20 lat audycji "Gitarą i piórem"

czwartek, 04 styczeń 2007
("Piosenka", nr 3-4, grudzień 2006)

Nie jestem w stanie przypomnieć sobie kiedy zaczęłam słuchać audycji "Gitarą i piórem". Miało to miejsce zapewne w okolicach jej dziesięciolecia czyli w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych.
Zaraz potem z audycją i jej autorem zaczęłam współpracować. Współpraca trwa do dziś.
Nie pomnę, który rok...
W 2006 roku audycja "Gitarą i piórem" obchodziła jubileusz 20-lecia.
Od 26 września 1986 r. pojawia się (w różnych porach, różnych dniach i będąc różnej długości) na antenie III Programu Polskiego Radia. Od początku jej autorem jest Janusz Deblessem.
Dla polskiej piosenki literackiej, jak mniemam, jest to program nie do przecenienia.
Przy okazji jubileuszu audycji chcę przywołać kilka ważnych, artystycznych projektów, dla których punktem wyjścia (a potem także odniesienia) jest "Gitarą i piórem".
Używam czasu teraźniejszego, bo audycja wciąż ukazuje się na antenie (fakt, że o nieludzkiej dla wielu porze), a w chwili, gdy P.T. Czytelnicy wezmą do rąk ten numer "Piosenki", w sklepach muzycznych będzie już można znaleźć płytę "Gitarą i piórem 3".

Janusz Deblessem, o czym przekonałam się wielokrotnie, ma niezwykły słuch.
Nie tylko ten muzyczny, także ten wyczulony na sens i prawdę. Nie myli się chyba nigdy. Poza tym – jest ciekaw, docieka, sprawdza, dopytuje, a potem prowokuje. Prowokuje poza radiowe działania. Wydarzenia artystyczne.
 
Moim najważniejszym doświadczeniem jest "Koncert Najskrytszych Marzeń".
Absolutne abecadło, choć na "obecność" spóźniłam się kilka lat. Na moje szczęście był to czas, kiedy Pomaton (dziś EMI Poland) dopiero zaczynał działać i wydawał wyjątkowe płyty.
"Koncert Najskrytszych Marzeń" odbył się 19 lipca 1990 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, w ramach XVII Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Jego reżyserem i scenarzystą był Janusz Deblessem, a współpracowali z nim Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Łapiński i Alicja Leszczyńska.
Koncert ukazał się na dwóch kasetach i płycie CD (kasety miały numery POM 011 i 012, płyta zaś CD POM 003) w 1991 roku. Na dwóch kasetach zmieściło się więcej (trzy dodatkowe utwory) niż na CD, choć płyta trwała przeszło 72 minuty.
Dzięki tym nagraniom po raz pierwszy usłyszałam (i zapamiętałam nazwiska) takich wykonawców jak Mirosław Czyżykiewicz, Grzegorz Tomczak, Antonina Krzysztoń, Marek Tercz, Tomek Olszewski, Leszek Wójtowicz czy Jan Błyszczak. Wielu z nich na scenie zobaczyłam dopiero kilka lat później (choć dziś wydaje mi się to śmieszne). Te nagrania, te wydawnictwa, były dla mnie wprowadzeniem w świat piosenki poetyckiej w najlepszym wydaniu. Być może, gdybym ich nie posłuchała, byłabym dziś kimś zupełnie innym...
Ubolewam jedynie nad tym, że ani płyty ani kaset nigdy (po 1991r.) nie wznowiono. Kilka dni temu CD z "Koncertem Najskrytszych Marzeń" pojawiła się w serwisie aukcyjnym Allegro. Licytację przegrałam, o płytę starało się w sumie siedem osób, a cena przekroczyła 100 pln. Innego, niż internetowe polowanie, sposobu na zdobycie tych nagrań dziś nie ma, a powtórzę – ten koncert to abecadło.
Po "Koncercie Najskrytszych Marzeń" ukazała się jeszcze jedna, przez Janusza Deblessema inspirowana, płyta, której początkiem także był koncert.
 
Płyta nazywa się "Wolna Grupa Bukowina i Goście ‘Przyjaciele, znajomi, uczniowie’ – Niechaj zabrzmi..." (POM CD 058) i rejestruje koncert jaki odbył się 1 lipca 1993 roku na dziedzińcu zamku w Olsztynie, w ramach XX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Jeśli o "Koncercie Najskrytszych Marzeń" napisałam, że jest abecadłem, płyta bukowińska to wprowadzenie do gramatyki. 
Album "Niechaj zabrzmi..." ukazał się w 1994 roku i nigdy nie był wznowiony. Tego, że jest dziś nie do dostania, pewnie powtarzać nie muszę.
Potem był program telewizyjny "Kraina Łagodności" i dwa koncerty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1995 i 1996) – nie wydane ani na CD ani na MC ani tym bardziej na DVD (ciekawe czy w ogóle zapisane w telewizyjnych archiwach...). I choć w obliczu kamer audycja radiowa została nieco w tle, Janusz Deblessem był współautorem wszystkich tych przedsięwzięć.

A potem zmieniły się czasy.
Zresztą "czasy" czy też "rzeczywistość" na przedsięwzięcia autora i audycji miały wpływ także wcześniej.
Niezwykłą inicjatywą Janusza Deblesema był projekt "Płyta dla autora". Do współpracy z III programem Polskiego Radia udało się nakłonić "Polskie Nagrania" i nieistniejący dziś Tygodnik Akademicki "ITD".
Dzięki tej współpracy ukazały się dwie, nie boję się napisać "kultowe" dziś, analogowe płyty – "Autoportret" Mirosława Czyżykiewicza (1989) i "Płyta" Andrzeja Garczarka (1988). Miały być kolejne (m.in. Grzegorza Tomczaka), ale czasy się zmieniły...
Od marca 2002 roku audycja "Gitarą i piórem" ukazuje się na antenie "Trójki" między 2.00 a 4.00 rano, w nocy z niedzieli na poniedziałek. Słuchanie wymaga więc niejakiego poświęcenia. Śmiem jednak twierdzić, że program nie traci na znaczeniu, tym bardziej, że tylko w nim jest czas na niespieszne przyjrzenie się nowym i starszym płytom, spokojną rozmowę z artystami (którzy często – mimo pory - godzą się na osobiste przybycie), relację z imprez, koncertów i festiwali, zapowiedź tychże.

Pojawiają się też płyty.
Pierwsza z cyklu "Gitarą i piórem" w październiku 2001 roku, druga w grudniu 2003 roku, trzecia w grudniu 2006 roku.
Po opis ich zawartości odsyłam na strony serwisu strefapiosenki.pl. Słuchanie możliwe w porze nadawania audycji lub (po zaopatrzeniu się w wyżej wymienione krążki) na domowym odtwarzaczu.

Na temat audycji "Gitarą i piórem" i jej znaczenia, mam jeszcze kilka przemyśleń. Zostawię je na inną okazję. Przy innej okazji napiszę też o gorlickich słuchaczach audycji i o płycie Nataszy Czarmińskiej, która (dzięki Januszowi Deblessemowi i wytwórni Dalmafon) ukazała się dwa tygodnie przed śmiercią artystki. Natasza słuchała jej leżąc w hospicjum.
Dziś, przy okazji premiery płyty "Gitarą i piórem 3" oraz przy okazji jubileuszu 20-lecia audycji, chcę tylko podziękować. Krótko. I pewnie nie tylko we własnym imieniu.

Dziękuję.

Teresa Drozda
strefapiosenki.pl

Artykuł ukazał się w kwartalniku "Piosenka" (numer 3-4, grudzień 2006)
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL