Wojciech Młynarski

niedziela, 28 wrzesień 2008
Wojciech MłynarskiObok Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej – najwybitniejszy polski tekściarz liryczny i kabaretowy, a także reżyser, tłumacz, piosenkarz. Autor setek przebojów i sformułowań, które z piosenek trafiły do języka potocznego, jak choćby "róbmy swoje", "przyjdzie walec i wyrówna", "to są te trzy elementy".

W satyrze, jak napisał we wstępie do książki „Robię swoje” (Muza 1999) przyświecają mu wzory Hemara, Tuwima, Świętopełka Karpińskiego, Jurandota, Minkiewicza, Przybory; w liryce, odwołując się do książki „Młynarski obowiązkowo” (Znak 2007) Bułata Okudżawy i Georges’a Brassensa. Piosenki obu znakomicie zresztą tłumaczył na polski, podobnie jak Jacques’a Brela, Włodzimierza Wysockiego i innych.

Wojciech Młynarski zadebiutował w 1961 roku w Kabarecie „Hybrydy” piosenką „Po prostu wyjedź w Bieszczady”. Wówczas był jeszcze studentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, potem jego kariera potoczyła się błyskawicznie. Przez 5 lat z rzędu, między 1963 a 1967 rokiem, jego piosenki zdobywały nagrody i wyróżnienia na KFPP w Opolu. W tym czasie współpracował też z kabaretami „Dreszczowiec” i „U Lopka”. Od 1965 roku związany był z kabaretem „Dudek”, dla którego napisał m.in. „W Polskę idziemy”, „Mija mi”, „Balladę o Dzikim Zachodzie”.

W 1986 roku związał się z teatrem Ateneum w Warszawie, w którym występował z własnymi recitalami i zrealizował kilka spektakli („Brel”, „Wysocki”, „Hemar”, „Zaświadczenie o inteligencji”).

Kolejną formą jego przebogatej działalności są „rymowane felietony” - krótkie wierszyki, często publikowane w prasie („Express Wieczorny”, „Życie Warszawy”, „Życie”, „Sztandar”), po mistrzowsku komentujące rzeczywistość. Felietony te czasem przybierały też formę „śpiewaną”, zazwyczaj rozpoczynając się od zwrotu „Miłe panie i panowie bardzo mili”.

Dopełniając obrazu pracy twórczej Wojciecha Młynarskiego należy też dodać, że jest także autorem librett operowych („Henryk VI na łowach”, „Kalmora”, „Awantura w Recco”, „Życie paryskie”), musicalowych („Cień”, „Wesołego powszedniego dnia”, „Criminale Tango”) oraz przekładów piosenek do musicali („Kabaret”, „Jesus Christ Superstar”, „Chicago”). Jego piosenki trafiły do wielu polskich filmów i seriali („Polskie Drogi”, „Rodzina Leśniewskich”, „Wojna domowa”), dopełniały też wiele spektakli teatralnych („Kubuś Fatalista i jego pan”, „Mój przyjaciel Harvey”, „Gwałtu, co się dzieje”).

Muzykę do jego tekstów komponowali m.in. Jerzy Wasowski, Jerzy Derfel, Włodzimierz Korcz, Tadeusz Suchocki, Janusz Sent, Roman Orłow, Jacek Mikuła, Jacek Szczygieł i Andrzej Zieliński.

Wybrane wydawnictwa:

„Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki” – LP Polskie Nagrania 1967 (CD 1991);
„Recital ’71” – LP Polskie Nagrania 1971 (CD 1996);
„Jeszcze w zielone gramy” – LP Polskie Nagrania 1990 (CD 2001);
„Róbmy swoje’95” – CD Pomaton EMI 1995;

„W co się bawić” – Wydawnictwo Literackie, Kraków 1983;
„Jeszcze w zielone gramy” – Kalambur, Wrocław 1988;
„Robię swoje” – Wydawnictwo Muza, Warszawa 1999;
„Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo” – Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.

Zebrała i opracowała: TD

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Teat Kwadrat - Warszawa, ul. Marszałkowska 138
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3
Dziedziniec Zamku - Olsztyn, ul. Zamkowa 3

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL