Poezja śpiewana zmienia oblicze. (2002r.)

sobota, 16 wrzesień 2006
Poezja śpiewana zmienia oblicze. Lirycznym tekstom zaczęły towarzyszyć taneczne elektroniczne brzmienia.

Powyciągany czarny sweter i niedostrojona gitara odchodzą do lamusa. - Dziś nic nie tłumaczy ani takiego wizerunku, ani takiego grania - mówi 36-letni Piotr Bukartyk, weteran wielu festiwali piosenki poetyckiej.
Kiedyś śpiewający poeci manifestowali pogardę dla pieniędzy zarówno muzyką, jak i strojami. Zresztą za występ w klubach studenckich dostawali honorarium, które pozwalało im opłacić dojazd i nocleg w akademiku. A płyty, jeśli je wydawali, rozchodziły się w śladowych nakładach. Teraz jednak poeci chcą docierać do mas i zarabiać. A że krążki sprzedają tylko ci, których utwory są grane przez komercyjne stacje radiowe, stylistyka piosenki poetyckiej zmieniła się. Aby trafić na listy przebojów, artyści nastroju dozbrajają swoją muzykę w elektroniczne brzmienia rodem z MTV.
W przyszłym roku do sklepów trafi najnowszy album Bukartyka, nagrany z wykorzystaniem syntezatorów. Jeszcze przed końcem tego roku na rynku pojawi się taneczno-poetycki krążek 30-letniego Jarosława Wasika, trzykrotnego laureata prestiżowych olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję". Tytułów płyt jeszcze nie znamy, ale są już pierwsze efekty zmiany stylu piosenki poetyckiej: singel zatytułowany "Małgocha", pilotujący nową płytę Bukartyka, od czerwca znajduje się na liście przebojów Marka Niedźwieckiego z radiowej Trójki obok piosenek rockowych i popowych wykonawców.
Kilka tygodni temu na tej samej liście znalazła się piosenka "Chłodnia" śpiewana przez 36-letniego Romana Roczenia. Utwór pochodzi z wydanej dwa miesiące temu płyty pod tym samym tytułem. Gitara pozostała dominującym instrumentem, ale towarzyszą jej modne komputerowe dźwięki. - Tylko radykalna zmiana brzmienia pozwoli przetrwać poezji śpiewanej w starciu z innymi stylami, jak pop czy rock - tłumaczy Roczeń.
Jeszcze 10 lat temu eksperymenty z łączeniem poetyckich tekstów i nowoczesnych aranżacji były źle odbierane. Jola Kaczmarek, która na początku lat 80. wygrywała konkursy poezji śpiewanej (FAMA, Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie), zaczęła eksperymentować z elektroniką, ale na rynku zabrakło dla niej miejsca. - Organizatorzy przeglądów piosenek poetyckich przestali mnie zapraszać, bo byłam ich zdaniem zbyt komercyjna.
Z kolei na festiwal opolski mój repertuar był za bardzo poetycki - wspomina. W dodatku poza innowacjami muzycznymi Kaczmarek kreowała nowy wizerunek śpiewającej poetki: kobiety szykownej, ekstrawaganckiej i drapieżnej... Pomagała jej w tym znana stylistka Aleksandra Laska. Jednak zanadto wyprzedziła swoją epokę - publika wolała sentymentalną konwencję á la Stachura. Dziś 40-letnia Kaczmarek jest dyrektorem biura promocji Polskiego Radia, ale nie wyklucza powrotu do muzyki. Tym bardziej że dzisiejsi rewolucjoniści poezji śpiewanej podążają wytyczonym przez nią tropem - i zaczynają odnosić sukcesy.

Paweł Trześniowski

Od redakcji: Artykuł ukazał się w tygodniku Newsweek Polska, w 2002r. w numerze 44/02 na stronie 104.
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL