Szukam i słucham - mówi Alicja Pyziak

niedziela, 21 wrzesień 2008
Z Alicją Pyziak, laureatką I nagrody XI konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", rozmawia Teresa Drozda.

- Jak się dzisiaj czujesz? Pytam o wszystko: o temperaturę i zapalenie gardła, które towarzyszyły Ci podczas ostatniego koncertu tegorocznej edycji "Pamiętajmy o Osieckiej", ale oczywiście również o emocje.


- Czuję się o wiele lepiej, jeśli chodzi o zdrowie, natomiast jestem jeszcze troszeczkę zdezorientowana i podenerwowana. Nie dociera do mnie jeszcze co się stało, chociaż radość z powodu zwycięstwa wkrada się pomału, ale to jeszcze nie jest to...
Nie spodziewałam się wygranej, bo jak tu się spodziewać, kiedy każda z osób, które brały udział w konkursie i doszły do ostatniego etapu, zasługuje w pełni na pierwszą nagrodę. Żałuję, że tak mało było wyróżnień.
 
- Brałaś już udział w kilku festiwalach, w 2007 roku zdobyłaś pierwszą nagrodę na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, czy w tej imprezie jest coś wyjątkowego?

- Wydaje mi się, że konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" był i pozostanie najlepszą przygodą mojego życia. Poznałam podczas tych miesięcy wiele wspaniałych osób, z którymi mam nadzieję utrzymywać kontakt. Zachęcam wszystkich, do spróbowania swoich sił w tym konkursie, bo jest naprawdę przecudowny i wspaniały. Najmilej wspominam oczywiście etap sopocki, który był pięknym czasem dla nas wszystkich, dzięki nadmorskiej krainie i wspaniałej atmosferze Teatru Atelier, do którego mam nadzieję wracać w roli widza, co roku.

- A jak układała się współpraca z Jerzym Satanowskim?

- Pan Jerzy jest złotym człowiekiem, któremu strasznie dziękuję i chyba będę dziękować do końca życia, na każdym kroku. To Pan Jerzy pomógł mi wejść w świat piosenki literackiej i to od niego wszystko się zaczęło. Jestem mu naprawdę niezmiernie wdzięczna i nie wiem jakich słów musiałabym użyć, żeby tę wdzięczność wyrazić.

– Jaka była Twoja droga do piosenek Agnieszki Osieckiej?

- Nie mogę powiedzieć, że znałam te piosenki od dziecka. Tak naprawdę zetknęłam się z nimi przy okazji konkursu. Zaczęłam się przygotowywać dość wcześnie, bo już po nieudanych eliminacjach w ubiegłym roku. Zaopatrzyłam się w tomy "Wielkiego śpiewnika Agnieszki Osieckiej" i w płyty. Na jednej usłyszałam "Kołysankę dla babci" w wykonaniu Andre Ochodlo, z muzyką Ewy Korneckiej. Zawróciła mi w głowie. Od pierwszej chwili wiedziałam, że muszę ją zaśpiewać. "Kołysanka dla babci" jest bardzo osobista i cieszę się, że się z nią zetknęłam. Natomiast „Proszę sądu” to była piosenka, którą usłyszałam przez przypadek, ale na początku nie byłam do niej przekonana. Zaczęłam kombinować, co można zrobić w niej innego i tak doszło do tej dziwnej francuskiej wersji, którą ostatecznie wykonałam.

- Jak odnalazłaś się w mnogości tekstów, które wyszły spod pióra Agnieszki Osieckiej?

- Miałam moment zawahania, kiedy rzeczywiście nie wiedziałam co chcę zaśpiewać, ale w pewnym momencie wszystko się wykrystalizowało. Jest bardzo dużo pięknych piosenek Agnieszki Osieckiej, które wykonuje Andre Ochodlo. Do wielu z nich muzykę napisała Ewa Kornecka. Właśnie te piosenki najbardziej mnie pociągnęły.

- A jakie są Twoje inne zainteresowania muzyczne? Czego słuchałaś zanim zaczęłaś słuchać piosenek Agnieszki Osieckiej?


- Na co dzień słucham troszeczkę innej muzyki. Skłaniam się w kierunku rocka progresywnego, lubię Led Zeppelin. Staram się jednak cały czas wracać do piosenki literackiej. Mam z tym niemałe trudności, bo bardzo trudno jest kupić dobrą płytę ze starą muzyką. Szukam i słucham tyle, ile uda się znaleźć.

- Czy masz w repertuarze utwory innych autorów? A może sama piszesz piosenki?

- Niestety, piszę piosenki, aczkolwiek mam pełną świadomość, że nie nadaję się do tego typu twórczości. Bardziej piszę dla siebie, do szuflady i wątpię, żeby ujrzało to kiedykolwiek światło dzienne. Mam nadzieję, że będę mogła jeszcze gdzieś pokazać się z piosenkami Agnieszki Osieckiej, które przyniosły mi szczęście. To są piękne utwory i bardzo się z nimi zżyłam, zwłaszcza z "Kołysanką...", z "Proszę sądu" łączy nas raczej luźna znajomość. Z całą pewnością będę się starała poszerzać repertuar. Mam trochę piosenek, ale chciałabym teraz sięgnąć po coś innego, nowszego, co pozwoli mi na śpiewanie spojrzeć z całkowicie innej perspektywy.

- Ale nie wiesz do końca, jakie piosenki chciałabyś zaśpiewać?

- Nie mam pojęcia. Próbuję szukać w rzeczach starszych, jak Kabaret Starszych Panów oraz w rzeczach nowszych, np. piosenkach Grzegorza Ciechowskiego, ale do tej pory nie trafiłam na nic, co tak naprawdę by mnie urzekło. Może to kwestia tego, że teksty trzeba najpierw przez siebie przepuścić, jakby przeżyć i dopiero wtedy nabierają znaczenia.

- Powiedz mi jeszcze w takim razie, czy słuchałaś wczoraj Katarzyny Nosowskiej i jej interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej?


- Słuchałam i bardzo mi się podobało. Zwłaszcza, że bardzo cenię Kasię Nosowską. Aranżacje i przewspaniały głos pani Kasi sprawiły, że piosenki nabrały nowego życia i to było piękne. Naprawdę.

- Masz już jakieś plany festiwalowe, a może życiowe, w końcu za rok matura...?

- Najzabawniejsze jest  to, że nie mam żadnych planów, ani odnośnie festiwali, ani odnośnie mojej przyszłości. Liczę na to, że los mnie poniesie i wszystko samo się wydarzy. Niczego nie planuję. Strasznie chciałabym wiązać swoją przyszłość z piosenką, którą można interpretować, ale co Bóg da, zobaczymy.

Rozmawiała: Teresa Drozda.

Spisała: Barbara Radziszewska.
 
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL