.in. wzięłam udział w otwarciu wystawy Paměť národa i koncercie, jaki się z tej okazji odbył (zaśpiewali m.in. Vladimír Merta, Michal Prokop, Jaroslav Hutka, Mirek Kemel, Jakub Cermaque czy Kieslowski), solowych koncertach kapeli Poletíme?, Doroty Barovej, Jakuba Cermaqua, Jaroslava Hutki, Radůzy, Jana Buriana i Daniela Fikejza, Igora Šebo, na żywo słuchałam także Marie Puttnerovej, zespołu Souvrat, Mirka Kováříka, Petra Linharta, Jiřego Dědečka, Jiřego Slívy, Vladimíra Mišíka, Vlastimila Třešňáka i Jiřego Suchego. Ponadto byłam na promocji dwóch książek, obejrzałam sześć spektakli teatralnych, w tym jeden po polsku (gościnne występy Sceny Polskiej Těšínskego Divadla w Pradze), obejrzałam rozrzuconą po Pradze wystawę DesignBlok, wspięłam się po „Schodach czasu” – wystawie przygotowanej przez Český rozhlas i przeszłam szlakiem Signal Festival, czyli festiwalu światła. Ponadto odbyłam szereg spotkań i rozmów, część z myślą o wykorzystaniu na radiowej antenie. A przede wszystkim 28 października, dokładnie w 100. rocznicę powstania Czechosłowacji byłam w Pradze. Razem z Czechami, Słowakami i dziesiątkami tysięcy turystów. I choć pogoda nas nie wspierała, z godzinowym planem w ręce, chodziłam z miejsca na miejsce, by jak najwięcej zobaczyć i usłyszeć, bo tego dnia niemal wszystkie instytucje, w których nazwie pojawia się słowo „národní” miały przygotowany specjalny program. Tylko – jak o tym teraz napisać?

W wydarzeniach związanych ze 100-leciem brałam udział także we wrześniu, a że na listopad także kilka zaplanowałam – spróbuję te refleksje zebrać w jedno za jakiś czas. A dziś w końcu napiszę o chrztach – płyt i książek. Kiedy zapytałam kilku czeskich artystów o tę tradycję, patrzyli na mnie, jakbym się z choinki urwała – w końcu to Ty jesteś z religijnej Polski, chyba wiecie tam, co to jest chrzest! Czeski chrzest (cały czas piszę tylko o książkach i płytach) to po prostu promocja. Spotkanie czy koncert wokół. I czasem odbywa się więcej niż raz. Swego czasu Beata Bocek, po wydaniu płyty „O Tobje” blisko dwa tygodnie, co wieczór w innym mieście, grała koncert i chrzciła płytę. Zazwyczaj wygląda to tak, że mniej więcej w środku koncertu artysta i zaproszeni przez niego kmotrzy mówią kilka zdań o danym wydawnictwie, czymś je „chrzczą” – polewają lub tylko pokropują – czasem oddają ów egzemplarz publiczności (kto ma szczęście, ten dostaje) i koncert czy spotkanie toczy się dalej. Chrzty, w których uczestniczyłam odbywały się przy pomocy szampana, śliwowicy, olejku lawendowego, wody z rzeki Sázavy, piwa, wina… Zawsze w zasadzie jest to też moment pełen humoru, bez żadnego patosu, wielkich słów czy gratulacji. Ot, przyjęcie kolejnego „dziecka” pod artystyczny dach świata. Byłam też na „chrzcie zbiorowym”. Kilka dni temu wydawnictwo Galén, dzięki któremu ukazują się płyty czeskich folkarzy (Hutka, Merta, Mišík i inni) świętowało dwudziestopięciolecie istnienia. Na koncercie, w którym wystąpiło bodaj ośmiu czy dziewięciu artystów tego nurtu, jego szef w pewnym momencie wyniósł na scenę stolik, na którym leżało kilka książek i płyt i po prostu pokropił je wodą (albo czymś innym). I nawet nie powiedział, co to są za wydawnictwa! Jan Burian na swoim koncercie powiedział, że ma nową książkę, ale nie będzie jej niczym polewał, bo to barbarzyństwo – niszczyć książkę. Radůza razem z kolegami wypiła nad płytą małego pilznera. Jakub Cermaque, którego najnowsza płyta ukazała się tylko w wersji elektronicznej, dał sobie pokropić specjalnie przystrojoną gitarę. Zatem, jak widać, każdy chrzest jest nieco inny, choć jednocześnie są do siebie podobne.  

Podoba mi się ta tradycja. Określenie „chrzest” jest dużo pojemniejsze i bardziej uroczyste niż „promocja”. Ta ma w sobie silny akcent komercyjno-handlowy. W chrzcie jest czułość, której promocji brakuje, pochylenie się nie tylko nad zawartością ale i nad fizycznością przedmiotu, jakim jest książka czy płyta. Tak to jakoś czytam.

Wielkie wrażenie zrobił na mnie koncert Poletíme? – nie z uwagi na chrzest płyty, ale z powodu publiczności. Wyobraźcie sobie kilkudziesięciometrową kolejkę w centrum Pragi, stojącą przed Pałacem Lucerna. Tak wyglądało wejście na koncert, który zresztą z uwagi na owo oblężenie opóźnił się o kilkanaście minut. W Lucerna Music Barze, gdzie m.in. występował nohavicowy Kabaret BO, zebrało się ponad tysiąc osób, które przez dwie i pół godziny śpiewały (i tańczyły) z zespołem KAŻDĄ piosenkę. Poletíme? to kapela energetyczna, choćby tylko przez to, że na scenie mamy ośmiu chłopaków. Grają na dęciakach, gitarach, perkusji, skrzypcach, śpiewają. Na najnowszej, miejscami gorzkiej, miejscami ironicznej, na ogół dowcipnej i bardzo rytmicznej płycie „Chce to hit!“ ani na chwilę się nie zatrzymują, nie dają złapać oddechu. Na koncercie, na którym obok piosenek z nowej płyty były też oczywiście i starsze, było tak samo. Reakcja i współuczestniczenie publiczności zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Niewiele brakowało, żeby na scenę poleciały części garderoby, a jedna dziewczyna w pewnej chwili poczęstowała się stojącym na scenie piwem któregoś z muzyków. Aż zapragnęłam pojechać jeszcze gdzieś, żeby zobaczyć, czy dla zespołu taka reakcja publiczności to codzienność czy też Praga była w jakimś sensie wyjątkowa. I na pewno kiedyś spróbuję.

Jeśli macie jakieś pytania lub życzenia związane z tymi relacjami – piszcie do mnie na facebook.com/czeskikousek – tam też zamieszczam codzienne praskie mikrorelacje. Dziś tyle, pędzę dalej. Do!

 

Artykuł powstał dzięki pasji i zaangażowaniu autorek serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał za niego honorarium. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik (również z czeskimi płytami CD): sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL