Sopot Bards Meeting - mówi Marek Gałązka

piątek, 22 sierpień 2008
Z Markiem Gałązką rozmawia Teresa Drozda.

- Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie w Sopocie spotkania bardów?

- Od lat zajmuję się animacją kultury, ruchu bardowskiego i od pewnego czasu męczyła mnie myśl, że właśnie ten gatunek muzyki schodzi na margines. Andrzej Garczarek powiedział, że w latach 80-tych byliśmy, używając sportowych metafor, przy samej siatce, w pierwszej linii, a ja mam wrażenie, że aktualnie nie jest to już nawet druga linia, raczej podajemy piłki lub obserwujemy wszystko z trubun. I nie jestem przekonany, aby ta deprecjacja była winą wyłącznie środowiska. Dlatego chciałem stworzyć przedsięwzięcie artystyczne, które nobilitowałoby ruch pieśniarzy w oczach widowni, w oczach mediów i potencjalnych mecenasów, ale również oczach samych artystów. Mam wrażenie, że śpiewający poeci poczuli się trochę zdepresjonowani sytuacją, w której ich twórczość jest niedostrzegana, a uwiarygodniając tę tezę powiedzieć mogę, że wielu moim kolegom - znakomitym twórcom - nie wiedzie się najlepiej. Ci, którzy nie mają zabezpieczonego stałego dochodu, często klepią biedę, chociaż są fantastycznymi artystami.
W lutym tego roku podjąłem współpracę z miastem Sopot, które za sprawą Opery Leśnej latem staje się stolicą piosenki. Pomyślałem, że warto w czasie, gdy odbywają się te wszystkie telewizyjne "hurra-festiwale", na tych samych deskach pokazać się szerszej publiczności, udowodnić, że jesteśmy, istniejemy, tworzymy, opowiadamy o świecie. Tak powstała idea "Sopot Bards Meeteng", bo do udziału w tym koncercie zaprosiłem kolegów-bardów z Polski, ale także z zagranicy.

- A nazwa? Wydaje mi się nieco kontrowersyjna...

- Wszystko w Sopocie nazywa się Sopot Festiwal, więc siłą rzeczy, ze względów marketingowych, Sopot musiał być na pierwszym miejscu, na drugim umieściliśmy Bards i tak powstał "Sopot Bards Meeting", czyli po prostu "Spotkanie Bardów w Sopocie". Trochę żałuję, że wystartowałem do Bałtyckiej Agencji Artystycznej i władz Sopotu tak późno, ponieważ na organizację takiego przedsięwzięcia potrzeba mniej więcej roku. Przez to opóźnienie mamy poważne kłopoty, przede wszystkim natury ekonomicznej. Mam jednak nadzieję, że mimo wszystkich trudności, całe przedsięwzięcie będzie fantastycznym początkiem i przyczynkiem ku temu, aby w przyszłym roku odbył się w Sopocie Festiwal Bardów, dwu- a może trzydniowy.

- Oby, ale póki co, przed nami (6 września 2008) długi, urozmaicony koncert. Jak będzie skonstuowany?

- W warunkach Opery Leśnej, nawet we wrześniowy weekend, można bez problemu spędzić całą noc, więc bierzemy pod uwagę taką ewentualność. W koncercie wystąpi 15 wykonawców z Polski i zagranicy. Wszyscy będą wychodzili na krótkie, mniej więcej 20-minutowe "zmiany". Startujemy o 17.00 i myślę, że do północy powinniśmy skończyć. Chociaż... kto wie? Konferansjerami będą znakomici Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski. Wiem, że są tacy, którzy przyjadą tylko po to, żeby posłuchać ich konferansjerki.

- Andrzej Poniedzielski również zaśpiewa?

Nie rozmawiałem z nim jeszcze na ten temat, ale marzy mi się aby zaśpiewali obaj. W końcu też są poetami piosenki.

- Siedem godzin to prawdziwy maraton. Przewidziane są w koncercie jakieś przerwy?

Nie sądzę. Chcemy zdążyć przed odjazdem ostatniej kolejki, żeby słuchacze, którzy chcą skorzystać z komunikacji miejskiej i podmiejskiej, mieli taką możliwość. Ale tak jak powiedziałem – będzie możliwość przesiedzenia w Operze Leśnej do świtu, a znając wytrzymałość ludzi, którzy jeżdżą na np. na Bieszczadzkie Anioły czy Przystanek Olecko, i którzy potrafą, w śpiworkach lub bez, całą noc słuchać, a potem jeszcze dzielić się między sobą wrażeniami, sądzę, że można zaryzykować tak długi koncert również w Operze Leśnej. Poza tym Opera jest wygodna, jest tam sporo przestrzeni, będzie catering, a bardzo dobre nagłośnienie pozwoli nawet na krótki spacer.

- W takim razie, nie pozostaje mi nic innego jak trzymać kciuki za powodzenie przedsięwzięcia, no i do zobaczenia w Sopocie 6 września.


Bardzo liczę na to, że przyjedzie wielu fanów i miłośników piosenki autorskiej z całej Polski. Frekwencja będzie bardzo ważnym argumentem za organizacją festiwalu w przyszłym roku. Im nas będzie więcej na tegorocznym, wielkim koncercie, tym większe szanse, że w przyszłym roku będziemy mieli fantastyczny Festiwal, nobilitujący i przywracający ruch bardowski nieco powszechniejszej świadomości.

Rozmawiała: Teresa Drozda.
Spisała: Barbara Radziszewska.

Od redakcji:
6 września 2008 roku w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią: Antonina Krzysztoń, Andrzej Garczarek, Jan Kondrak, Jacek Kleyff, Jerzy Stachura Jr, Tomasz Olszewski, Piotr Bakal, Antoni Muracki, Grzegorz Bukała, Marek Gałązka oraz goście z zagranicy: Daniel Mostovoy (USA), Tomaš Kočko (Czechy), Tatiana Bielanohaja (Białoruś). Gościem specjalnym będzie młoda Francuzka, była wokalistka Nouvelle Vague, porównywana do PJ Harvey i Roisin Murphy – Phoebe Killdeer z zespołem The Short Straws.
"Strefa Piosenki" jest patronem medialnym koncertu.
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL